A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter válaszolt a főpolgármesternek, aki kedden fordult hozzá.
Mager Andrea azt írta,
június 30-ig a „kialakult helyzetre" tekintettel a Szabolcs utcai ingatlanban maradhat a fővárosi hajléktalankórház, ha Karácsony Gergely ezt hivatalosan, írásban külön is igényli.
A miniszter ugyanakkor felhívta a főpolgármester figyelmét:
már kilenc hónapja jelezték neki, hogy az intézmény bérleti jogviszonya megszűnik.
Mager Andrea úgy fogalmazott:
nem feltételezhetem, hogy ennyi idő nem elégséges arra, hogy egy Önnek ennyire fontos helyzetet megoldjon.
Mint írta, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. már 2020. június 2-án értesítette a fővárosi önkormányzatot erről.
A Szabolcs utcai kórház néven ismertté vált, de a Vágány utca 2-6. szám alatt található, több épületből álló ingatlanegyüttes állami célú feladatok ellátására történő egységes hasznosítását az indokolja, hogy – mint az Karácsony Gergely előtt is nyilván ismert – az épületek többségét régóta nem használják, állapotuk leromlott, felújításuk szükséges – írta.
Mager Andrea közölte,
a kormány döntése alapján a megújított épületegyüttesbe valóban egészségügyi intézmények kerülnek, de az nem felel meg a valóságnak, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) költözne a Szabolcs utcai komplexum azon épületébe, amelyben a hajléktalankórház van.
Az OGYÉI egy jelenleg üresen, felújítás alatt álló épületbe költözik.
A miniszter külön kitért arra, hogy Karácsony Gergely levelében a tomboló járványra hivatkozott, de a bérleti jogviszony megszüntetéséről már akkor értesült, amikor véget ért a járvány első hulláma, megszűnt a veszélyhelyzet. Szerinte
a főpolgármester úgy vádolja az együttműködés hiányával a kormányt, hogy közben az elmúlt háromnegyed évben a levelezésen kívül saját hatáskörében érdemi lépéseket nem tett a helyzet megoldása érdekében.
A fővárosi önkormányzatnak mintegy 9 hónapja lett volna arra, hogy az ingatlanban folytatott egészségügyi ellátást más módon szervezze meg, mégsem tette. Mager Andrea arra is kitért, hogy az MNV februárban – különös tekintettel a járványhelyzetre és a téli időszakra – felajánlott egy új, április 30-ig tartó bérleti szerződést, azt elküldték, de a fővárostól erre „a mai napig nem érkezett válasz".
A tárca nélküli miniszter mindezt úgy foglalta össze, hogy
az embertelenséggel, érzéketlenséggel vádolt állam önszántából, egyoldalú vállalással jelenleg is biztosítja a hajléktalanellátó működését, miközben a főpolgármester valódi lépéseket továbbra sem tesz.