Az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács decemberben erősítette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapról.
A rendelethez záradékot csatoltak, amely szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik.
Ez azt jelenti, hogy a mechanizmust nem lehet politikai célokra használni.
A mechanizmus alkalmazása esetén első lépésként az Európai Bizottság javasolhatja a feltételrendszerhez kapcsolódó eljárás megindítását amennyiben megállapítja, hogy egy tagállam jogsértést követ el. Ezt követően a tagállamokat tömörítő Tanácsnak egy hónap, kivételes esetben három hónap áll rendelkezésére, hogy minősített többséggel szavazzon a javasolt intézkedésekről.
A teljes döntési mechanizmus időtartama 7-9 hónap.
Az új jogszabály nemcsak egyedi esetekben, hanem - a szöveg szerint - akkor is alkalmazható lesz, ha az alapvető jogok rendszerszintűen sérülnek, és ennek hatása van az uniós források kezelésére.
A jogszabály biztosítja, hogy az uniós támogatásokra jogosult vagy azoktól függő végső kedvezményezettek hozzájuthassanak a támogatásokhoz az eljárás ideje alatt vagy annak lezárását követően is. Az Európai Bizottság arra is jogosítványt kapott, hogy az adott tagállamnak járó támogatás soron következő részletének csökkentésével igazítsa ki a tagállamnak járó kifizetéseket.
Orbán Viktor kormányfő és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a feltételrendszer decemberi megerősítését követően tartott brüsszeli sajtótájékoztatójukon azt közöltét,
élni fognak azzal a jogukkal, hogy a jogállamisági mechanizmusról szóló rendeletet az Európai Unió Bírósága elé viszik annak megállapítására, hogy összefér-e az uniós joggal.
Azt, ami jogellenes nem hagyhatjuk szó nélkül. Nem engedhetjük, hogy jogbiztonságot súlyosan sértő uniós jogszabály hatályban maradjon, ezért ahogy tavaly megígértük, Lengyelországgal együtt ma az Unió Bírósága előtt megtámadjuk a kondicionalitás rendeletet
- írta az igazságügyi miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.