"A szövetségeseimet nyilvánvalóan méltányolom, és semmiféleképpen sem gyűlölöm" - ezekkel a szavakkal írta körbe Gyurcsány Ferenccel, és pártjával, a Demokratikus Koalícióval (DK) való kapcsolatát Karácsony Gergely egy tavalyi interjújában, amikor éppen szövetségesének nevezte a volt miniszterelnököt, aki valójában az elmúlt több mint másfél évtizedben Karácsony főnöke.
Karácsony mielőtt pártpolitikusnak állt volna, a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézetnél helyezkedett el, ahol előbb a kétezres évek elejétől kutatásvezetőként, majd 2007-től kutatási igazgatóként dolgozott. Arról, hogy bejáratos volt az MSZP-SZDSZ-féle, 2010 előtti baloldali világba, egy Beszélőnek adott interjújában beszélt.
Szavaiból kiderült, hogy a közvélemény-kutató céggel már bedolgoztak az SZDSZ 2002-es kampányába is. A főpolgármester ekkor elmondása szerint megismerkedett az SZDSZ vezető politikusaival.
A kampányban kiépített kapcsolatok jól jöttek, hiszen amikor Horn Gábor 2002 júniusában a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) politikai államtitkára lett, egyből tanácsadónak nevezte ki Karácsonyt. Fontos megemlíteni, hogy a főpolgármester ekkor már nem a Medián kutatási igazgatójaként, hanem saját jogán dolgozott politikai tanácsadóként, egyébként a MeH koordinációs államtitkárságán. Ezzel
Karácsony a kormányzati rendszeren belül közvetett módon Gyurcsány Ferenc irányítása alá került.
Horn Gábor ugyanis annak a Miniszterelnöki Hivatalnak volt az egyik legfontosabb tisztségviselője, amely a kormányzati struktúrában központi szerepet kapott, mondhatni, a kormány legfőbb hivatali szerve volt. Az SZDSZ-es politikus előbb Medgyessy Péter, majd miután egy közös MSZP-SZDSZ-akcióval 2004-ben puccsot követtek el ellene, Gyurcsány Ferenc tanácsadója lett.
Nem véletlen, hogy túlélte a váltást: Horn komoly szerepet játszott Medgyessy megbuktatásában, tagja volt annak a szocialista-szabad demokrata körnek, amelyik a színfalak mögött a váltáson ügyködött. A korábbi kormányfő támogatója, Battonya volt polgármestere, Karsai József az Origónak adott korábbi nyilatkozatában úgy emlékezett vissza a történtekre, hogy Horn Gábornak kulcsszerepe volt Gyurcsány puccsában. Ebből jól látszik:
Horn Gábor már akkor egyértelműen Gyurcsány bizalmi embere volt, a tanácsadói között helyet kapó Karácsony pedig Gyurcsány rendszerének hasznos és fontos szereplője lett.
Gyurcsány kapcsolata a kormányzati kudarcok és az SZDSZ gyengülésének hatására megromlott a szabad demokratákkal (elég csak Horn híressé vált "nem azt mondták Feri, hanem azt, hogy menjél a p.csába" mondatára gondolni. Így végül a volt kormányfő egy évvel bukása előtt, 2008-ban leváltotta Hornt.
Ez a két párt megromlott kapcsolatára vezethető vissza, Gyurcsány és Horn Gábor kapcsolata bizalmi maradt, az egykori szabad demokrata politikus a háttérből igyekszik segíteni a baloldali pártokat. Ez úgy derült ki, hogy márciusi karambolozása előtt autójával Bige László Nyíregyháza melletti birtokáról hajtott ki. Ezzel pedig világossá vált: a baloldali kormányok alatt meggazdagodó milliárdos oligarcha beszáll a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal finanszírozásába.
Karácsonynak a Gyurcsány-rendszerben betöltött szerepének teljes körű megítélésekor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy ez az időszak anyagilag kifejezetten kifizetődő volt a számára.
Amellett, hogy a politikai tanácsadásért havonta fix összeget vihetett haza, cége is kifejezetten jól járt: a Social Report Bt. tíz alkalommal, összesen mintegy 21,5 millió forintos megbízást kapott a Gyurcsány-kormánytól, egész pontosan a Horn által vezetett államtitkárságtól. Ez értelemszerűen erősen korrupciógyanús volt: ugyanis
Karácsony munkahelye kiszervezett megbízásokat Karácsony nemrégiben alakult cégének.
