A közleményben emlékeztettek: Orbán Viktor miniszterelnök júniusban bejelentette, ha a gazdasági növekedés eléri az 5,5 százalékot, a gyermeket nevelő szülők február közepéig visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójukat az átlagbér mértékéig.
Az előzetes becslések szerint az adóvisszatérítés 1,9 millió szülőt érint majd - fűzték hozzá.
A Kincs felméréséből kiderült, hogy a válaszadók majdnem háromnegyede úgy gondolja, a koronavírus-járvány idején leginkább a gyermeket nevelőknek kellett helyt állniuk, ezért megérdemlik az szja-visszatérítést. A megkérdezettek kétharmada szerint az intézkedés kifejezi a gyermeket nevelő családok megbecsülését és úgy vélik, igazságos, hogy ez az átlagjövedelem mértékéig jár - írták.
Tudatták: az emberek bíznak a magyar gazdaság teljesítőképességében, hiszen a válaszadók 65 százaléka szerint a gazdasági növekedés idei mértéke lehetővé teszi majd az intézkedés megvalósítását.
Az időközi adatok szerint a gazdaság 5,5 százalékos bővülése már biztosra vehető, sőt még a 7,5 százalékos növekedés is elképzelhető - tették hozzá.
Beszámoltak arról is, hogy a felmérésben részt vevő fiatal szülők (18-29 éves gyermekesek) 78 százaléka, a kiskorú gyermeket nevelők kétharmada, a csecsemőgondozási díjban (csed), a gyermekgondozási díjban (gyed) és a gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesülők 80 százaléka számít arra, hogy - a jogosultság feltételeit figyelembe véve - jövőre visszakapják a befizetett személyi jövedelemadójukat.
A közlemény szerint a magyar családpolitika sikerének titka, hogy koherens rendszerben működik, nem független más kormányzati területektől, így a gazdaságpolitikától sem.
A családbarát intézkedések és az ösztönző gazdasági lépések pozitív hatással vannak egymásra, aminek legfőbb nyertesei a magyar családok - írták, hozzátéve: a családosok szja-visszatérítése a magyar családpolitika és a magyar gazdaság eredményességének visszaigazolása.
A Kincs országos reprezentatív kutatása ezer felnőtt telefonos megkérdezésével készült szeptember 15. és 18. között.