Benkő Tibor az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban elmondta, hogy
Jelenleg nem fenyegeti közvetlen veszély Magyarországot, de természetesen sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk minden apró jelre. Még maguk az ukránok is úgy látják, hogy még nem alakult ki átfogó háborús helyzet az országukban, Oroszország nem indít klasszikus értelemben vett teljes körű háborút ellenük.
Ezért egyelőre a honvédségnél nem rendeltek el magasabb készültséget, de a katonák a "helyzetnek megfelelően" végzik kiképzési feladataikat. A tárca nagyobb aktivitással szerzi be a felderítési adatokat és folyamatosan elemzik a kapott információkat. A miniszter kiemelte, hogy
Tagja vagyunk a NATO-nak, a szövetség elveinek megfelelően gondolkodunk, de a legfontosabb, hogy az országunk és a határon túli magyarok békéje és biztonsága garantált legyen.
Majd így folytatta:
Nyomon követjük, mi történik Oroszországban és Ukrajnában, milyen retorikát hallunk az Egyesült Államok és a NATO részéről. Ezenkívül nagyon intenzív a kapcsolattartás is, folyamatosan tárgyalunk, nemrég járt nálam az ukrán védelmi miniszter, és hétfőn egyeztettem a brit védelmi miniszterrel.
Benkő Tibor bízik benne, hogy diplomáciai úton rendezhetőek a nézeteltérések és a helyzet nem eszkalálódik fegyveres konfliktusba. Ugyanakkor a mostani állapot kísértetiesen hasonlít a hidegháborús időszakra. Benkő kiemelte, hogy
Most válik talán az is kézzelfoghatóvá mindenki számára, hogy egy békés időszak hogyan változhat meg egyik napról a másikra. Ezért képviseljük azt az elvet, hogy a Magyar Honvédséget fejleszteni kell, az országnak szüksége van erős, megbízható, ütőképes hadseregre.
Azzal kapcsolatban, hogy várható-e, hogy az amerikai haderő magyarországi támaszpontot hoz létre egy esetleges, keleti támadás céljából, a miniszter nyomatékosította, hogy
Azokat a NATO- vagy kétoldalú hadgyakorlatokat azonban folytatjuk, amelyeket eddig is megtartottunk Magyarországon. Egyébként most is tartózkodik hazánkban amerikai repülőgép és személyzet is, folynak a kiképzések és a felkészítések.
Ennek azonban nem kell olyan jelentőséget tulajdonítani, mintha egy esetleges orosz támadás elleni fellépés lenne a céljuk.
Az amerikai haderővel való szoros együttműködés fő célja a Magyar Honvédség folyamatos fejlesztése. Emellett a déli határvidéken erősődő migrációs nyomás miatt a határvédelmet is állandóan erősíteni kell, ami dupla terhet ró a katonaságra. A szakember szerint ezért egy önálló határvédelmi egység kialakítása lenne hasznos a csempészek és bevándorlók visszaszorítására.