Ahogy arról az Origo már több alkalommal beszámolt, a napokban 14 milliárdos büntetést kapott a Bige László baloldali milliárdos nevéhez köthető Nitrogénművek cégcsoportjának hat érintett vállalkozása, valamint a Hőgyészi Agrokémiai Kft. és a Cargill Magyarország Zrt.
A GVH vizsgálata megállapította, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására. A műtrágyakartell esetében a forgalmazói árverseny visszaszorítása miatt a hazai gazdák a jogsértés időtartama alatt – a tiszta versenyhelyzetben érvényesülő árhoz képest – magasabb árakkal szembesülhettek. Magyarán:
a baloldali milliárdos megkárosította a hazai gazdákat.
Bige László Gulyás Márton radikális baloldali aktivista műsorában reagált először a GVH által kiszabott bírságra.
A Mandiner beszámolója alapján „igazságtalannak" nevezte a GVH szankcióját, majd arról beszélt, hogy
pénzzel is támogatná Márki-Zay Pétert, a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal miniszterelnök-jelöltjét.
Bige szó szerint ezt mondta: „Márki-Zay Péter nagyon jó lenne Magyarországnak", aztán kiemelte, hogy hajlandó lenne anyagilag is támogatni a kampányát.
A baloldali milliárdos ezt megelőzően, október 8-án a Klubrádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy az előválasztási színjáték mindegyik résztvevőjét kiváló jelöltnek tartja.
HOZZÁTETTE, HOGY TÁMOGATNI IS KÉSZ ŐKET, MIVEL BÁRMILYEN SEGÍTSÉGET MEGADNA ORBÁN VIKTOR ELLEN.
A Mandiner emlékeztet rá: Bige László szintén Gyulás Mártonnak nyilatkozva, még márciusban gyakorlatilag felajánlotta, hogy ha megszüntetik vele szemben a büntetőeljárást, akkor távol tartja magát a politikától. A büntető igazságszolgáltatást viszont láthatólag nem hatotta meg a baloldali milliárdos felajánlkozása, és az eljárás megszüntetése helyett vádat emeltek ellene.
Még márciusban számoltunk be arról, hogy Horn Gábor, a baloldali Republikon Intézet elnöke, korábbi SZDSZ-es országgyűlési képviselő és Gyurcsány Ferenc államtitkára a már akkor büntetőeljárás alatt lévő Bige Lászlónál járt látogatóban.
Mindez úgy derült ki, amikor lefotózták Horn Gábort és balesetet szenvedett autóját.
Horn Bige birtokáról hajtott éppen ki. A Mandiner azon kérdésére, hogy mégis mit csinált a baloldali milliárdosnál, nem reagált, ami viszont biztos, hogy
Bige ezt követően finanszírozott a Republikon Intézetnek egy úgynevezett nagymintás, 5 ezer fős közvélemény-kutatást, amely vélhetően több tízmillió forintba kerülhetett.
Bige László ezelőtt 25 évvel,
Horn Gyula akkori MSZP-s miniszterelnöknél kilobbizta, hogy a harmadszorra kiírt pályázaton ő kaparintsa meg a Tiszamenti Vegyiműveket (TVM),
így kezdődött a műtrágyagyáros karrierje, ezt megelőzően nem gyártott, csupán kereskedett a műtrágyával.
2002-ben tovább növelte a birodalmát, akkor megszerezte a Péti Nitrogénműveket (PNM).
A baloldali milliárdos elképesztő ütemű meggazdagodásához hozzájárult az is, hogy miután Magyarország 2004-ben csatlakozott az EU-hoz, beindult a műtrágyaágazat.
A vállalkozásait tömörítő Bige Holdingnak 2009-től gyakorlatilag gyártási monopóliuma volt, a műtrágya-előállítás terén nem maradt konkurensük. A baloldali milliárdos így elképesztő vagyonra tett szert: bevételei 2010-ben elérték a 65 milliárd,
2012-ben pedig a 98 milliárd forintot.
Érdemes kiemelni, hogy
Bige László több mint tízmilliárd forintnyi hitelt kapott a Gyurcsány-kormánytól még 2009-ben, miközben azokban a hónapokban csak az IMF-hitel mentette meg az országot az államcsődtől.
Tehát, miközben a magyar emberek túlnyomó többségének csökkentette a kormány a fizetését, vagy éppen az utcára kerültek, addig a baloldali milliárdosnak úgy adott kölcsönt a baloldali kormány, hogy semmilyen feltételt nem szabott annak felhasználásáról, sőt, Bige cégének még kezességet sem kellett adnia a pénzért cserébe.
Bige László a magánéletében nagyon szereti a helikoptereket. 2011-ben látott napvilágot, hogy egy 5 tonnás ezüst helikopter ereszkedett alá óvatosan manőverezve a belváros közepén, a Hotel President tetejére. Kiderült, hogy a helikopter a Bige Airé, ami a Bige Holding része. Az is kiderült, hogy Bige Lászlóé a legdrágább, Magyarországon magánkézben levő helikopter.