Amikor egy héttel ezelőtt megjelent a felvétel, akkor még úgy tűnt, a szocialisták magánakciójáról van szó. Korózs Lajos, MSZP-s képviselő és beszélgetőpartnere, Németh Athina abszurd dolgokat hazudozott, igaz, Szabó Tímea (Karácsony Gergely párttársa) mindezeket már elmondta a parlamentben is.
Azt, hogy előre kigondolt, tudatosan megtervezett és összehangolt akcióról beszélhetünk, azt a Soros-hálózat felbukkanása is jelzi - a szervezet (most éppen a Helsinki Bizottság) pontosan Németh állításai (hazugságai) alapján fordult nemzetközi bírósághoz. Az első hazugság dominóként döntötte le a sorban következőket, ez pedig bebizonyította:
a baloldal kamuvideója nem más, mint a politikai stratégák által kitervelt szövevényes támadás a kormány ellen.
Ezek voltak a leggátlástalanabbak közülük.
A kórházkiürítések miatt hazaszállított betegek közül tízből kilenc meghalt - ilyen és ehhez hasonló mondatok hangzottak el a Korózs Lajos főszereplésével készült felvételen. Az állításokat azóta sem a baloldal, sem a megszólaltatott nő nem tudta alátámasztani, lévén, hogy nem igazak.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) rémhírterjesztés miatt feljelentést tett az ügyben, ami alapján a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozni kezdett ismeretlen tettesek ellen. Magyarán, a történet kiindulópontja is színtiszta hazugság, aminek egyenes következménye lett, hogy büntetőügy indult a videó miatt. Az első hazugság pedig láncreakciót indított el, rávilágítva a baloldali kommunikációs hálózat működési mechanizmusára.
A baloldal azzal próbálta legitimálni a képtelen állításokat, hogy azokat szerintük egy mentős mondta. Mentőtiszt vagyok, mentőtiszt a végzettségem - mondta Németh Athina, a videóhamisítási ügy főszereplője a felvételen. Nem véletlen, hogy Korózs Lajos az Országos Mentőszolgálat Markó utcai székháza előtt beszélt, mintegy képileg is erősítve, hogy a szervezet mentőtisztjéről van szó.
Csakhogy pillanatok alatt világossá vált: nemcsak a durva szavak voltak hamisak, hanem a nő sem mondott igazat a foglalkozásáról. Nem sokkal ugyanis a felvétel megjelenése után kiderült, nem dolgozott mentősként sem az OMSZ-nél, sem betegszállító cégeknél, sőt, a Szamaritánus Mentőszolgálatnál sem, amit munkahelyének mutatott be.
Miután állításai megdőltek, azzal állt elő, hogy feketén dolgozott az AMS mentőszolgálatnál. Ez sem jött be: a cég jó hírnevének védelme érdekében közölte, feljelentést tett a "kamu mentőtiszt" ellen.
Mivel a nyilvánosság is tudomást szerzett róla hogy a történet(ek) nem állja (állják) meg a helyét (helyüket), a szocialisták eltüntették oldalukról a kamuvideót, valamint a nő védelmében közzétett közleményüket is.
Ahogy az már jó párszor előfordult a szocialista párt történetében, megkezdődött az egymásra mutogatás: magasabb szintről elkezdték lefelé, az alacsonyabb szintekre nyomni a felelősséget. Először Korózs Lajost nevezték meg bűnbaknak, azonban miután a pártvezetés védelmébe vette őt, a kommunikációs stábot, pontosabban a párt egyik sajtósát kiáltották ki minden rossz okozójának. (Aki egyébként Ujhelyi István EP-képviselő sajtósa, uniós közpénzből dolgozik, korábban pedig a megszűnt Népszabadságnál dolgozott.)
A botrány hamar "visszakúszott" az MSZP legfelsőbb köreibe, hiszen a sajtóban megnevezték, kiken ment át a felvétel, mielőtt nyilvánosságra került. Tóth Bertalan pártelnök, Molnár Zsolt parlamenti képviselő, Nyakó István volt szóvivő - ők hárman döntöttek a kamuvideó sorsáról. A névsor kiszivárgása után Tóth Bertalan kénytelen volt elismerni, hogy publikálás előtt látta a nagy botrányt okozó képsorokat.
