Egy sajtóhírből tudta meg a kertészszakma, hogy
Karácsonyék mindenféle egyeztetés nélkül megszüntették a 154 éves Főkertet
– a céget, ami régebbi, mint Budapest... De beolvasztották a létrejött fővárosi mamutcégbe a több évtizedes köztisztasági céget, az FKF-et, a Budapesti Temetkezési Intézetet, a fővárosi távfűtésért felelős FŐTÁV-ot és a főváros kéményseprő cégét, a Főkétüszt is.
Az újonnan alakult cég rövidítése BKM, így máris van gúnyneve:
„Budapesti Karácsony Művek".
A BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. létrejötte nem csak arról szól, hogy összevontak cégeket. „Egybeöntötték" a patinás, nagy szakmai műhelyeket, veszélybe kerültek munkahelyek, az esetleg felszabaduló értékes ingatlanok a főváros kezére kerülnek, és
az egésznek a tetejére ráültek Gyurcsány Ferenc emberei: ők fognak dönteni a pénzügyi kérdésekben.
Nem biztos, hogy szakmai alapon...
A fővárosban máris visszatért a Gyurcsány-korszak. Ahogy a miniszterelnök megfogalmazta:
Karácsony a kirakatban, Gyurcsány emberei a kasszában.
A városháza már tele van Gyurcsány régi embereivel, és most pontosan ez történik a BKM esetében is. Az egyesített budapesti közműcég vezérigazgatója Mártha Imre, akit 2019 decemberében már kinevezett Karácsony Gergely a FŐTÁV élére.
A cég felügyelőbizottságának tagja Élő Norbert, aki korábban a Gyurcsány-párt kasszájáért volt felelős, de magáncégei ügyében rengeteg végrehajtási eljárás indult ellene.
Most ő fogja felügyelni Budapest legfontosabb cégének pénzügyeit...
Az igazgatóság elnöke Garamhegyi Ábel, Gyurcsány egykori államtitkára,
aki a MÁV Cargo korrupciógyanús privatizációja idején épp a Közlekedési Minisztérium államtitkára volt.
Bár Karácsony korábban azt ígérte, hogy szakembereket nem fognak elbocsátani, csak „a politikai pozíciók lesznek veszélyben", talán már az összevonás előkészítéseként tavaly év végén és idén már voltak elbocsátások az FKF-nél.
A BKM felügyelőbizottságában egyetlen fideszes képviselő kapott helyett. Láng Zsolt szerint a fővárosi közműholding létrehozása addig, amíg a cél valóban a költségek csökkentése és a racionalizálás, a menedzsment költségek mérséklése, támogatható.
„Ugyanakkor élünk a gyanúval, hogy mindez a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat esetében csupán a hatalom centralizálásáról szól. A BKM felügyelőbizottságában a Fidesz-KDNP frakció – a Karácsonyi átláthatóság és demokrácia jegyében – csupán egy helyet kapott, csakúgy, mint minden más fővárosi gazdasági társaság felügyelőbizottságban, az igazgatóságok többségében pedig egyáltalán nem delegálhatott képviselőt. Nyilvánvalóan ez megnehezíti az ellenőrzést, az érdemi beleszólást” – tette hozzá Láng Zsolt.
Élő Norbert kulcsfigurája az egész közműholdingnak:
ő volt az első „mamutcég", a Budapesti Városüzemeltetési Holding (BVH) felügyelőbizottságának elnöke, és most, hogy a BVH beolvad az új mamutcégbe, abban is a felügyelőbizottság tagja.
Élőről azt kell tudni, hogy hírhedt DK-s politikus, akinek a párt cégét is vezette egy időben.
Sok magáncége volt, de ezeknek a pénzével nem tudott – vagy nem akart – megfelelően bánni: veszteséges cégei ellen sorozatban indultak a végrehajtási eljárások, egy 3 évvel ezelőtti cikk szerint 35 végrehajtási eljárás indult Élő Norbert különböző cégei – vagy az általa irányított vállalatok – ellen.
Egy időben a Demokratikus Koalíció (DK) tulajdonában lévő DÉKÁ Rendezvény Kft. ügyvezetője is volt.
Élő Norbert ért a machinációhoz: az ő cége közbeiktatásával vett durván ár alatt lakást 2006–ban Molnár Gyula Budán.
Molnár Gyula akkor MSZP-s színekben Újbuda polgármestere volt, a politikus most a Gyurcsány-párt közelében mozog.
Élőnek két végelszámolással megszűnt cégnek volt a tagja és három olyan cégben tölt vagy töltött be vezetői szerepet, amelyhez regisztrált negatív információ szerepel a cégnyilvántartásban.
Továbbá három olyan céghez van köze, ami felszámolással vagy kényszertörléssel szűnt meg, illetve három cégnél is cégvezetéstől eltiltott személyként van nyilvántartva
– és most ő felügyeli Budapest legfontosabb közszolgáltató cégét...