Az ügyben az OLAF hatásköre megalapozott, hiszen uniós intézmény tagja, jelen esetben az Európai Parlament képviselője követett el súlyos kötelességszegést
közölte Deutsch Tamás, a nagyobbik magyar kormánypárt, a Fidesz európai parlamenti képviselője a közösségi oldalán.
Az OLAF illetékes az ügy kivizsgálásában, hiszen a Pannónia Nyomda Kft., amelynek Cseh Katalin 2013. január 25. és 2018. január 10. között ügyvezetője volt, uniós forrásokra pályázott 2016-ban, mondta el Deutsch Tamás.
Felidézte, hogy 2016 decemberében a Pannónia Nyomda Kft. uniós pályázaton majdnem 190 ezer eurót, később pedig több mint 600 ezer eurót nyert egy másik uniós pályázaton, egy holografikus technológia kifejlesztésére. Mások szándékos megtévesztése személyes haszonszerzés vagy egy másik fél megkárosítása végett a fenti pályázat esetében fennáll, ugyanis
a Cseh Katalin által vezetett cég olyan hologramos technológia kifejlesztésére pályázott uniós forrásra, amely ekkor már rendelkezésére állt egy,
a Pannónia Nyomda Kft.-hez üzletileg kapcsolódó – azzal azonos címen bejegyzett – társcégnek. Felmerül tehát az alapos gyanú, hogy valódi termékfejlesztés nem történt, fogalmazott Deutsch Tamás.
A szándékos megtévesztés gyanúja fennáll amiatt is, hogy az említett cégek névleg azért helyezték át telephelyüket a közép-magyarországi régióból más magyarországi régióba, hogy minél több uniós forráshoz juthassanak, írta a fideszes politikus.
A beadvány szerint további összefonódások és visszaélések gyanúja merül fel egyes pályázatoknál, ugyanis a céghálózathoz tartozó cégek együttesen pályáztak úgy, hogy egyértelműen a Pannónia Nyomda Kft.-t segítsék hozzá a közbeszerzések elnyeréséhez.
Mindezek alapján Cseh Katalin és az általa vezetett vállalat megszegte a Pénzügyi Rendelet vonatkozó rendelkezéseit, értékeli a fideszes politikus.
Deutsch Tamás hozzátette, az OLAF illetékes az olyan esetekben is, amikor az uniós források nem érintettek, de az az Európai Unió hírneve is veszélybe kerül egy az intézményeinél dolgozó ember miatt. Mint írta,
a csalás egyértelműen veszélyezteti az EU hírnevét, az súlyos reputációs következményekkel járhat.
A V4NA Cseh Katalin ügyében az Európai Ügyészségnél érdeklődött, hogy milyen vizsgálat folyik. Az ügyészség válaszában nem cáfolta, hogy ők is vizsgálják, bár nem is erősítették meg.
A Renew Europe európai parlamenti frakció alelnökének botrányában Magyarországon a Gazdasági Versenyhivatal kartellezés gyanújával indított vizsgálatot, a magyar Közbeszerzési Hatóság egy szerződésmódosítás jogszerűségét vizsgálja a Pannónia Nyomda Kft. esetében. A magyar Nemzeti Adó és Vámhivatalnál (NAV) pedig még folyamatban van Cseh Katalin céges ügyében a költségvetési csalás gyanúja miatt történt feljelentés elbírálása is.
Az Európai Bizottság további információkat kért a V4NA-tól a konkrét üggyel kapcsolatban, hogy azok ismeretében tájékoztassanak.