A Gazdasági Versenyhivatal feljelentést tett a NAV Bűnügyi Főigazgatóságánál költségvetési csalás gyanúja miatt a Pannónia Nyomda Kft. ellen - tudta meg az Origo. Ez az a cég, amelyet Cseh Katalin momentumos EP-képviselő vezetett 2013 és 2018 között, és több közbeszerzést is nyert Ferencvárosban.
Elég csak megnézni a közösségi médiában érkező reakciókat, hogy láthassuk: Cseh Katalinra és a Momentumra egy politikai atombomba volt az a korrupciós ügy, ami a párt EP-képviselője körül robbant ki
- minderről már Deák Dániel beszélt az Origónak. A XXI. Század Intézet munkatársa szerint már az ellenzéki szavazók is nevetni járnak Cseh Katalin Facebook-oldalára, hiszen önmaga paródiája lett, aki úgy harcol a korrupció ellen, hogy saját maga is érintett egy többmilliárdos korrupciós ügyben, és már nyomozás is zajlik a vele kapcsolatba hozható cégháló tevékenysége kapcsán.
Ugyanez a helyzet Fekete-Győr András esetében is, aki annyira lenullázta már magát politikai szempontból, hogy a saját pártja is leváltotta.
Ha ma lenne egy bizalmi szavazás a Momentumon belül Cseh Katalin EP-mandátuma kapcsán, akkor jó eséllyel őt is leszednék a pozíciójából, mert már vállalhatatlan a politikusnő. Értelemszerűen erre nem fog sor kerülni, hiszen a mandátumot egyszer már elnyerte, így ki kell töltenie ezt az 5 éves időszakot, de Cseh Katalinnak érdemi politikai súlya már semmiképpen sem lesz sem a Momentumon belül, sem országos szinten - fogalmazott az elemző.
Deák szerint az egyetlen megoldás erre a dologra, ha ő saját maga mondana le. Ezt azonban amíg jogi eszközökkel nem lehet őt elmozdítani, vagy az OLAF, illetve a magyar hatóságok nem fogják feltárni az összes bizonyítékot, szintén nem fogja megtenni.
Erre nagyon jó oka van: egy mezei EP-képviselő akár 6 millió forintot is kereshet havonta, emellett még az útiköltségeiket is az EP állja, megtérítik a vonat- és a repülőjegyet, valamint évente 1,4 millió forint erejéig a tagállamukon kívüli útjaikat, amennyiben azok összefüggenek a munkájukkal.
A képviselők jelentős keretet kapnak a személyzetükre, amelynek tagjait maguk választhatják ki. Havonta közel 8 millió forint áll rendelkezésükre erre a célra.
A pénz negyedét, vagyis mintegy kétmillió forintot tanácsadásra, tanulmányírásra is költhetik, amit csak szerződéssel és számlával kell igazolni, vagyis itt szintén van mozgásterük a képviselőknek.
Értelemszerűen önmagától minderről Cseh Katalin nem fog lemondani, hiszen a luxusesküvőjéről készült fényképek alapján is nagyon szereti a fényűző életmódot, így ehhez mindenképpen ragaszkodik - mondta Deák Dániel.
A korrupciós ügyben már zajlik a nyomozás, a NAV házkutatást is tartott. Várhatóan lesz jogi következménye az ügynek, aminek az egyenes politikai követkeménye a lemondás lenne.
A baloldalon azonban nincsenek már morális korlátok, semmiért sem vállalják a felelősséget - fogalmazott Deák Dániel.
A Momentum támogatottsága az ilyen és ehhez hasonló ügyek miatt csökken, már egyáltalán nem az a lendületes és fiatalos párt, mint korábban volt.
A párt a közösségi médiában is nagyon gyengén teljesít az utóbbi időszakban, nincsen már a legtöbb interakciót generáló politikusok között momentumos. Az ügynek a baloldalon belüli pozíciójára is negatív hatással lesz a pártnak, hiszen a tárgyalóasztalnál a meggyengült Momentum sokkal kisebb alkupozíciókkal rendelkezik majd. Ez kevesebb helyet biztosít nekik majd a közös listán, további erőt jelent Gyurcsány Ferencnek - zárta szavait Deák Dániel.
Ismert, Cseh Katalin korrupciós botrányát szintén az az Anonymus-maszkos alak indította el, aki a Városháza-gate kapcsán is videókat és hangfelvételeket küldözget a sajtónak. Cseh Katalin politikai karrierje előtt és annak elején is a Pannónia Nyomda Kft. ügyvezetője volt, amely céget még a politikus édesapja hozta létre.
Az úgynevezett nyomdabotrány feltárása során kiderült: Cseh Katalin cége és más, több szálon kapcsolódó vállalkozások úgy nyertek uniós pályázatokat, hogy együtt mozogva változtatták székhelyeiket, telephelyeiket.
A szisztéma lényege, hogy a fejlettebb budapesti, közép-magyarországi régióból elköltöztették a vállalkozásaikat az ország fejletlenebb részeire, ahol az EU szabályainak megfelelően több pénzre pályázhattak. A nyomdai kör így ötmilliárd forintnyi uniós és állami támogatást nyert el.
Olyan projektre is kaptak pénzeket, ahol ígéretük szerint új technológia kifejlesztésébe kezdtek, ám kiderült, hogy egy már meglévő 3D-s hologramtechnológiát „találtak fel".
A történet tragikomikus szála, hogy kiderült: Magyarország olimpiai pályázatára hivatkozva kértek pénzt a hologramtechnológiára, miközben Cseh Katalin és pártja mindent megtett, hogy hazánk ne rendezhesse meg a világjátékokat.
Az ügy feltárása során az is napvilágot látott, hogy a nyomdabotrányban érintett egyik cég a nógrádi telephelyén sosem folytatott tevékenységet, miközben arra 1,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást kapott az EU-tól.
Cseh Katalin és a Momentum Mozgalom tagadja, hogy bármilyen szabálytalanság is történt volna, az ügy súlyát azonban mutatja, hogy több feljelentés is érkezett hatóságokhoz, vizsgálódik a Gazdasági Versenyhivatal és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is. A NAV költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt nyomoz, szerdán pedig házkutatást is tartottak Vácon, a Nádas utcában, a Pannónia Nyomda egyik telephelyén.