Mivel a koronavírus-járvány kezelése sikeres volt és a magyar gazdaság ellenállónak bizonyult a válsággal szemben így a második negyedévet a várakozásokat meghaladó, éves alapon 17,9 százalékos gazdasági növekedés jellemezte, így a magyar gazdaság teljesítménye meghaladta a válság előtti szintet.
Tehát elmondható, hogy Magyarország kilábalt a vírus okozta válságból.
Hazai és nemzetközi elemzők egyaránt felfele javították az egész évre vonatkozó magyar gazdasági várakozásaikat.
Az idei egész évre vonatkozó előrejelzések szerint a 2021-es gazdasági növekedés meghaladhatja a 7 százalékot, kedvezőbb esetben akár a 8 százalékot is.
Ez a tényező azért fontos, mert a kormány számos intézkedés megvalósítását a gazdasági növekedéshez kötötte.
A magyar gazdaság teljesítménye elérte a járvány előtti szintet, ezért lehetőség nyílik sok olyan lépésre, amelyre eddig nem lehetett gondolni
- mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban. A kormányfő a rádióban bejelentette, hogy 2022. január 1-jétől megemelik
az ápolónők bérét 21 százalékkal, a bölcsődei dolgozókét hússzal, a szociális világban és a kultúrában dolgozókét is húsz százalékkal.
Ez a bejelentés azt eredményezi, hogy 2010-hez képest csaknem háromszorosára nőnek jövőre a szociális dolgozók bérei.
A 20 százalékos béremelés fenntartótól függetlenül minden állami, önkormányzati, egyházi, és civil fenntartású szociális intézmény, vagy szolgáltató dolgozójának jár 2022. január 1-től.
A kormányfő valószínűsítette, hogy 2022-ben a pedagógusok 10 százalékos emelésre számíthatnak.
Orbán Viktor 2021 januárjában bejelentette, hogy 2022-től jövedelemadó-mentességet kapnak a 25 év alattiak. A 130-150 milliárd forintos költségűre becsült intézkedés százezres nagyságrendben érinti majd a fiatal munkavállalókat, több tízezer forintot a zsebekben hagyva. Ez az intézkedés hozzávetőlegesen 1 millió fiatal munkavállalót érint a becslések szerint.
Az adómentességi terv megvalósulásával, nem kizárólag a fiatal főállású munkavállalók, hanem a munkáltatók, a gazdaság egésze is jól jár. Az intézkedéssel növekedik a fiatalok nettó keresete, több pénz pörög vissza a gazdaságba, hozzajárulva ahhoz, hogy tisztuljon a gazdaság.
Az emelkedő nettójövedelem kedvezőbb hitelkonstrukciók előtt nyitja meg a lehetőségeket a családalapítás előtt álló fiatalok esetében, sok esetben akár milliókat is spórolhatnak a hosszú távú hitelek esetében.
Az intézkedés a gazdaság minden szereplője számára kedvezően fog hatni hosszú távon.
A Világgazdaság gazdaságpolitikai csúcskonferenciáján 2021. június 9-én Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy ha 2021-ben sikerül elérni az 5,5 százalékos növekedést, akkor a gyermeket nevelő szülőknek 2022 elején visszaadják a 2021-ben befizetett adójukat.
A gazdasági adatok tükrében elmondható, hogy
most már biztosan meg fogja haladni a gazdaság növekedése a kormány által kijelölt 5,5 százalékos bázisértéket, így soha nem látott adó-visszatérítés következik 2022 első hónapjaiban.
A különleges adó-visszatérítéssel minden gyereket nevelő élhet, vagyis ha két kereső van a családban, akkor mindkettő visszakapja a befizetett adóját. A visszatérítés mindenkinek jár, az összeg felső határa az átlagjövedelem.
Az éves átlagjövedelem szja-tartama 809 ezer forint, ez lehet a legnagyobb összeg, amit egy ember visszakaphat.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy az átlagbér feletti jövedelműek ne élhetnének a támogatással, ők is az átlagbér erejéig kapják vissza a befizetett szja-t.
Mintegy 600 milliárd forint adó-visszatérítést kapnak a szülők, a gyermekes katás vállalkozóknak, az ekhósoknak, az egyéni vállalkozóknak és az őstermelőknek is jár az adó-visszatérítés, a visszautalás mintegy 1,9 millió magánszemélyt érinthet".
Az érintett szülők többsége már 2022. február 15-ig hozzájuthat a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójához.
A visszatérítésben gyakorlatilag minden szülő részesül, akinek kiskorú gyermeke van, sőt, a kismamáknak és a házastársuknak is jár. A várandósság a fogantatás 91. napjától a családi kedvezményre és az adó-visszatérítésre is jogosulttá tesz és egészen középiskola végéig mindkét szülőnek visszatérítik a befizetett adójukat.
Minden szülő jogosult az adó-visszatérítésre, ha a háztartásban saját vérszerinti gyerekét neveli függetlenül attól, hogy házasságban vagy esetleg élettársi kapcsolatban él. Ha nem saját gyerekről van szó, de a házasságban élnek, akkor ugyanígy jogosultak a kedvezményre. Ha régóta élettársként élnek együtt és az élettárs jogosult a családi pótlékra, akkor megkaphatják az adó-visszatérítést.
A szabályozás értelmében elvált szülők esetében, az jogosult a kedvezményre, aki a gyereket neveli; ha a válást követően megosztva, 50-50 százalékban nevelik, akkor a családi pótlékot is megosztva kapják, és a családi adó-visszatérítés is mindkét szülőnek teljes összegben jár majd.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legtöbb esetben automatikusan (banki átutalással, vagy postai úton) kézbesíti a szülők számára az adó-visszatérítést.
Abban az esetben, ha az adóhatóság nem tud arról, hogy egy szülőnek gyermeke van, előfordulhat, hogy jelezni kell a tényt és adatot kell egyeztetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal.
A gazdaság vártnál jobb teljesítményének köszönhetően a kormány döntésének értelmében idén novemberben egységesen minden jogosult, 2,5 millió nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő ember maximális, 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot kap novemberben a megemelt összegű ellátása mellett.
A magasabb infláció következtében visszamenőleges hatállyal 1,2 százalékkal emelik a nyugdíjakat a kormány rendelete alapján.
Így az infláció korrekciójának köszönhetően lesznek olyanok, akik akár 100 ezer forintos kiegészítést kapnak.
A nyugdíjemelési kompenzációról szóló kormányrendelet meghatározza, 2021. november 1-jétől, 2021. január 1-jei visszamenőleges hatállyal 1,2 százalékkal hivatalból kell emelni az öregségi nyugdíjat, az özvegyi nyugdíjat és további 25 fajta ellátást.
A 2021. január–október hónapokra járó emelés összegét, valamint tizenharmadik havi nyugdíjra vagy tizenharmadik havi ellátásra való jogosultság esetén az arra járó emelés összegét a 2021 novemberére járó ellátással egyidejűleg, egy összegben, hivatalból kell folyósítani.
Az 1,2 százalékos pótlólagos nyugdíjemeléssel így 4,8 százalékos idei éves inflációig kompenzálta a nyugdíjra jogosultakat a kormány.
Az átlagnyugdíj összegével számolva így a 80 ezer forintos nyugdíjprémiummal együtt, mintegy 100 ezer forintnyi egyszeri jövedelemhez jutnak idén novemberben az idős polgártársaink a kormány döntésének értelmében.
Ez a kormányzati döntés jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a nyugdíjak vásárlóértékét megtartsák.