Akié a kultúra, azé az ország? Tényleg minden politikai kérdés kulturális eredetű? Miért éppen az olasz marxista filozófus, Antonio Gramsci stratégiája vezet a jobboldali kulturális hegemóniához? Mitől jó a nemzeti kultúra? Egyaránt belefér-e abba a nemzeti giccs és a posztmarxizmus? Sznobizmus-e kritizálni az augusztus 20-i ünnepségeket? Lehetséges egy olyan nemzeti konszenzus kialakítása, melyben mindegyik politikai oldalnak egyaránt szerepe van, vajon áthidalhatók-e a meglévő közéleti töréspontok e kérdésben?
- legfőképpen ezekre a kérdésekre keresi a választ a műsort.
Eddig két rész készült el, mindegyikben egy-egy neves szerző könyve került kielemzésre a meghívottak által. Az első részben Frank Füredi: Célkeresztben a határok, a másodikban pedig Schmidt Mária: Országból hazát - 30 éve szabadon című könyvét vették górcső alá.
A harmadik adásban Békés Márton: Kulturális hadviselés – A kulturális hatalom elmélete és gyakorlata című könyvéről vitázik a szerző és Kiss Viktor politológus, ideológiakutató. A beszélgetést a XX. Század Intézet igazgatója, Baczoni Dorottya történész vezeti.
A megtárgyalandó kérdések közt szerepel: