Azt írták, hogy vasárnap több hullámban érkeztek a záporok, zivatarok, amelyeket egy hullámzó frontrendszer meleg- majd hidegfronti visszahullámzása gerjesztett.
A meteorológiai szolgálat automata szélmérői 121 kilométer/órás maximális széllökést is mértek.
Ez már orkánnak számít.
Hivatalosan is megdőlt az augusztus elsejei szélrekord. A térségben, akár ennél nagyobb széllökések is előfordulhattak
- tették hozzá.
A korábbi rekord 28,2 m/s volt, melyet 1977-ben Sopron Kuruc-domb állomáson regisztráltak.
A Tiszavasvári eredményt követi a Nyíregyháza Napkor állomáson és a Veszprém megyei Kab-hegyen mért 116,6 kilométer/órás érték. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunmadarason és a Csongrád-Csanád megyei Kiszomboron is mértek 100 kilométer/órásnál erősebb széllökéseket.
Kitértek arra is, hogy a cellák gyors mozgása miatt most jelentős csapadék csak az északi, valamint a nyugati megyékben hullott. Ábrájuk szerint a Nógrád megyei Mihálygergén csaknem 40 milliméternyi eső hullott le vasárnap.
A meteorológiai szolgálat felidézte, többször írták már, hogy jelentős bizonytalansággal kerültek ki az előrejelzések,
még ultrarövidtávon is jócskán okozott meglepetéseket a frontálzóna.
Az adatok, illetve a beérkezett képek, videók alapján indokolt volt a legmagasabb szintű riasztás, figyelmeztetés kiadása. Több helyen viharkárokról is beszámoltak - jegyezték meg.
Az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzésük szerint zivatarveszély miatt jelenleg Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében van érvényben elsőfokú figyelmeztetés. Azt írták: napközben az északkeleti megyékben alakulhatnak ki zivatarok, amelyeket intenzív csapadék, jégeső és erős vagy viharos (kis eséllyel 75 kilométer/órásnál erősebb) szél kísérhet.