A vádirat szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálat megbízhatósági vizsgálatot folytatott egy fővárosi kórház szakgondozójában dolgozó és önálló intézkedésre jogosult pszichiáter főorvossal szemben.
A Szolgálat munkatársa, egy tárgyalótiszt időpontot kért és tavaly ősszel, szeptember 17-én megjelent a főorvos rendelésén.
A "beteg" nem fedte fel magát.
Azt mondta, hogy egy ismerőse ajánlotta a főorvost, mert börtönbüntetése letöltése miatt novemberben börtönbe kell vonulnia, pedig neki még lenne néhány üzleti ügye, ami miatt időt kellene nyernie. Arról beszélt, hogy fél évet halasztana, vagyis 6 hónappal később vonulba be a börtönbe, amihez orvosi segítségre lenne szüksége.
Azt is közölte a főorvossal, hogy nincs semmi baja, nincs egészségügyi problémája, tehát nincs valóságos indoka a halasztásra és a segítségéért "hálás lenne".
A főorvos azt mondta, hogy előbb az egészségügyi nyilvántartásban kórelőzménykutatást végezne. Erre "betege" közölte, hogy nem magyar állampolgár, korábban nem kezelték és magyar TAJ száma sincs még, de várhatóan a következő héten megkapja. Az orvos a TAJ szám, valamint kórelőzmény hiányában azt a megoldást ajánlotta, hogy a magánrendelésén keresse fel őt a beteg,
ahol visszamenőlegesen rögzít kettő-három hónappal korábbi, valótlan kórtörténetet, majd november elején ez alapján kiállít olyan, valótlan tartalmú igazolást, amely szerint a tárgyalótiszt négy-öt hónapja kezelésen vesz részt.
A Szolgálat munkatársa elővett egy zárt borítékot, amelyben 300 ezer forint volt és a főorvos felé nyújtva letette az asztalára.
A pszichiátre nem vette át a zárt borítékban elhelyezett pénzt, mert arra kérte a tárgyalótisztet, hogy a magánrendelésre hozza magával.
A lefolytatott megbízhatósági vizsgálat alapján a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, amely már lezárta a nyomozást és vádemelési javaslattal továbbította az illetékes ügyészeknek.
A Fővárosi Főügyészség vádat emelt a főorvos ellen önálló intézkedésre jogosult személy által elkövetett vesztegetés elfogadása miatt.
Az ügyészség azt indítványozza, hogy a bíróság ítélje a vádlottat börtönre és pénzbüntetésre, valamint határozott időre tiltsa el az orvosi foglalkozástól. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére az ügyészség csak akkor lát lehetőséget, ha a férfi beismeri a bűnösségét az előkészítő ülésen.
A Fővárosi Főügyészség felhívja a figyelmet, hogy a vesztegetés megvalósulásához a Büntető Törvénykönyv szerint nem kell megtörténnie a tényleges pénzátadásnak, elegendő, ha – az egyéb feltételek megvalósulása esetén – a jogtalan előnyt kérik vagy ígérik, illetve az ígéretet elfogadják.