Az első eseteket Debrecen és környékéről jelentették közel két héttel ezelőtt, mostanra azonban az ország számos más pontján, például Budapesten is felütötte a fejét a jelenség, amelyhez egyesek szerint köze lehet a nyers hússal való táplálásnak - írja a lap
Sipos Attila állatorvos nem biztos abban, hogy a bénulást valóban toxoplasma okozhatta, az ugyanis a kutyák, macskák bélrendszerében tanyázó élősködő. A szakember szerint mindenesetre nyers hússal való etetésnél fokozottan figyelni kell arra, hogy
a hús megbízható forrásból származzon és minőségi legyen.
Ha hússal etetünk, azt frissen, jól átmosva, megfelelően porciózva kell a kutyának adni, a maradékot pedig le kell fagyasztani. A következő alkalommal felolvasztást követően meglangyosítva kell az állatnak odaadni.
Nyersen egyedül disznóhússal nem tanácsos etetni a kutyákat,
ám kapjanak bármi mást, a higiénia nagyon fontos. A rothadó húsban megtelepedhet a botulizmust okozó baktérium, amely előidézhet bénulást. A szintén bénulással járó, úgynevezett APN idegrendszeri betegséget is okozhatják kórokozók, valamint bizonyos baktériumok külső sérülésen keresztül juthatnak az állat szervezetébe, hasonló kórképet okozva" - mondta a szakember.
Az állatvédők a Debrecenben lebénult kutyák laboreredményeire várnak.
Az ebek a tünetek megjelenése előtt nyers csirkét fogyasztottak.
A kórkép úgy néz ki, hogy a kutya először csak sántítani kezd, majd egyre nehezebben ül le, végül nem képes felállni. Ezt követi a teljes hátsó rész bénulása - részletezte Schreiter Katalin, az Országos Állatvédőrség munkatársa. „A gazdik annyit tehetnek, hogy fagyasztással vagy főzéssel hőkezelik az állatoknak szánt ételeket. Ha tünetet észlelnek, mindenképpen forduljanak állatorvoshoz!