A Social Report többek között arra kapott kormányzati támogatást, hogy nyomon kövesse a hazai politikai történéseket a sajtóban és a médiában, továbbá kommunikációs tippeket adjon a 2009-es kormányválság kezelésével kapcsolatban. Érdekes módon Gyurcsány lemondásával a cég is távozott, ami jól mutatja, hogy Karácsony nem a baloldali kormány, hanem személyesen Gyurcsány embere volt.
Az sem mellékes, hogy Karácsony mindemellett a Medián kutatási igazgatója is volt 2007-2010 között. Ez azért fontos, mert a baloldali közvélemény-kutató cég ekkoriban sorra nyerte az állami megbízásokat: legalább 716 millió forint közpénzhez jutottak a Gyurcsány-korszakban, de vélhetően a teljes összeg ennél jóval nagyobb volt. Szintén jól mutatja az akkori baloldali kormányok működési mechanizmusát, hogy a Medián a legtöbb megbízást éppen Karácsony másik munkahelyétől, a MeH-től kapta. Tehát nem túlzás azt állítani, hogy
a főpolgármester a 2010 előtti baloldali kormányok, de leginkább a Gyurcsány-kabinetek kedvezményezettje volt. Ezt a múltját azonban - ahogy az Origón tegnap megírtuk - hivatalos életrajzából törölte.
Ehhez képest 2009-ben egy elsőre váratlannak látszó, de nyilvánvalóan tudatos fordulat következett.
Ekkoriban alakult meg a Lehet Más a Politika (LMP), amely a jobboldaltól (Fidesz-KDNP) és a baloldaltól (MSZP) való egyenlő távolságtartást hirdette meg. Karácsony a kormányzati múltjával egyáltalán nem illett ide, rejtély, hogy került a pártba. Az azonban hamar kiderült, itt is a baloldal érdekeit képviseli.
Egy, az LMP-ből kikopott, a párt korábbi vezetőit jól ismerő forrásunk szerint a jelenlegi főpolgármesteren az elejétől fogva látszott, hogy nem a harmadik utas politika sikerén, hanem sokkal inkább a baloldali egység létrehozásán dolgozik. Szerinte nem kizárt, hogy
a mostani városvezetőt a Gyurcsány-Bajnai-érdekkör küldte a pártba.
Karácsony a belépésekor elhallgatta, hogy korábban Gyurcsány alatt dolgozott, és a cégét kitömték közpénzzel. Mindenesetre karrierje szépen emelkedett az LMP-n belül: a 2010-es parlamenti választás előtt a párt kampányfőnöke lett, majd bekerült az Országgyűlésbe, ahol megválasztották frakcióvezető-helyettesnek.
Ekkor még az LMP távolságot akart tartani a baloldaltól, és annak vezetőjétől, Gyurcsány Ferenctől. Csakhogy a párton belül volt egy akkor még kisebbségben lévő blokk, amely ennek szöges ellentétét akarta. Ennek a csoportnak az egyik vezetője Karácsony Gergely volt.
Ez volt az összefogás kérdése. Gyurcsány Ferenc, miután az MSZP-ből kiválva 2011-ben megalapította a Demokratikus Koalíciót (DK), meghirdette a baloldali pártok együttműködésének politikáját. Erre kezdetben nem igazán mutatkozott igény, de az évek előrehaladtával a felvetésről megváltozott a pártok véleménye. Mint ismert, a pártelnök 2014-ben konkrét programot hirdetett arra, hogy a vezetésével egységesíteni kell a baloldalt. Nem sokan emlékeznek rá, de Karácsony a kezdetektől fogva követte egykori főnökét: meghökkentő módon már 2010 nyarán (!) "technikai összefogást" javasolt a Jobbikkal és az MSZP-vel a Fidesszel szemben.
Ezek után nem volt váratlan, hogy rövid időn belül szakadt az LMP. A Gyurcsány-Bajnai-érdekkör emberei ugyanis két évvel a soron következő parlamenti választás előtt a formálódó baloldali együttműködéshez való csatlakozást követelték. Ebből pártszakadás lett: miután a különutas politika hívei voltak többségben az erről döntő kongresszuson, 2013 elején az összefogáspártiak Karácsony vezetésével távoztak. Arról, hogyan robbantotta szét Karácsony az LMP-t, itt írtunk.
Előre eltervezett akcióra utal az is, hogy a főpolgármester pillanatok alatt megalapította a Párbeszéd Magyarországért (PM) nevű pártot, ami aztán legalább ilyen gyorsan beállt a baloldali összefogásba. Gyurcsány Ferenc nem hagyta viszonzatlanul Karácsony manőverét, és megsegítette az LMP-t szétszakító politikust. Nem először, és nem utoljára tett ilyet.
Itt még nincs vége. Lapozzon a további részletekért!