"Teljesen egyértelműen tudom mondani: van elég kórházi ágy, van elég intenzív terápiás ágy, van elég szakszemélyzet. Rendszerszerűen kidolgoztuk, hogyan nyitjuk meg egymás után, lépcsőzetesen az ellátóhelyeket, hogy a kapacitások határáig használjuk ki az egyes kórházakat. Így a többi kórházat tehermentesítjük, és kizárjuk azt a lehetőséget, hogy egyszerre esetleg több kórházban is elinduljon a kórházi fertőzés" - jelentette ki a miniszter.
"Olyannyira előkészítettük a kórházi kapacitásokat, hogy ezzel kapcsolatban a legelső körlevél minden magyar kórház főigazgatójának szeptember másodikán ment ki. Azóta folyamatos a tájékoztatás. Élő a kapcsolat a kórházakkal. Mindig, mindenki, mindent időben megtud" - tette hozzá Kásler Miklós.
Az egészségügy szerkezeti átalakulásával kapcsolatban kifejtette:
Pontosan a világjárvány mutatott rá a magyar egészségügy erősségeire, de megjelölte a hiányosságokat is.
"A magyar egészségügy egész szemléletét a megelőzés felé szeretnénk tolni, hiszen a magyar emberek számára a legnagyobb nyereség az, ha a betegség minél később alakul ki vagy egyáltalán ki sem alakul" - húzta alá. A feladatok sorában következik a betegségek ellátása az alapellátástól a megyei kórházakig, illetve a népbetegségek gyógyítása, melyeket a legpusztítóbb betegségeknek tart a miniszter.
A magyar onkológiai struktúra Európában a legelsők között, nagyon szervezett állapotban van, ami Európa számára bizonyos értelemben minta.
"A keringési betegségek esetében a struktúra kialakítása a végéhez közeledik. A mozgásszervi betegségek kezelésének a tradíciói jelentősek. A mentálhigiénés ellátásban rendkívül káros volt az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet felszámolása" – hangsúlyozta Kásler Miklós. Egy európai hírű intézetről volt szó. Újraépítése megkezdődött, és építjük a gyermekgyógyászati országos rendszert is.
Kásler Miklós eloszlatta azt a tévhitet is, hogy a HPV csak a lányoknak, nőknek okozhat súlyos betegséget. A HPV nemcsak a méhnyakrák előidézője, hanem a férfiaknál szájüreg-, garat- és gégerákot is okozhat. "A HPV kiiktatása az életünkből csakúgy lehetséges, ha nemcsak az egyik nemet, hanem a másik nemet is vakcináljuk. Ezért ősztől már nemcsak a lányok, hanem önkéntes alapon és ingyenesen 12 éves fiúk is megkaphatják a HPV elleni oltást" - fogalmazott a miniszter.