A vádirat szerint a nyolc férfi közül többen is kutyákat tenyésztettek és képeztek ki, hogy később azokat állatviadalokon verekedtessék, vagy eladják.
A kiképzési módszer az volt, hogy a kutyákat
erre a célra épített speciális futópadon futtatták, és rövid, különösen vastag, súlyos láncon tartották őket. Folyamatosan gyógyszerezték, doppingolták a kutyákat, persze, állatorvos felügyelete nélkül.
Ha valamelyik kutya engedetlen volt, azt összeverték.
Emellett rendszeresen szerveztek úgynevezett tét nélküli versenyeket, ahol a harci képességeiket próbálták ki.
A kutyáknak már ezzel is komoly szenvedést okoztak, de enni és inni is alig adtak nekik, rossz körülmények között tartották őket.
Bár a nyolc férfi az ország különböző pontjain élt, ismerték egymást, tartották a kapcsolatot.
A viadalok szabályait egymással megbeszélték, részletes írásbeli szabályzatot dolgoztak ki, melyet mindannyian ismertek. Rendszeresen videófelvételt készítettek a kutyaviadalokról.
2020. november 28-án Nyíregyháza külterületén, egy tanyán gyűltek össze, ahol egy 5x5 méter nagyságú küzdőteret alakítottak ki. Először két kutya harcolt egymással 20 percig, melyre 100.000,-Ft-os fogadást kötöttek a gazdáik, azaz a győztes kutya gazdája 100.000,-Ft-ot kapott a vesztes kutya gazdájától.
A küzdelemben az egyik kutya elpusztult.
Ugyanekkor egy másik viadalt is tartottak, ennek 32. percében csaptak le a rendőrök.
Az állatviadalok szervezésében és a kutyák kínzásában vezető szerepet játszó férfiakkal szemben az ügyészség azt indítványozta, hogy amennyiben beismerő vallomást tesznek és lemondanak a tárgyaláshoz való jogukról, a bíróság egy-egy év börtönbüntetésre ítélje őket, társaik pénzbüntetésre számíthatnak.
A nyomozás során nagy számban foglalt le a rendőrség állatviadal céljára kiképzett, illetve a viadalon ténylegesen részt vevő kutyákat.