Az utóbbi hónapokban tovább folytatódott az energiahordozók árának ugrásszerű emelkedése. A földgáz és az áram világpiaci ára is többszörösére nőtt. Ennek hatására Európa-szerte egyre több vállalat jelenti be, hogy csökkenti a termelést gyáraiban.
Az energiaszolgáltatók pedig számos tagállamban a fogyasztókra kezdték el áthárítani a megemelkedett árak okozta különbözetet.
Ebben a helyzetben a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja írásbeli választ igénylő kérdéssel fordult az Európai Bizottsághoz. A beadványukban kijelentették: elfogadhatatlan, hogy az ambiciózus klímavédelmi javaslatok és az energiapiacok volatilitásának árát (a piaci ármozgások mértéke és gyorsasága-szerk.) az emberekkel fizettessék meg.
Továbbá
felszólítja a Fidesz a brüsszeli testületet, hogy a valóságtól távol álló baloldali ideológiák hangoztatása helyett segítse a polgáraikat védő nemzeti kormányokat az alacsony rezsiárakért folytatott küzdelemben.
Többször bebizonyosodott, hogy a magyar baloldal a magasabb piaci energiaárak és a klímavédelem okozta kihívásokat a rezsiár emelésével „kezelné".
2008 őszén a jelenlegihez képest feleakkora földgázár mellett a Gyurcsány Ferenc vezette kormány tíz hónap alatt négyszer, összesen 28 százalékkal emelte meg a lakossági energiaárakat.
Emlékezetes, hogy 2021 májusában csaknem a teljes magyar baloldal az ellen szavazott az Európai Parlamentben, hogy az emberek és a vállalkozások olcsó, megfizethető módon férjenek hozzá az energiához.
A momentumos Cseh Katalin pedig azt szorgalmazta, hogy Magyarország vezesse ki a szabályozott villany- és fűtési árakat, kiszolgáltatva a magyar embereket a piaci áringadozásoknak.
Ez a gondolkodásmód, a 2008-ban tapasztaltakhoz hasonlóan, most is súlyosan megkárosítaná a magyar polgárokat, ezért teljes mértékben elfogadhatatlan.
A Fidesz és a KDNP képviselői számára Magyarország olcsó és biztonságos energiaellátása az első. A kormánypárti politikusok kiállnak az alacsony rezsiárak mellett az elkövetkező időszakban fokozódó piaci és politikai nyomás közepette is
– áll Gyürk András közleményében.