A Rising Stars sorozat a korábbi években olyan művészek számára kínált ugródeszkát, mint a zongorista Khatia Buniatishvili és Igor Levit, a gordonkás Harriet Krijgh, az Armida Quartett vagy a SIGNUM Szaxofonkvartett. A Müpa 2010 óta tagja az ECHO-nak, így az elmúlt években magyar delegáltjai is voltak a sorozatnak a hegedűművész Banda Ádám, a zongoraművész Balázs János és a trombitaművész Pálfalvi Tamás személyében. A Rising Stars-művészek legtöbbször egy-egy számukra komponált kortárs művet is eljátszanak, a Müpa tehát számos magyarországi bemutató és ősbemutató helyszíne is lesz november 19. és 21. között.
A fesztivál november 19-i nyitókoncertjét adó Simply Quartet a legígéretesebb fiatal vonósnégyesek egyike.
A ma már bécsi székhellyel működő formáció Sanghajban alakult, tagjai onnan kerültek az osztrák fővárosba, hogy felfedezzék maguknak a kvartettjáték lényegét és eredetét. „Nagy hangsúlyt fektetünk a kínai, a norvég és az osztrák kultúra ötvözésére, amelyekből inspirációt merítünk saját zenei nyelvünk kialakításához" – vallják az együttes jelenleg három nációból összeálló tagjai. A Simply Quartet olyan megmérettetésekről tért haza első díjjal, mint a koppenhágai Nemzetközi Carl Nielsen Verseny, a „Quatuor à Bordeaux", a grazi „Franz Schubert és a modern zene" elnevezésű kamarazenei verseny vagy a bécsi Nemzetközi Joseph Haydn Kamarazenei Verseny.
Szintén az első fesztiválnapon lép fel a húszéves svéd–norvég muzsikus, a Norrköpingben született Johan Dalene, aki Svédország vezető zenekaraival játszott a legfontosabb hangversenytermekben, hazájában és külföldön egyaránt. Elnyerte a Norvég Szólista Díjat, 2019-ben pedig a Carl Nielsen Verseny győztese lett. Kamarapartnere a brit zongoraművész, Nicola Eimer lesz, aki a Juilliard Schoolban képezte magát, több nemzetközi verseny győztese, a szólistakarrier mellett pedig elkötelezett kamarazenész.
November 20-án elsőként a katalán szaxofonkvartett, a Kebyart Ensemble lép fel. A 2014-ben Barcelonában alakult együttes neve a „kebyar" (az indonéz gamelán gongzene egyik műfaja) és az „art" (művészet) szavakból jött létre. Mind a négy ifjú tehetség szenvedélyes kamarazenész, akik „friss vért kívánnak pumpálni a klasszikus zene előadásába". Díjazottjai voltak az Orpheus Svájci Kamarazenei Versenynek és a Nemzetközi Franz Cibulka Versenynek, valamint elnyerték hazájuk legrangosabb elismeréseit is: a Primer Palaut és a BBVA Kamarazenei Díjat. Rising Stars-programjuk az emlékek, az emlékezés témája köré épül.
Szintén a fesztivál második napján lép fel Ben Goldscheider, a londoni születésű kürtművész is, aki tavaly fejezte be tanulmányait a berlini Barenboim–Said Akadémián.
2016-ban, tizennyolc éves korában a BBC Fiatal Muzsikusok Versenyének döntőse volt, 2018-ban pedig bemutatkozott a BBC Proms koncertsorozaton, és még ugyanabban az évben megjelent első lemeze. Ben Goldscheider lelkes kamarazenész, aki a legnépszerűbb fesztiválokon együtt muzsikált Daniel Barenboimmal, Martha Argerichcsel, Szergej Babajannal, Elena Baskirovával vagy Michael Volléval. Kamarapartnere a számos díjjal büszkélkedő fiatal olasz zongoraművész, Giuseppe Guarrera lesz, akivel öt éve, közös akadémiai hallgatói időszakuk óta muzsikálnak együtt.
A nottinghami Kanneh-Mason család az egyik leghíresebb brit muzsikusfamília: mind a hét gyermeke játszik valamilyen hangszeren. A fesztivál harmadik napján, november 21-én elsőként koncertet adó Isata Kanneh-Mason hatévesen, a Karib-térségben élő nagyszüleinél tett látogatását követően döntötte el, hogy a zongorának fogja szentelni az életét. Már a Londoni Királyi Zeneakadémián töltött tanulóévei alatt hírnevet szerzett magának, miközben testvéreivel sem hagyta abba a közös muzsikálást, különösen a királyi esküvőn is zenélő csellistával, Sheku Kanneh-Masonnal lép fel gyakran duóban. A zongoraművész korábban ösztöndíjat kapott Elton Johntól, akivel 2013-ban alkalma is volt együtt koncertezni.
A Rising Stars idei programját november 21-én a még csak huszonkét esztendős, ám már jelentős karriert maga mögött tudó – és Budapesten második alkalommal fellépő – holland furulyaművész, Lucie Horsch koncertje zárja.
A zenészcsaládba született ifjú muzsikus szenvedélyes és karizmatikus szószólója hangszerének, kilencévesen már a televízióban játszotta Brahms V. magyar táncát. Vivaldi műveit tartalmazó első lemeze 2017-ben megkapta az Edison Klassiek Díjat, 2019-es második albuma elnyerte az Opus Klassik Díjat. Koncertjének különlegessége, hogy a Rising Stars-turnén kizárólag Budapesten játszik el két művet az általa nagyon kedvelt Kurtág Györgytől, valamint a Bartók Konzervatóriumban is tanult finn zeneszerző, Lotta Wennäkoski egy műve is elhangzik majd. Kamarapartnere a csembalónál Max Volbers lesz, aki maga is kiváló furulyajátékos.
A Rising Stars idei fellépőiről szóló cikk a Müpa blogon olvasható: https://mupa.blog.hu/2021/11/09/a_napra_lehet_nezni
2021. november 19., 17.30 / Simply Quartet
2021. november 19., 20.00 / Johan Dalene
2021. november 20., 17.30 / Kebyart Ensemble
2021. november 20., 20.00 / Ben Goldscheider