Rejtélyesen gazdagodott meg a bajai baloldali jelölt, nem stimmel a vagyonnyilatkozata

Fekete-Győr András Momentum Gyurcsány Ferenc DK
Vágólapra másolva!
Önkényesen megváltoztatta a tavalyi előválasztásra leadott vagyonnyilatkozata tartalmi követelményeit a baloldal bajai országgyűlési képviselőjelöltje, a megmaradt elemekre pedig részben hiányos választ adott. Ezzel nem teljesült a vagyonnyilatkozatok kettős célja: a meglévő vagyon ismertetése és azok fedezetének bemutatása. A politikus ennek ellenére mégis indulhatott a bajai baloldali előválasztáson, sőt ő győzött, így jelen állás szerint a momentumos politikus száll ringbe az április 3-i választáson- írja a Magyar Nemzet.
Vágólapra másolva!

A baloldal bajai országgyűlési képviselőjelöltje egy hosszú Facebook-bejegyzésben reagált a Magyar Nemzet cikkére, amelyben a politikus utóbbi években lezajlott ingatlanszerzéseit és azok körülményeit részletezték. A Momentum színeiben induló Kiss László személyeskedő írásában nem cáfolta a publikált információkat, és konkrétumok nélkül próbálta bizonygatni vagyoni helyzetének hátterét.

Kiss László hangsúlyozta, hogy egyéb földjeinek eladásából vagy elcseréléséből, valamint beruházási hitelből fedezte a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek közepette nyélbe ütött földvásárlásait.

Forrás: Mandiner

A politikus bejegyzése után a lap munkatársai átnézték megint Kiss vagyonnyilatkozatát, amelyben

„III. Tartozások" fejezetében mindössze ennyit közölt: „lakáshitel, termőföldvásárlási hitelek, illetve a vállalkozáshoz kapcsolódó hitelek".

Tette mindezt szabálytalanul, hiszen a vagyonnyilatkozatokban konkrétan nevesíteni kell a tartozás jogcímét, a hitelintézet nevét és a tartozás összegét. Kiss László ezt elmulasztotta, ráadásul az összeg megjelölésének kötelezettségére utaló „Ft" megjelölést is eltávolította a sor végéről. Ezzel szemben a tavalyi előválasztási riválisai – a DK-s László Károly, a Jobbik–LMP–MMM–ÚK által jelölt Preininger Rozália és az Új Világ Néppárt által indított Vass Antal is –, a vagyonnyilatkozat összes tartami követelményét megtartva, kihúzással jelezte, hogy nincs tartozása.

Kérdések a vagyonnyilatkozat körül

Azonban más probléma is felmerül a momentumos jelölt által leadott vagyonbevallásban, hiszen a baloldal bajai képviselőjelöltje több témakört is kitörölt a vagyonnyilatkozatból. Ezek közé tartozik több, nagy értékű ingóságra vonatkozó kérdés (például az értékpapírban elhelyezett megtakarítások vagy egyéb befektetések, a takarékbetétben elhelyezett megtakarítások, a képviselői tiszteletdíj hathavi összegét meghaladó jelentősebb értékű vagyontárgyak, készpénz, hitelintézeti számlakövetelés vagy más, szerződés alapján fennálló pénzkövetelés) és a foglalkozásán kívüli egyéb adóköteles jövedelemről szóló rész.

Lehetséges, hogy Kiss László praktikussági szempontoktól vezérelve döntött úgy, hogy kihagyja ezeket a részeket – mondván ezek nem vonatkoznak rá –, de az sem zárható ki teljes mértékben, hogy valamit el szeretett volna titkolni a választópolgárok elől.

Korrektül úgy járt volna el, ha kihúzza ezeket a részeket, hogy mindenki számára egyértelmű legyen: nem rendelkezik ilyen vagyonelemekkel és jövedelmekkel.

Fekete-Győr András Momentum Gyurcsány Ferenc DK Forrás: Origo/MTI

Az ellenfelek nem hibáztak

Egyértelmű, Kiss László esetében nem teljesült a vagyonnyilatkozatok kettős célja: a meglévő vagyon ismertetése és azok fedezetének bemutatása. A választópolgároknak ugyanis nemcsak teljes képet kell kapniuk az adott politikus vagyoni helyzetéről, de azt is látniuk kell a vagyonnyilatkozatból, hogy pontosan mi szolgál az esetleges vagyongyarapodás fedezetéül.

Amennyiben ez utóbbi nem mutatható ki számszerűsíthető adatokkal, a kitöltő szöveges indoklást is csatolhat az „egyéb közlendők" rovatba.

Kiss László – az adatok pontos megadása mellett – ez utóbbit is elmulasztotta, azaz megállapítható, hogy a baloldal bajai képviselőjelöltje az előválasztáson induló riválisaival (László Károllyal, Preininger Rozáliával és Vass Antallal) ellentétben nem tett hiánytalanul eleget a vagyonnyilatkozat tételi kötelezettségének.

Így azonban Kiss László nehezen hivatkozhat a makulátlan előéletére. A baloldali politikus a „Tisza múlttal, friss erővel!" szlogennel kampányol és az előválasztás során Hadházy Ákos is azt mondta róla, hogy számára „Baján és környékén Kiss László jelenti a garanciát a tiszta közéletre!".

Ráadásul Kiss László pártja, a Momentum is rendszerint az átláthatóság fontosságát hangsúlyozza.

Kínos az ügy a baloldalnak is

Kiss László vagyonnyilatkozat-ügye – az érintetten és az általa képviselt politikai oldalon túl – az előválasztás lebonyolításában közreműködő Civil Választási Bizottságnak (CVB) és annak elnökének is kellemetlen lehet, hiszen Magyar György folyamatosan a vagyonnyilatkozatokról beszél. Az ügyvéd-politikus 2019-ben például egy hosszú cikkben szólalt fel a „kamu" vagyonnyilatkozatok ellen. Magyar György ugyanis írásában többek között annak a kifogásának adott hangot, hogy „elég gyakori, hogy a bevétel sort egyszerűen „elfelejtették" kitölteni – így különösen érdekes, hogy az egyik képviselő miből törleszti a milliós tartozását."

– írta 2019-ben Magyar György.

A Gyurcsány-párti ügyvéd-politikus aggodalmai több mint érdekesek annak fényében, hogy Kiss László is „elfelejtette" kitölteni a vagyonnyilatkozatának egyes részeit, a hitelek tekintetében nem bontotta ki az igazság minden részletét, és papíron a baloldal bajai képviselője sem rendelkezik komoly jövedelmekkel.

A Magyar Nemzet szerint a momentumos jelölt „a 2020. évi adóbevallása szerint mindössze 1,93 millió forint/év, azaz havi 161 ezer forint/hó egyéni vállalkozói jövedelmet szerzett, amely a tavalyi vagyonnyilatkozata alapján 2021-ben is csak 167 400 forint/hóra emelkedett. Egyéni vállalkozása ugyan 2020-ban 113 393 821 forint bevételt termelt, de az adóbevallása szerint ebből mindössze 340 228 forint vállalkozói jövedelme származott."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!