A magyar tárcavezető hangsúlyozta a két ország közötti egyetértést az Európai Unió külső határainak védelmében, valamint a nehéz helyzetben lévő közösségek helyben történő megsegítésének szükségességében.
Nem szabad elfeledkezni a hosszú távú biztonsági fenyegetésekről, amelyeket ha nem kezelünk megfelelően, azok ránk omlanak, ilyen az illegális migráció
- fogalmazott, hozzátéve, hogy az embercsempész maffiákat végleg fel kell számolni,
mint üzleti modellt szét kell zúzni, amíg nem lesz késő.
Szijjártó Péter szerint a migráció kérdésében Magyarország álláspontja egyértelmű.
Ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy magunk dönthessük el, kit engedünk be Magyarországra és kit nem, (...) éppen ezért nem fogadunk el semmi fajta kötelező betelepítési kvótát, nem fogadjuk el, hogy Brüsszel határozza meg kiket kell befogadni
- fogalmazott, hozzátéve, hogy Európába csak az jöhet be, aki ezt szabályszerűen meg tudja tenni.
Szól arról, hogy Magyarország számít a Spanyolországgal való szoros együttműködésre az idő alatt is, amíg betölti az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottságának elnökségét.
A miniszter bejelentette, hogy Magyarországon a jövő tanévben már a negyedik osztálytól első idegen nyelvként lesz választható a spanyol. A kéttannyelvű képzésben már mintegy száz általános és középiskola vesz részt - fűzte hozzá. Mint mondta, egyetemi képzésben 370 spanyol diák tanul Magyarországon, és reményét fejezte ki, hogy a barcelonai egyetemen nemsokára megkezdheti munkáját egy magyar lektor.
Arancha González Laya spanyol külügyminiszter üdvözölte, hogy a magyar parlament szerdán jóváhagyta az európai uniós helyreállítási alapot, így már csak három ország törvényhozásának kell ratifikálnia az uniós megállapodást. Emellett örömét fejezte ki amiatt is, hogy Magyarország új konzulátust nyit Málagában, amely ösztönözheti a Spanyolországba irányuló magyar turizmust is.