Szijjártó Péter: Az Északi Áramlat-2 ügyével minden korábbi képmutató vita zárójelbe került

Vágólapra másolva!
"Minden korábbi képmutató vita zárójelbe került" az energiabiztonságot illetően az Északi Áramlat-2 nevű, Oroszországot Németországgal összekötő gázvezeték ügyében létrejött megállapodással - vélekedett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közleménye szerint, miután orosz kollégáját, Szergej Lavrovot fogadta Budapesten.
Vágólapra másolva!

Szijjártó Péter arra az újságírói kérdésre válaszolt, amely szerint korábban folyamatos volt a szankciókkal való fenyegetőzés az épülő gázvezeték kapcsán, mivel bírálói szerint az aláássa Ukrajna és Európa energiabiztonságát. Washington és Berlin között végül mégiscsak megállapodás született.

- közölte a tárcavezető az újságírói kérdésre válaszolva.

Hozzátette, a magyar kormány stratégiai szempontból tekint az ügyre, ugyanis nincs nemzeti szuverenitás energiabiztonság nélkül, ezért a saját érdekeket kell előtérbe helyezni, ahogyan mások is teszik. Afganisztánnal kapcsolatban Szijjártó hangsúlyozta, hogy a helyzet egyértelmű, és komoly migrációs fenyegetést jelent, az onnan induló bevándorlók ugyanis gyakorlatilag akadálytalanul eljuthatnak Törökországig, onnan pedig már csak egy lépés a Nyugat-Balkán, majd még egy Magyarország déli határa. Aláhúzta: Magyarország készen áll megállítani az esetleges migránsáradatot a határainál, de jobb lenne, ha erre távolabb kerülne sor.

A külgazdasági és külügyminisztert az ukrajnai helyzetről is kérdezték, erre válaszolva kiemelte, hogy "Magyarország mindig kiállt Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, ez soha nem volt kérdés". Ugyanakkor rámutatott, hogy a szomszédos országban sérülnek a magyar és más nemzeti közösségek jogai, ami elfogadhatatlan, és Kárpátalján is folyamatosak a magyarok kárára elkövetett incidensek. Szijjártó emellett kijelentette, hogy Magyarország tagja az Európai Uniónak, és az is marad, így abban érdekelt, hogy a közösség erős legyen, ennek mikéntjéről azonban vita van a kontinensen. Mint mondta, a kormány álláspontja szerint az EU akkor tud sikeres lenni, ha erős nemzetek alkotják, míg mások azt gondolják, hogy épp azok meggyengítésén keresztül vezet ehhez az út. Hangsúlyozta: az erről szóló vitában "hangsúlyosan részt fogunk venni".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről