Milyen változások lesznek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban?

Hódmezővásárhely, 2021. január 30. Csere Barbara, a hódmezővásárhelyi Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ gyermekgyógyász szakorvosa egy dolgozót olt be a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájával a Csongrád-Csanád Megyei Szivárvány Otthonban 2021. január 30-án. MTI/Rosta Tibor
Vágólapra másolva!
Jövő héttől indul az idős emberek beoltása, egy hét leforgása alatt 30 ezer személyt terveznek beoltani. A kormány arra kéri a háziorvosokat, hogy vegyenek részt az oltási folyamatban, ehhez a kormánytól minden segítséget megkapnak. Péntek éjfélkor megjelent a február 8-től érvényes kormányrendelet, amelynek értelmében a veszélyhelyzetet március 1-ig hosszabbítják meg, ez azt jelenti, hogy addig hatályban marad valamennyi kijárási és zárvatartási korlátozás, de magától értetődően a bértámogatások rendszere is. A zárvatartási szabályokat esetlegesen megszegő vendéglátósokra viszont szigorúbb büntetések fognak vonatkozni.
Vágólapra másolva!

Ahogy arról az Origo is beszámolt, Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című pénteki műsorában – többek között – arról beszélt, hogy

Tehát aki szeretné az oltást, az regisztráljon – hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve:

eddig ezt nagyjából 2 millióan már megtették.

Magától értetődően először az idős embereket fogják beoltani.

Orbán Viktor Forrás: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

Szintén megírtuk, hogy György István, a Miniszterelnökség államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője, az Operatív Törzs csütörtöki, szokásos sajtótájékoztatóján az oltás menetrendjével kapcsolatban kijelentette: az oltási munkacsoport rendszeresen ülésezik, felügyelik a vakcinák országba érkezését, és azok beadatását. Minden megyében létrejöttek oltási munkacsoportok, hogy zökkenőmentesen történjen a vakcinák beadása. Hozzáfűzte:

Magyarországon eddig 198 283 fő kapott oltást, közülük 49 606 fő már a második oltását is megkapta.

Az egészségügyi dolgozók kampányszerű oltása lezárult, csütörtöktől már az idősotthonokra, bentlakásos szociális intézményekre összpontosulnak az oltások, majd a védőoltásra regisztrált legidősebbek következnek jövő héten, őket a háziorvos fogja keresni.

György István bejelentése nyomán a Magyar Nemzet foglalta össze a jövő héten kezdődő oltási menetrend protokollját:

  1. Az oltási folyamatban számítanak a háziorvosok közreműködésére.
  2. A háziorvosok a feladattal kapcsolatban kapnak egy információs levelet, amely a praxisukba tartozó idős emberek listáját is tartalmazza, az életkoruk és a regisztrációjuk időpontjának sorrendjében. Ez alapján – a regisztráció során megadott elérhetőségeken – meg kell keresniük a legidősebbeket időpont-egyeztetés céljából.
  3. 1800 háziorvosi praxis fog kapni egy-egy ampulla Moderna-vakcinát, amely tíz adag oltóanyagot tartalmaz. A háziorvosoknak a lista sorrendje alapján, de az olthatóság figyelembevételével ki kell választaniuk tíz páciensüket, akik felvehetik a szérumot, amit vagy a háziorvosi rendelőben, vagy saját otthonukban kaphatnak meg.
  4. 5004 praxisnak az lesz a feladata, hogy – ugyancsak a lista sorrendje szerint – találjanak hat olyan személyt, akiket az egyeztetést követően a betegszállítók a megyei oltópontra fognak szállítani, ahol megkapják a Pfizer-vakcinát.
Csere Barbara, a hódmezővásárhelyi Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ gyermekgyógyász szakorvosa egy dolgozót olt be a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájával a Csongrád-Csanád Megyei Szivárvány Otthonban 2021. január 30-án Forrás: MTI/Rosta Tibor

Az oltási munkacsoport vezetője azt mondta:

György István szerint az ehhez szükséges oltóanyagokat a most vasárnap érkező Moderna-, valamint a jövő hét elején érkező Pfizer-vakcinaszállítmányok biztosítják.

- mondta György István

Magyar Közlöny: meghosszabbították a kijárási korlátozásokat március 1-ig

A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy

Hozzátette, hogy február végén ismét megvizsgálják a járványügyi helyzetet, és annak függvényében döntenek a március elseje utáni lépésekről. Külön beszélt arról is, hogy azokat az éttermeket, szórakozóhelyeket, amelyek esetleg megszegik a zárvatartási korlátozásokat,

a jelentős bírság mellett 6 hónapra bezárhatják.

Péntek reggel a már említett interjújában Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy

A kormányfő külön hangsúlyozta: az nem megoldás, hogy kimegyünk és megsértjük a szabályokat. Hozzátette ugyanakkor:

A miniszterelnök és a kancelláriaminiszter bejelentéseivel összhangban jelent meg péntek este az újabb kormányrendelet a Magyar Közlönyben. Ennek alapján az alábbi változások lesznek: a november 10-én kihirdetett, időközben február 8-ig meghosszabbított veszélyhelyzet megszűnik, ugyanakkor aznaptól, tehát

február 8-től új veszélyhelyzeti rendelet lép érvénybe.

Bezárt étterem Budapesten Fotó: Koncz Márton - Origo

Ezek a rendelkezések szigorúbbak, mint a régiek, hiszen

február 8. előttig csak 100 ezertől 1 millióig terjedő bírság kiszabására van lehetőség, ennek az alsó határa akkortól azonban 150 ezer lesz, az ideiglenes bezáratás pedig egy naptól maximum egy évig tartott, az alsó határ, tehát az egy nap most 6 hónapra módosul, a felső határ nem változik.

Szintén új elem, hogy a vendéglátóegység vezetője vagy az adott cég tulajdonosa, miután megbüntetik, más cég tagjaként nem gyakorolhatja tovább az addigi munkáját.

A kormányrendelet alapján a bértámogatás meghosszabbodik, ez automatikusan történik, az érintetteknek tehát nem kell külön kérniük.

A határzár is tovább marad, a többi rendelkezéshez hasonlóan március 1-ig marad érvényben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!