Az English Touring Opera egy utazó társulat, az angol állam támogatja, hasonló ahhoz, mint Magyarországon a Déryné program. A kirúgott zenészek között olyanok is vannak, akik már 20 éve az opera tagjai. A társulat vezetői az állami művészeti tanács, az Arts Council England sokszínűségi útmutatására hivatkoztak - írta a The Times.
A tanács tagadja, hogy utasítást adott volna, de azt elismerte, hogy "beszélgettek" arról, hogyan ne sértse meg az opera a finanszírozási kritériumokat.
James Conway, az English Touring Opera igazgatója levelet írt a zenészeknek, amelyben arról értekezik, hogy a társaság „jelentős változásokon megy keresztül", és ezek között szerepel "mindenfajta sokszínűség növelése". Még azt is leírta, hogy az elsődleges szempont a "sokszínűség" lesz - vagyis nem a művészeti szempontok.
A zenészszakszervezet elítélte a döntést és a levelet elborzasztónak nevezte.
Az English Touring Opera Nagy-Britannia városaiban turnézik, hasonlóan a magyar Déryné Programhoz, évente nagyjából 50 ezren nézik meg az előadásaikat.
A társulat tagjai a járvány miatt az elmúlt másfél év nagy részében nem tudtak dolgozni, és mivel a szerződésük nem tartalmaz állandó fizetést, az előadások után kapnak pénzt, így felélték a tartalékaikat is.
Abban bíztak, hogy most vissza tudnak térni a munkához, és törleszthetik a felvett kölcsönöket - erre azonban nem lesz lehetőségük.