Magyar sikerek az első parateqball versenyen

Vágólapra másolva!
Magyarországon rendezték meg az első nemzetközi parateqball versenyt, a Budapest Teqball és Para Teqball Kupát, ahol 8 országból 40 játékos mérte össze tudását. A több kategóriában meghirdetett versenyen elsöprő hazai siker született, hiszen mindegyik csoport győztese között volt magyar sportoló. A teqball esetében - amely mára a világ leggyorsabban fejlődő sportjává vált - az olimpiai, a parateqball esetében pedig a paralimpiai sportággá válás a cél.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt évek legdinamikusabban fejlődő labdajátéka minden bizonnyal a teqball. A Borsányi Gábor, Huszár Viktor és Gattyán György által megálmodott és kifejlesztett, a pingpongasztalhoz hasonló, ám ívelten hajlított Teq asztalon folyó labdajáték egyénileg, párosban és vegyes párosban egyaránt űzhető. A sportág gyorsan növekvő népszerűsége elérte a fogyatékkal élő amatőr és élsportolók világát is, így idén tavasszal a Nemzetközi Teqball Szövetség (FITEQ) hivatalosan is bejelentette a parateqball sport megszületését.

Forrás: Foldi D. Attila

A Magyar Paralimpiai Bizottság közreműködésével a szövetség 2021. október 16-án az első alkalommal rendezte meg a Budapest Teqball és Para Teqball Kupát, amelyre 8 országból 40 játékos, köztük 8 fogyatékkal élő nevezett. A nemzetközi megmérettetés komoly hazai sikert hozott, hiszen minden kategóriában volt magyar aranyérmes.

  • Para egyéni SC1 kategória aranyérmese:Keresztes Zsolt (HUN)

  • Para egyéni SC2 kategória aranyérmese: László Attila (HUN)

  • Para férfi páros aranyérmesei: Blázsovics Ádám / Bányik Csaba (HUN)

  • Inkluzív páros SC1 kategória aranyérmesei: Keresztes Zsolt / Csereklye Martin (HUN)

  • Inkluzív páros SC2 kategória aranyérmesei: Liam Joshua Burbridge (ENG) / Bakó Ádám (HUN)

A parateqball versenyen mankóval vagy protézissel élő sportolók indulhatnak, akikre külön szabályrendszer vonatkozik. A Para Teqball Sport Class 1 (PTBSC 1), amelyben a tartósan mankóhasználatra szoruló sportolók indulhatnak, míg a Para Teqball Sport Class 2 (PTBSC 2) a protézissel élők kategóriája. A FITEQ lehetőséget biztosít arra is, hogy a para- és ép sportolók együtt versenyezzenek, ez pedig a Inclusive Doubles, amelynek szintén van SC1 és SC2 változata.

A Para egyéni SC1 kategória aranyérmese Keresztes Zsolt a versenyt követően elmondta:“Ez volt az első parateqball versenyem. Jó érzés volt látni, hogy játék közben a világ számos országából érkező sportolók közül mindenkinek csillogott a szeme. Jó, hogy mostanra nem csak amputált foci van a labdás sportok között!”

A magyar parasportnak valóban van mire büszkének lenni, hiszen nyáron Tokióból a 7 aranyérem mellett 5 ezüsttel és 4 bronzzal tértek haza sportolóink. A tervek szerint a közeljövőben olimpiai és paraolimpiai sportág lehet majd a játék, és az így akár újabb hazai sikerek várhatóak az ötkarikás játékokon. A Para Teqball Kupa eredményhirdetésén Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke kiemelte: „Örömmel álltunk egy új sportág megszületése mellé, minden olyan kezdeményezést támogatunk, amely tovább népszerűsíti a parasportot. Remélem, hamarosan megvalósulhat egy újabb álom, amikor is a sok csillogó érem mellett, magyar olimpiai és paralimpiai sportág születik.”

A FITEQ komoly munkát fektet abba, hogy ez utóbbi megvalósuljon. Az erőfeszítéseiket nemrég hivatalosan is elismerték, idén augusztusban a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság közösen adta át Gattyán Györgynek, a FITEQ egyik alapítójának a Paralimpiai Láng-díjat a parasportért végzett kiemelkedő munkájáért.

A mai nap fontos mérföldkő a teqball életében. Az ötlet megszületésekor 2014-ben egy olyan sportágat álmodtunk meg, amelyet kortól, nemtől, a parasportolók esetében pedig sérültségi szinttől függetlenül bárki játszhat. A Magyar Paralimpiai Bizottság és a Nemzetközi Teqball Szövetség mögött komoly munka áll, de az első nemzetközi parateqball versennyel lett kerek - nemcsak a futball-labda - hanem a teqball világa is!” - hangsúlyozta Borsányi Gábor, a Nemzetközi Teqball Szövetség elnöke.

Hivatalos eredmények:

Para Singles SC1

Para Singles SC2

1.

Keresztes Zsolt (HUN)

1.

László Attila (HUN)

2.

Stefan Dogaru (ROU)

2.

Liam Joshua Burbridge (ENG)

3.

Jamie Nicholas Philip Oakey (ENG)

3.

Vasileos Panidis (GRE)

Inclusive Doubles SC1

Inclusive Doubles SC2

1.

Keresztes Zsolt (HUN) / Csereklye Martin (HUN)

1.

Liam Joshua Burbridge (ENG) / Ádám Bakó (HUN)

2.

Keresztury Márton (HUN) / Stefan Dogaru (ROU)

2.

László Attila (HUN) / Forgács Bence (HUN)

3.

Georgios Lazaridis (GRE) / Gondos Zoltán (HUN)

3.

Robert Mark Wilson (ENG) / Szabó Milán (HUN)

Mens Doubles

1.

Blázsovics Ádám (HUN) / Bányik Csaba (HUN)

2.

Hugo Rabeux (FRA) / Julien Grondin (FRA)

3.

Nikola Mitro (SRB) / Bogdan Marojevic (SRB)

A teqballról:

A beltéren és kültéren egyaránt játszható, magyar fejlesztésű, mára világhírűvé vált teqball-t egy speciálisan meghajlított teq asztalon játszák olyan sportolók vagy lelkes amatőrök (teqers), akiknek célja technikai képességeik, koncentrációjuk és állóképességük egyidejű fejlesztése. A teqball során hatványozottan érvényesül a nemek közti egyenlőség, hiszen - kortól nemtől függetlenül - egyéni játék esetén kettő, páros játék esetén négyen tudják űzni a XXI. század egyik legdivatosabbá vált sportágát. A szabályok szerint a játékosok legfeljebb három érintést alkalmazhatnak, mielőtt visszajuttatnák a labdát az ellenfél térfelére, tehát a sikeres kezdéshez elegendő tudás csupán hármat dekázni egy labdával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!