Azt vallom horgászemberként, hogy a legjobb falat mindig a horgásznak és a horgász családjának jut, ezzel le is lőttem a poént, hogy mindig a lehető legfrissebb halra próbáljunk meg törekedni. Ebből fogjuk ma étkeinket elkészíteni"
- kezdte Széll Tamás a Főmenü január 16-ai adásának elején, amelyben édesvízi halételeket készített Anger Zsolt színész-rendező és a Michelin-csillagos séf. Miután megbeszélték, hogy
mindkét híres halászlének, a szegedinek és a bajainak is a tányérban a helye,
rájöttek, hogy valószínűleg ma sem fogják tudni eldönteni, melyik a jobb.
Az édesvizi halakról volt szó a Duna Televízió legújabb gasztroműsorának negyedik adásában. A Főmenü december 26-án indult, minden szombaton 17 órától látható és
jobbnál jobb, otthon is elkészíthető recepttel ismerkedhetünk meg, ha nézzük.
A két házigazda zömében a kortárs magyar konyha ételeit varázsolja az asztalra,
olyan klasszikusokat például, mint a véreshurka, a töltött káposzta vagy a szalontüdő, de nem egészen úgy, ahogy megszoktuk. Ezúttal a balatoni sudárponty, a keszeg, a kecsege és harcsa került terítékre különböző formákban és ízesítésekkel finomra hangolva.
Mivel Anger Zsolt szegedi, Széll Tamás vállalta, hogy bemutatja,
milyen isteni finom lehet a bajai halászlé balatoni sudárból házi gyufatésztával kínálva.
Miután megtanulhattuk tőle, hogyan kell szakszerűen eltávolítani egy hal bőrét a pikkelyeivel együtt, elárulta a titkot, amit Anger Zsolt is megfogadott.
A hal hasának megnyitása után már nem lehet csapvízzel megmosni.
Belülről pedig szigorúan tilos folyó, hideg vízzel kiöblíteni, már ha nem elégedünk meg egy középszerű halászlével.
Így ugyanis nem mossuk ki azokat az aromákat a halból, amelyek pazar ízekkel gazdagítják az ételt.
Aztán filézett, vágott és darabolt a Michelin-csillagos séf, majd előkerült a hatalmas fazék, amelybe 1:1 arányban tett halat és adott vizet. A műsornak ennél a pillanatánál megismerhettük a halkészítés fortélyainak újabb nagy fogását.
Nem szabad kizárólag csontból és fejből főzni a halászlevet,
ha csak nem egy halból készült csontleves a cél. A mennyei halászlé ugyanis halhúsban mindig gazdag. Miután megsózta az alaplevet, dobott bele vöröshagymát, paradicsomot és paprikát és előkerült a tőle megszokott furfangos elem: egy kortynyi rosé bor is.
Ezután került a fazékba a fűszerpaprika és készült el a házi gyufatészta szélltamás módra.
Bár Anger Zsolt többször ott ólálkodott versenytársa körül, annak reményében, hátha idő előtt megkóstolhatja kihívója művészetét, Széll Tamás nem engedett neki. Még az arcáról sem lehetett leolvasni semmit, amikor megevett egy tányér bajai halászlevet.
A Főmenü második fogása Anger Zsolt ínycsiklandozó szegedi halászleve volt pontytepertővel, amelynek receptjét a színész-rendező szülővárosából hozta magával a konyhába.
Mondataiból és a mozdulataiból is látszott, hogy gyakorlott késforgató, ha halakról van szó.
Olyan precizitással mutatta meg, hogyan lehet Szeged legjobb halászlevét elkészíteni, hogy már a látvánnyal is lenyűgözött. Fondorlatos módszerei mellett pedig az is kiderült, hogy az Anger-féle szegedi halászlében csuka is van, még ha nem is látszik. Csukafilével nem, csak az ízével gazdagította az alaplevet.
Aztán tett bele pontyot, harcsát és kecsegét is.
Szerintem ez a legszebb hal, ami létezik a magyar édesvizekben. Különleges engedély kell hozzá. Nagyon nemes a húsa és nagyon egyszerű dolgunk van vele, viszonylag. Van egy-két trükk, amit érdemes megtanulni. Tulajdonképpen a gerinchúrján kívül semmiféle szálka nincs benne"
- mondta Anger Zsolt, aztán arról beszélt, hogy a kecsege hátán látható kis páncéltól érdemes megszabadulni. A sós, borsos szegedi halászlébe került egy kis sertés is pirított, füstölt szalonna formájában a nem kevés hagyma, sűrített paradicsom, szegedi édesnemes paprika, fokhagyma, erős paprika és burgonya kíséretében.
Amíg a halászlé a tűzhelyen időzött, elkészült a híres haltepertő szegedi módra, amihez a ponty hasa alját használta a tehetséges, amatőr séf.
Lisztet, zsemlemorzsát, étolajat tett a nélkülözhetetlen pirospaprika, babérlevél, só, bors, szárított kapor és egy kis szerecsendió mellé.
A haltepertőt pedig házi majonézzel tálalta Széll Tamásnak, aki nem győzte dicsérni műsorvezető társa munkáját, nem is beszélve a trükkös látványról. Anger Zsolt ugyanis
egy füstös gőzzel teli búra alá rejtette a szegedi verziót.
Miután megállapították, hogy ilyen finom halászleveleket bizony még életükben nem ettek,
nekiláttak a harmadik és egyben utolsó fogáshoz, amelyhez ezúttal is vendég érkezett.
A halsütöde tulajdonos Csapó Péter számtalan halat sütött és pucolt meg az elmúlt években. Halsütésben nála tapasztaltabb vendéget aligha találhatta volna.
Közösen elkészített friss, ropogós keszeggel kínálták sült paprikával és málna ecetbe mártott friss salátával, rusztikusan, fadeszkán, összegyűrt sütőpapíron.
Miután megtudtuk, hogy a halsütő mester egy kicsit paprikásabban és zsírban szokta sütni a keszeget, a két halászlevet is megdicsérte.
Különösen Anger Zsoltét, akié erősebb és lecsósabb lett. Bár a két halászlé közül ezúttal sem győzte le egyik sem a másikat, a vendég elismerő szavai alapján a két séf közül egyértelműen az amatőrnek sikerült lefőznie a profit.
A következő adásban a halak után a vadak jönnek, minden, mi jó falat:
A receptekért és további érdekességekért keresse fel a Mediaklikk/Főmenü oldalt, vagy a műsor Facebook oldalát.
Főmenü – december 26-tól szombatonként 17 órától a Duna Televízión.