A választási megfigyelői feladatok ellátására tudományos kutatóintézetek, think tankek és társadalmi szervezetek képviselői, valamint jogászok és újságírók érkeznek négy európai országból (az előkészítésben ukrán szakértők is részt vettek) március 24-től Budapestre.
A következő napokban a misszió tagjai személyes találkozók, kerekasztal-beszélgetések és helyszíni látogatások révén tájékozódnak a magyar választások körülményeiről, és igyekeznek valamennyi releváns forrás felhasználásával teljes képet alkotni a választási rendszerről. A megfigyelők természetesen az országgyűlési választás napján is nyomon követik majd a voksolást.
A nemzetközi megfigyelő misszió a legjobb nemzetközi gyakorlatok alapján az alábbi elvi nyilatkozat szerint végzi tevékenységét:
A misszió közleménye szerint az elvi nyilatkozat az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) magyarországi választási megfigyelő missziója (2022. február 24. - március 15.) időközi jelentésének közzététele miatt vált szükségessé. A dokumentumot az egyik oldal azonnal politikai fegyverként használta fel, és vetélytársaik „jogos" nemzetközi bírálatának „bizonyítékaként" tálalták. Másrészről azonban súlyos pontatlanságok, ténybeli hibák és elfogultság vádja fogalmazódott meg az időközi jelentéssel kapcsolatban, amely - a bírálók szerint - nem nyújtott eléggé kiegyensúlyozott és konstruktív véleményt, csupán a polarizált magyarországi politikai vita egyik oldalának álláspontját és érveit ismerteti, megbízható és ellenőrizhető források hivatkozása nélkül.
Alapos vizsgálat után megállapítható, hogy az EBESZ időközi jelentése – ahogy előzetes jelentésük is – számos jelét mutatja a nemzetközi megfigyelő missziókra vonatkozó alapelvek megsértésének. Erősen kifogásolható, hogy a jelentés sokszor meg nem nevezett forrásokra, vagy csak az egyik politikai oldal véleményére támaszkodik a magyar választási rendszer kapcsán megfogalmazott kritikákat illetően. Ennek eredményeképpen a választási folyamatra vonatkozó állítások és vádak jogosan megkérdőjeleződnek, és a megfigyelő misszió tekintélye súlyos csorbát szenved.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a választási megfigyelő feladata mindenekelőtt nagy felelősség - erősíti a demokratikus intézményeket, növeli a választási folyamatokba vetett közbizalmat, és segít megakadályozni a választási szabálytalanságokat. Az EBESZ időközi jelentését ért súlyos kritikákat követően különösen fontos visszanyernünk a nemzetközi megfigyelő missziók hitelességét. Mi pedig készen állunk arra, hogy vezető szerepet vállaljunk a pártatlan, demokratikus és tiszteletteljes választási megfigyelés legjobb gyakorlatainak, nemzetközi szabványainak és elveinek követésében. Tesszük mindezt azért, hogy támogassuk a magyar népet a demokratikus választások folyamatában"
- állítja Jerzy Kwaśniewski jogász, a nemzetközi megfigyelő misszió vezetője.
Link a Nemzetközi Megfigyelő Misszió teljes nyilatkozatához.