Ha kell, akkor fűszoknyás lányok mojitót szolgálnak föl, hogyha ezt valakinek fedezi a biztosítása vagy a pénztárcája
– próbálta felvázolni a fizetős egészségügy előnyeit Márki-Zay Péter. A baloldal jelöltje hónapok óta kábítja a magyarokat olyan választási ígéretekkel, amelyek nyilvánvalóan abszurd képtelenségek. Eközben viszont olyan egészségügyi modell bevezetésére készül, amely a magyar embereket drámaian érintené. A magánosított egészségügy, a vizitdíj visszavezetése ugyanis nagy kiadásokkal járna minden családnak. A baloldali jelölt ugyanis többek között arról is beszélt, hogy
a korábban a Fidesz által kikényszerített népszavazással eltörölt vizitdíjat és a kórházi napidíjat is visszahozná.
Nemrégen Komáromi Zoltánt, a baloldal hivatalosan első számú egészségpolitikusát az ATV kérdezte a programjukról. Ismert, Komáromi a Gyurcsány-kormány idején aktívan részt vett a vizitdíj melletti kampányban. Később Gyurcsány egészségpolitikusa lett. A DK-s politikus szavai a legrosszabb forgatókönyvet vetítették előre:
a kistelepülésen élők elbúcsúzhatnak a helyi kórházaktól és sokat kellene utazniuk ahhoz, hogy ellátást kaphassanak, ha 2022. április 3-án a baloldal nyerne.
A műsorvezető felidézte, hogy többször is elhangzott az a vád, hogy centralizálni és magánosítani szeretnék az egészségügyet egy kormányváltás esetén. Komáromi kis híján letagadta az egészet.
Ezt hazudja a kormánysajtó és a lakájmédia. Szóba nem került a vizitdíj szó. Szóba nem került a centralizá ..., illetve a centralizáció igen...
– zavarodott bele a hazudozásba az egészségpolitikus.
A műsorvezető vissza is kérdezett, hogy milyen vonatkozásban kerül elő a centralizáció?
Komáromi válasza, hogy az országban 10-15 centrumot hoznának létre, mivel egyes szakemberekből igen kevés van. Vagyis a baloldal egészségpolitikusa elismerte, hogy számos vidéki kórházat, és persze osztályt egyszerűen megszüntetnének.
Az ATV műsorvezetője vissza is kérdezett, hogy jól érti-e. – Akkor ez azt jelenti, akkor mégis igaz, hogy megszűnik a szülészet, vagy megszűnik a traumatológia a kisebb kórházakban? – kérdezte a riporter. Komáromi: „Mindenhol a világon."
A baloldal egészségpolitikusa hozzátette:
Egy szülészet akkor működik jól, és akkor biztonságos ott szülni, hogyha egy évben azon az osztályon ötszáz szülést levezettek."
Vélhetően tehát, ahol ennél kevesebb csecsemőt hoztak a világra, azokra az osztályokra a bezárás vár.
Egy vidéki fórumon nemrég Márki-Zay Péter is zavaros eszmefuttatásba kezdett a vidéki városok szülészeti és sürgősségi ellátásáról. Azt is kijelentette, hogy
a szüléshez nem kell orvos."
Lényegében ezt az álláspontot erősítette meg Komáromi Zoltán is.
A baloldali jelölt már arról is kifejtette véleményét, hogy egyes kezeléseket, például bizonyos típusú szemműtéteket érdemesebb lenne a magyaroknak Indiában elvégeztetni. A jelölt ezen beavatkozások kapcsán arra hivatkozott, hogy Amerikában is így csinálják.
Márki-Zay Péter korábban arról is beszélt, hogy afrikai példák bizonyítják, hogy a fizetős egészségügy jobb, mint az ingyenes.