„Ahhoz, hogy fönntarthatóvá alakítsuk a gazdaságot, ahhoz igenis érezni kell az energiaár-növekedést” – jelentette ki Márki-Zay Péter, amikor Gyurcsánynéval álvitázott még október közepén a klímavédelem kapcsán. Mint mondta, az embereket energiatakarékosságra kell ösztönözni, de az energiavédelmi, hatékonysági beruházások soha nem térülnek meg, ha mesterségesen alacsonyan tartjuk az árakat.
Egy, a Greenpeace Magyarország Facebook-oldalán közvetített beszélgetésben „felelőtlen lépésnek” nevezte a rezsicsökkentést. Szavaiból az derült ki, hogy
már azon tanakodnak a baloldalon, hogyan sarcolhatnák meg a magyar embereket, és hogyan szüntethetnék meg a rezsicsökkentést, de erről nem beszélnek a kampányban, mert nem lennének népszerűek.
Márki-Zay úgy fogalmazott, hogy „az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni.”
A baloldali politikus egyébként már 2020-ban is arról beszélt, hogy meg kell szüntetni a rezsicsökkentést. Egy rendezvényen
néphülyítésnek nevezte a rezsiárak alacsonyan tartását Márki-Zay.
Úgy fogalmazott: „Valódi rezsicsökkentést el lehetne érni Magyarországon, akkor, ha nem néphülyítéssel, adminisztratív módon, ráterhelem a lakosságtól elvett, a lakosság könnyítése érdekében onnan elvont díjakat, ráterhelték az ipari fogyasztókra, adók formájában mindenkire, veszteségessé tették az egész iparágakat”.
Sőt, egyenesen ostobaságnak nevezte, hogy a magyaroknak nem kell magas rezsiárakat fizetnie, és elmondta, szerinte máshogy is lehetne rezsit csökkenteni:
Lehet rezsit csökkenteni, hogyne lehetne: kevesebb vizet kell használni, kevesebb áramot kell használni, kevesebb gázt kell használni. Át kell térni megújulókra. Persze, lehet rezsit csökkenteni: le kell szigetelni a házakat."
Tehát ne a Magyar Állam segítse az embereket, hanem az emberek változtassanak a szokásaikon, ez várható, ha a baloldal ismét hatalomra kerül. Erről Illés Boglárka, a Fidelitas elnöke is beszélt videójában.
Márki-Zay Pétert tehát láthatóan zavarja, hogy a magas energiaárakat Magyarországon nem a lakossággal fizettetik meg. Hasonlóan vélekednek Brüsszelben is, ahol a klímavédelemre hivatkozva emelnének a rezsiárakon és adóztatnák meg a lakosságot.
Frans Timmermans zöld megállapodásért felelős biztos tervei szerint megadóztatnák a lakásokat és a gépjárműveket, és felemelnék az áram és a gáz árát.
Timmermans biztos és Brüsszel azt mondják, az embereknek kevesebbet kellene autóba ülni és kevesebbet kellene fűteni. Ezért a lakossági árakat, a benzin, a villamos energia és a gáz árát meg kell emelni.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
Bolond dolog, amit Brüsszel csinál,
hiszen, miközben emelkednek az árak, egy olyan klímavédelmi programmal állnak elő, ami tovább növeli az árakat. Ezt be is vallják. Azt mondják a brüsszeli bürokraták, hogy a klímavédelem érdekében az emberek használjanak kevesebb energiát, kevesebbet autózzanak, kevesebbet fűtsenek - mondta Orbán Viktor. Hozzátette, hogy ez már nem észszerű takarékoskodás,
ez már beavatkozás az emberek mindennapi életébe szükségtelenül, pedig a klímaromboló cégeket kellene megadózni. Magyarországon ezt nem tudnák áthárítani a fogyasztókra, a családokra, mert rögzített rezsiárak vannak.
Az európai energiaválság ráadásul egyre nagyobb méreteket ölt. Az elmúlt időszakban Németországban például két alkalommal is kis híján országos áramszünet következett be. A bonni Szövetségi Polgári Védelmi Hivatal a legvalószínűbb katasztrófaként tartja számon – ahogy a német sajtó fogalmaz – a totális áramszünetet, a Blackoutot. Mindez több országra kiterjedő, beláthatatlan következményekkel járó áramszünet-láncreakciót indíthat be – írják a lapok.
A katasztrófavédelem ezért közzétett egy videót, melyben az energiaellátás leállásának esetére ad túlélési útmutatót.
Az életmentő tippek közlése rámutat arra, hogy távolról sem valószínűtlen az ellátás kimaradása.
Márki-Zay Péter baloldali miniszterelnök-jelölt ugyanazt tenné, mint Brüsszel, és magyaroknak is fel kellene készülnie a szélsőséges helyzetekre.
Márki-Zay eltörölné a rezsicsökkentést, megemelné az árakat és megadóztatná a lakosokat.
Ahelyett, hogy támogatást adna a magyar családoknak, újabb terheket róna rájuk, miközben rezsi- és energiaválsággal kellene szembenézniük.