Ahogy arról az Origo is beszámolt, Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című pénteki műsorában – többek között – arról beszélt, hogy
jövő hét elejétől megkezdődik a regisztráció alapú oltás, most azokat hívják be, akik korábban regisztráltak.
Tehát aki szeretné az oltást, az regisztráljon – hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve:
eddig ezt nagyjából 2 millióan már megtették.
Magától értetődően először az idős embereket fogják beoltani.
Szintén megírtuk, hogy György István, a Miniszterelnökség államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője, az Operatív Törzs csütörtöki, szokásos sajtótájékoztatóján az oltás menetrendjével kapcsolatban kijelentette: az oltási munkacsoport rendszeresen ülésezik, felügyelik a vakcinák országba érkezését, és azok beadatását. Minden megyében létrejöttek oltási munkacsoportok, hogy zökkenőmentesen történjen a vakcinák beadása. Hozzáfűzte:
ő valamennyi munkacsoportot személyesen is fel fogja keresni.
Magyarországon eddig 198 283 fő kapott oltást, közülük 49 606 fő már a második oltását is megkapta.
Az egészségügyi dolgozók kampányszerű oltása lezárult, csütörtöktől már az idősotthonokra, bentlakásos szociális intézményekre összpontosulnak az oltások, majd a védőoltásra regisztrált legidősebbek következnek jövő héten, őket a háziorvos fogja keresni.
György István bejelentése nyomán a Magyar Nemzet foglalta össze a jövő héten kezdődő oltási menetrend protokollját:
Az oltási munkacsoport vezetője azt mondta:
így összesen több mint 30 ezer idős ember oltása fog megtörténni a jövő hét végéig.
György István szerint az ehhez szükséges oltóanyagokat a most vasárnap érkező Moderna-, valamint a jövő hét elején érkező Pfizer-vakcinaszállítmányok biztosítják.
Tudjuk, hogy az egy nagyon nagy feladat, ezért azt kérjük a háziorvosoktól, hogy vegyenek benne részt, és áldozatos munkájukkal segítsék az oltási folyamatot, ehhez a doktorok minden segítséget megkapnak
- mondta György István
A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy
a járvány újbóli felélénkülésének megelőzése céljából a február 1-ig érvényben lévő kijárási korlátozásokat meghosszabbítják március 1-ig.
Hozzátette, hogy február végén ismét megvizsgálják a járványügyi helyzetet, és annak függvényében döntenek a március elseje utáni lépésekről. Külön beszélt arról is, hogy azokat az éttermeket, szórakozóhelyeket, amelyek esetleg megszegik a zárvatartási korlátozásokat,
a jelentős bírság mellett 6 hónapra bezárhatják.
Péntek reggel a már említett interjújában Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy
amíg nincs elég vakcina, addig alkalmazkodnunk kell a vírushoz, következésképpen meghosszabbítják a kijárási korlátozásokat.
A kormányfő külön hangsúlyozta: az nem megoldás, hogy kimegyünk és megsértjük a szabályokat. Hozzátette ugyanakkor:
az érintettek meg fogják kapni a támogatásokat.
A miniszterelnök és a kancelláriaminiszter bejelentéseivel összhangban jelent meg péntek este az újabb kormányrendelet a Magyar Közlönyben. Ennek alapján az alábbi változások lesznek: a november 10-én kihirdetett, időközben február 8-ig meghosszabbított veszélyhelyzet megszűnik, ugyanakkor aznaptól, tehát
február 8-től új veszélyhelyzeti rendelet lép érvénybe.
Ezek a rendelkezések szigorúbbak, mint a régiek, hiszen
február 8. előttig csak 100 ezertől 1 millióig terjedő bírság kiszabására van lehetőség, ennek az alsó határa akkortól azonban 150 ezer lesz, az ideiglenes bezáratás pedig egy naptól maximum egy évig tartott, az alsó határ, tehát az egy nap most 6 hónapra módosul, a felső határ nem változik.
Szintén új elem, hogy a vendéglátóegység vezetője vagy az adott cég tulajdonosa, miután megbüntetik, más cég tagjaként nem gyakorolhatja tovább az addigi munkáját.
A kormányrendelet alapján a bértámogatás meghosszabbodik, ez automatikusan történik, az érintetteknek tehát nem kell külön kérniük.
A határzár is tovább marad, a többi rendelkezéshez hasonlóan március 1-ig marad érvényben.