Bár kezdetben a legtöbben a szocialistákkal azonosították az ügyet, hiszen a párt oldalára tették ki a hazugságokat az egyik vezető politikusuk főszereplésével, mint később kiderült, abban a komplett hazai baloldal érintett, beleértve a Soros-hálózatot is.
Korózs Lajos figyelmetlen és óvatlan volt, nem mérte fel kellőképpen a terepet - miután kiderült a turpisság, az MSZP nagyjából ennek mentén kezdte el kommunikálni az ügyet, azt sugallva, hogy semmi különös nem történt. Magyarán Tóth Bertalanék azzal védekeznek, hogy tőrbe csalták és megtévesztették őket. Csakhogy ez a magyarázat kifejezetten sántít, és felmerül a kérdés: ha valóban így van, akkor miért vették védelmükbe azt a nőt, aki átverte őket?
A szocialisták saját szempontjukból érthető módon mindent megtesznek azért, hogy eltereljék a figyelmet az ügy lényegi pontjáról: a hírhamisításról. Az ugyanis, hogy egy magát mentősnek mondó asszony hazugságokkal próbálja meg lejáratni politikai ellenfelét, nem értékelhető másként. A szocialista párt elmúlt tíz évében volt már ilyenre precedens, elég csak a bajai álvideóra gondolni. Az akkori ügybe a szervezet több ismert politikusa is belebukott, most azonban nem látszik, hogy bárki is vállalná a felelősséget párton belül a durva manipulációért.
Nem véletlenül: szövetségeseik legalább ennyire részesei voltak a történetnek. Ennek első és legárulkodóbb jele az volt, hogy kiderült: Szabó Tímea, a Karácsony-féle Párbeszéd frakcióvezetője szintén Németh Athina állításait (hazugságait) használta fel a parlamentben, még jóval a videó megjelenése előtt. "Németh Athina önkéntes mentőápoló a napokban számolt be arról, hogy az általa ápolt 10 hazaküldött betegből 9 meghalt" - ezt mondta Karácsony Gergely párttársa napirend előtti felszólalásában még április 27-én. Akárcsak az MSZP, Szabó Tímea is megpróbálta eltüntetni a nyomokat a történtek után, törölte a Facebookról azokat a bejegyzéseket, amelyeket az MSZP-sek álmentőséről tett közzé az elmúlt hetekben.
Ekkorra már megfogalmazódott a kérdés: előfordulhat-e az, hogy egy szimpla nő sorra csapja be a baloldal vezető politikusait? Sztankay Ádám, kollégánk esete is azt bizonyítja, hogy a válasz: nem. Érdekes módon, neki egyből feltűnt, hogy valami nem stimmel a nő körül, pár kérdés után pedig meg is győződött róla.
Ez az, ami átvezet az egész kamuvideós ügy lényegéhez, pontosabban az ügy legnagyobb hazugságához.
Németh Athina ugyanis kiváló baloldali kapcsolatokkal bír: többek között ismerőse Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, Demszky Gábor korábbi főpolgármester, valamint Magyar Bálint ex-oktatási miniszter. Ez nem kevesebbet jelent, minthogy a kamuvideó főszereplője közismert ezekben a körökben, azaz
kizárt, hogy csak úgy beesett volna az utcáról akkor, amikor a baloldal alanyt keresett a videójához.
Szintén erre utal, hogy még a felvétel elkészülte előtt Németh nyilatkozott a Financial Timesnak, ami komoly nemzetközi kapcsolatokat feltételez. De hogyan jutott el egy egyszerű, állítása szerint feketén dolgozó, hazudozó nő egy tekintélyes brit gazdasági laphoz?
Ekkor került képbe a Soros György által támogatott Helsinki Bizottság: a nő és a szervezet között egyfajta munkakapcsolat alakult ki. (Az álmentősnő az ATV-ben maga beszélt arról, hogy van közöttük kapcsolat.) Mint kiderült, ez a kapcsolat kifejezetten szoros, a Helsinki Bizottság ugyanis éppen Németh Athina állításai alapján perelte be Magyarországot a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál.
Ez az utolsó mozzanat pedig világosan megmutatja, hogy az akció összehangolt és előre megtervezett volt, aminek csak aprócska szereplője volt az MSZP.