Andrási Attila hangsúlyozta, hogy március 15. a Magyarországtól elszakított magyaroknak mindig is a magyarsághoz tartozás ünnepe volt, tüntetés a magyarságukért:
ugyan elszakítva éltünk, de akkor még magyar többségű területen. Szabadkán én gyakorlatilag csak az oktatási intézményekben jöttem rá, hogy nem Magyarországhoz tartozunk.
Majd arról beszélt, hogy
a szabadkai óvodában megpróbáltak belőlük „jugoszláv embert" nevelni, és e folyamat sikeressége érdekében egyfolytában szidták, fasisztázták és ellenségnek állították be a gyermekeknek a magyarokat.
A magyarság ellen neveltek minket, ráadásul magyar óvónők a magyar óvodában. Nyilván minden óvodában ez volt az irány, de ehhez meg kellett találni a megfelelő embereket. Amikor a szüleim erre rájöttek, másnap már nem mentem óvodába. Kivettek onnan
– mondta Andrási Attila.
Az iskolai oktatással kapcsolatosan a Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház rendezője kiemelte:
az iskolában délszláv szájízű történelmet tanítottak nekünk, de a jobb érzésű tanárok suba alatt elmondták, hogy a tananyagban lévőkhöz képest mi a valóság, s megtanították az igazi magyar történelmet is.
Voltak azonban a tantestületben olyanok, akik meghajoltak a jugoszláv állameszme előtt.
Andrási Attila ennek a folyamatnak úgy állt ellen, hogy
magyar történelmi tematikájú könyveket vitt be iskolájába,
amivel a tanárai szemében nem lett túl népszerű, amikor pedig verselni kellett, ő mindig a Nemzeti dalt akarta elszavalni, kihangsúlyozva:
az elszakított területeken egy vers van: a Talpra, magyar.
Az 1848-as szabadságharccal kapcsolatosan elmondta, azért különösen fontos számára, mert a magyarság történelmi szerepre ébredését jelenti. Majd így folytatta:
a szabadságharcot azonban rendkívüli fontossága ellenére mégis óvatosan kell kezelnünk, mert a baloldali ideológia az elmúlt évtizedekben erőteljesen kisajátította, ráadásul igen furán közelítik meg.
A Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház rendezője felidézte: van egy kommunista történész, Mód Aladár, akinek a 400 év küzdelem a magyar függetlenségért című könyve úgy mutatja be a magyar-osztrák viszonyt, mintha a magyarság négy évszázados folytonos küzdelemben, szabadságharcban állt volna a Habsburgokkal, az osztrákokkal szemben, és ő ezzel a nézőponttal komoly vitában áll.
Ezzel a fekete-fehér nézettel szakítani kell, mert bár nyilvánvaló, hogy például '48 kétségkívül alkotmányos és függetlenségi küzdelem volt, ám az is igaz, hogy Kossuth V. Ferdinánd nevében hívta csatasorba a magyarságot, legalábbis kezdetben
– fűzte hozzá.
Andrási Attila végezetül arról beszélt: az 1848-as tagadhatatlan teljesítmények ellenére rá kellett ébrednünk, hogy a magyar szabadság csupán európai összefüggésekben vívható ki. Láthattuk, hogy önállóan nem vagyunk elegek a hosszú távú eredmények eléréséhez és megőrzéséhez, hanem ehhez szövetségesek kellenek:
a '48-as kép, ami csak a magyarságról szól, és elfeledi, hogy például osztrákok és lengyelek is harcoltak a magyar oldalon, éppen ezért hamis. Kossuthék is keresték, hogy kivel tudnak összefogni a polgárosodási folyamat és a szabadság elérése érdekében.
A Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház rendezőjével a Life által készített interjú teljes egészében itt olvasható el.