A nyomozás jelenleg rendelkezésére álló adataiból kiderült, hogy 2015 és 2019 között az egyesület a munkavállalóinak a bruttó munkabéréből a személyi jövedelemadó-előleget, a nyugdíjjárulékot, valamint az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot levonta, azonban az adóbevallási és adóbefizetési kötelezettségének nem tett eleget.
Ezzel nemcsak a költségvetést érhette kár, hanem adott esetben az alkalmazottakat is - ismertette a NAV.
Egyébként maga az Oltalom tudatta a közösségi médiában, hogy a NAV 246 millió forintot követel tőlük, legnagyobb részt járuléktartozás miatt. Azonban az adóhivatal további tizennégy intézménynél - amelynek fenntartója szintén a Magyar Evangéliumi Testvérközösség - is megállapította, hogy a munkavállalóik után nem fizettek járulékot, sőt bevallást sem nyújtottak be.
A gyanú szerint csaknem 1300 alkalmazott után összességében hárommilliárd forint járulékot nem fizettek meg.
A munkáltató szabályszegésével amellett, hogy veszélybe kerülhet az érintett munkavállalók egészségügyi ellátása, nem fogják megkapni a teljes nyugellátást, függetlenül attól, hogy a nyugdíjjárulékot tőlük levonták.
A szervezet többször hivatkozott arra, hogy nem is áll szándékában adót fizetni, indokként pedig az Országgyűlés egy korábbi döntését jelölte meg.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a hatályos jogszabályok alapján jár el, politikai kérdésekben nem foglal állást.
A pénzügyi nyomozók a büntetőeljárásban előírt szabályokat maradéktalanul betartva vizsgálták a szervezetet. "A házkutatás során bizonyítékot gyűjtöttek, amelyet az egyesület által összehívott tömeg próbált megakadályozni" - írta az adóhivatal.
A NAV az utóbbi egy-két évben nagy erőket összpontosít a feketefoglalkoztatás felszámolására, így nagy hatósági figyelem irányul azokra a munkáltatókra, amelyek nem jelentik be alkalmazottaikat vagy a közterheket nem fizetik meg megfelelően.
Az ügy hátteréhez érdemes feleleveníteni, hogy míg Iványi Gábor azt állítja, az Orbán Viktor vezette kormányok 2010 óta üldözik vallási közösségét, anyagilag ellehetetlenítik, a valóság az, hogy a lelkész által vezetett Oltalom Karitatív Egyesület csak 2012-2020 között két és fél milliárd forint többlettámogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától.
Emlékezetes: az Országgyűlés 2018-ban fogadta el az új egyházi törvényt, a Jobbik az általános vitánál még támogatta a javaslatot, aztán vélhetően Gyurcsány Ferenc hatására nem szavazta meg. Az új törvény lehetőséget biztosított minden vallási közösségnek az egyszázalékos szja-felajánlások gyűjtésére. Iványi nyilatkozataiból mégis az következik, hogy vagy nem olvasta a törvényt, vagy nem érti, vagy szándékosan félremagyarázza azt.
Kérdés, hogy a magas állami támogatás mellett miért vannak súlyos anyagi gondjai az egyesületnek. A sajtóban megjelent információk szerint Iványiék közüzemi tartozásának mértéke országosan mintegy százmillió forint, a Dankó utcai intézményeknél további harmincmillió forint.
Arra már kevesen emlékeznek, hogy a lelkésznek már az SZDSZ-es Demszky Gábor alatt is voltak érdekes ügyei. Akkor Iványi az általa vezetett Fővárosi Szociális Központ és Intézményei pénzügyi-szervezeti szabálytalanságaiért a főpolgármestertől csupán egy megrovásban részesült „nevelő célzattal".