Ahhoz, hogy bizonyos szerveink megfelelően elláthassák feladataikat, a májunkban is raktározott B12-vitaminra van szükségük, hiszen a vérképző-, ideg- és immunrendszer, valamint az anyagcsere működéséhez is az elegy kellő mennyiségű jelenléte szükséges.
A közhiedelemmel ellentétben az étkezés során bevitt B12-vitamin, szakszóval kobalamin nem mindig képes elegendő mennyiségben felszívódni a szervezetben, ily módon jelentkezhetnek azok a tünetek, amelyek nemcsak a szellemi és fizikai teljesítőképességet rontják, az egészséget is veszélyeztethetik.
Természetes módon – a testünk által hasznosítható formában – csak állati eredetű ételek fogyasztása révén juthat a szervezetbe.
A B12-vitaminhiány kialakulásának szempontjából ily módon különösen veszélyeztetettek a vegetáriánusok és a vegánok, de az idősebbek, a cukorbetegek egy része, a várandósak, a szoptató nők, ill. a gyomor- vagy bélműtéten átesettek, valamint bizonyos gyomor-bélbetegségekkel (pl. étel-kobalamin felszívódási zavarral) rendelkezők is a kiemelt kockázati csoportba tartoznak.
Amennyiben szükséges, a diagnózis megállapításához különféle vérvizsgálatok állnak rendelkezésre, melyek a korábban alkalmazott vizeletvizsgálatokat váltották fel pontosabb és biztonságosabb eredményt adva.
A vitaminhiány kialakulásának rizikója tehát a korral és a húst nélkülöző étrend követésével, vagy a felszívódást akadályozó egyéb tényezők hatására (pl. bizonyos gyógyszerek, mint savlekötők ill. egyes antidiabetikumok szedésével, vagy gyomor- és bélrendszeri megbetegedésekkel) megnőhet, s következményeként olyan kórképek is előfordulhatnak, mint vérképzési zavarok, vérszegénység, idegrendszeri betegségek. Számukra ajánlott hiány - kialakulása esetén elsősorban B12-vitamin-tartalmú készítményt, nagy dózisú tablettát szedni a megfelelő felszívódás érdekében.
A szervezet számára nélkülözhetetlen szerves vegyület hiányának korai tünetei között a fáradtság, sápadtság, bizonytalan járás és a csökkent fizikai erő szerepel, de előfordulhatnak egyéb idegrendszeri panaszok is, mint a kezek vagy lábak égő érzése, zsibbadása vagy fájdalma, továbbá izomgyengeség, zavartság és az ítélőképesség károsodása is.
A memóriaprobléma, a koncentrálási nehézségek, a logikus gondolkodás sérülése mind a vitaminhiány árulkodó jele lehet.
A vitaminhiány sajnálatos módon tünetek nélkül is jelentkezhet, éveken át eltarthat, mielőtt a beteg egészsége romlana, ezért érdemes a biztonság kedvéért rendszeresen ellenőriztetni a B12-vitamin szintünket.
Ha a vitamin értéke egy bizonyos szint alá csökken, az hiányt jelent, pedig testünknek szüksége van B12-vitaminra az energiatermeléshez, az idegrendszer megfelelő működéséhez és a normál vérképzéshez is, és számos további, létfontosságú folyamatban vesz részt, így hiányának is szerteágazó következményei lehetnek.
Szervezetünk vitaminraktárának, a májunknak a fokozatos kiürülése sokáig észrevétlen maradhat, hiszen lassan történik, és kezdetben olyan általános tünetekben mutatkozik meg, mint a fáradtság, a szédülés vagy a zavartság. Az orvosi szaknyelv nem egyetlen, ideális vitaminértékről beszél, hanem normál tartományról – ugyanakkor ebben sincs teljes egyetértés az egyes szakmai szervezetek és országok között.
Magyarországon a B12-vitamin szérum tesztje az elfogadott és alkalmazott elsődleges módszer a szervezet számára nélkülözhetetlen szerves vegyület hiányának megállapítására.
Mivel az említett vitamin hiányának tünetei sokszor fokozatosan, illetve néha csak rendkívül későn jelentkeznek, elővigyázatosságból érdemes rendszeresen ellenőriztetni a B12-vitamin szintünket,
még akkor is, ha jó egészségi állapotnak örvendünk, de a korábban említett rizikófaktorok miatt a veszélyeztetett csoportok valamelyikébe tartozunk, vagy az említett tünetek valamelyikét észleljük magunkon. Ahogy – alapvetően – akkor is, ha valamilyen oknál fogva megnövekedett a jótékony vegyület iránti szükségletünk, mint például a várandósság vagy szoptatás időszakában.
Ha már kialakult a B12-vitaminhiányos állapot, nagy dózisú vitaminkészítmény fogyasztásával lehet pótolni a vitamint. Ennek magyarázata, hogy a szájon át bevitt B12-vitamin felszívódása részben passzív módon, diffúzióval történik, és ez a folyamat csak kellően magas mennyiség esetén lehet hatékony.
Már szájon át szedhető készítmények formájában is hozzáférhető a hatóanyag, mely sokáig
csak injekcióként volt elérhető az orvosoknál. Hazánkban azonban már kaphatók étrend-
kiegészítő és gyógyszer besorolású B12-vitaminok is. Ezek megfelelő alkalmazása segítheti a
vitaminhiány megszüntetését.
A cikk a Wörwag Pharma Kft. támogatásával készült.