A közgazdász Czabay László és az adminisztrátorként dolgozó 26 éves menyasszonya annak ellenére házasodtak össze 1958-ban, hogy utóbbi szülei ellenezték a menyegzőt.
A fiatal házasok az Alföldön éltek, kezdetben a házasságuk tökéletesnek indult, ám később az asszony féltékenysége beárnyékolta a harmonikus kapcsolatot.
Czabay Lászlóné féltékeny volt férje korábbi nőismerőseire. A féltékenykedés miatt végül a pár az Alföldről a Balatonhoz közel kötözött, Balatonfűzfőre. Ekkor a kapcsolatuk újra kiegyensúlyozott lett, úgy tűnt, hogy sikerült megmenteni a házasságukat. Azonban a nő váratlanul szerelmes lett az egyik munkatársába.
Nem sokkal később viszonyt is kezdett a férfival, és ezt a férjének is bevallotta.
Ekkor közösen megegyeztek abban, hogy 7 évnyi házasság után beadják a válópert. A válóperes tárgyaláson mégis kibékültek egymással, és
visszavonták a keresetet, de a korábbi jó viszony már sosem állt helyre közöttük,
és az utolsó egy évben rendszeresek lettek a viták. Napi szinten szidták egymást, de egyedül a végzetes, február 14-i napon fajultak kettejük között a dolgok tettlegességig. Vasárnap délután a férj részegen ment haza, durva szavakkal ócsárolni kezdte a 26 éves nőt, majd a szemére vetette a korábbi hűtlenségét.
A férfi ütni és rugdosni kezdte a nőt, aki elvesztette az önuralmát, kirohant a konyhába, ahonnan egy késsel tért vissza, amivel mellbe szúrta a férjét.
A férfi meglepettségében nem tudott védekezni, csak annyi ereje volt, hogy a szúrás után kicsavarja a kést a nő kezéből. Néhány másodperccel később összeesett. A nő miután rádöbbent, hogy mit tett, azonnal hívta a mentőket és a férje segítségére sietett, de a férfi egy órával az után, hogy kórházba vitték, meghalt. A 26 éves Czabay Lászlónét még aznap őrizetbe vették a Veszprémi Rendőr-főkapitányságon, majd letartóztatták.
Az ügyészség erős felindulásban elkövetett emberölés miatt emelt vádat ellene.
A szakértők szerint a gyilkosságot a nő beszűkült tudatállapotban, tudatot elhomályosító lelkiállapotban, erős felindulásban követte el. Enyhítő körülményként vette figyelembe a bíróság a büntetés kiszabásánál a nő büntetlen előéletét, valamint azt, hogy mélyen megbánta a gyilkosságot. Úgy gondolták, hogy erre utalt az is, hogy
a szúrás után hívta a mentőket és próbált segíteni a férfin.
Súlyosbító körülmény volt viszont az, hogy a házasságukban kialakult rossz viszonyt nagyrészt a nő idézte elő. A kétnapos tárgyalás után
1965. május 6-án hoztak ítéletet a férjgyilkos ügyében, a bíróság 7 év börtönbüntetést szabott ki,
pont annyit, amennyi ideig házasok voltak Czabay Lászlóval.
Felhasznált források:
Veszprémi Napló, 1965. május (Veszprém, 21. évfolyam, 102-126. szám) 1965-05-07 / 106. szám
Veszprémi Napló, 1965. február (Veszprém, 21. évfolyam, 27-50. szám) 1965-02-16 / 39. szám