Az ágyi poloska egy igen makacs élősködő, mely még a Közel-Keletről került Európába. Manapság már minden nagyvárosban megtalálható. Hazánkban a legfertőzöttebb területnek Budapest számít, de vidéken is gyakori. Ugyan ez egy szabad szemmel is látható, néhány mm-es nagyságú rovar, ám gyakorlatilag észrevehetetlen. Nappal ugyanis ritkán jön elő, kerüli a fényt, és a lehető leglehetetlenebb helyekre rejtőzik fajtársaival. Honnan tudhatjuk mégis, hogy befészkelte magát hozzánk ez az élősködő? A látványos nyomokból, amiket maguk után hagynak: csalánkiütésszerű csípéseik jellegzetesek - na és arról a szokásukról, hogy csak éjjel “támadnak”. A tiszta ágyneműhuzaton, lepedőn gyakran hagynak nyomot, amely vérből álló ürülékpontjaikat jelenti.
Ne pánikoljunk!
Az első gondolatunk nyilván az undor és a riadalom: most már sosem szabadulunk meg tőlünk? Mi mégis azt javasoljuk, őrizze meg a hidegvérét: bár a lakás egyik felettébb kellemetlen, mégsem veszélyes „vendégeiről” van szó! A kullanccsal vagy a szúnyoggal ellentétben ugyanis semmilyen betegséget sem terjesztenek az ágyi poloskák.
Szobaátrendezés? Stop!
Tévhit, hogy az élősködők nem tudják, hogy mi odébb költöztünk: kerüljön bárhová is az ágyunk, sajnos utánunk fognak jönni, a testhőnk nyomán. Sőt sok esetben a kárpit mélyén található a fészkük. Ezzel a manőverrel tehát csak még jobban szétterjesztjük hálószobánkban az ágyi poloskákat. Így azért a néhány csípésmentes éjszakáért, ameddig nem fedezik fel az új alvóhelyünket, nem éri meg energiát fektetnünk az átpakolásba.
Az ágybontás szintén felesleges - ahogy a szobánkból való kiköltözés is
Vannak, akik szerint, ha szétbontják az ágyukat és megkeresik a poloskák rejtekhelyét, végleg kiirthatják lakásukból e kéretlen társbérlőket. Ám ezzel is többet ártunk, mint használunk: az ágyi poloskáink maguktól biztosan nem fognak eltűnni (hiszen szükségük van ránk, mint táplálékforrásokra), viszont eddig ismeretlen rejtekhelyekre költözhetnek a szobában, ha szétzavarjuk őket… Ugyanez vonatkozik arra is, ha inkább átköltöznénk egy másik szobába - ha hisszük, ha nem, egy idő után sajnos követni fognak minket oda is.
Ne dobjuk ki ruháinkat, értékes bútorainkat!
Végül, de nem utolsó sorban: semmiképp se okozzunk magunknak több százezres kárt az élősködők miatt! Egyrészt, mert pótolni az értékeinket drága mulatság, másrészt pedig, mert bútorainkat végighurcolva az egész a lakáson még más helyiségeket is megfertőzhetünk. Nem is beszélve arról, hogy ha óvatosan kimossuk ruháinkat vagy vákuumos, légmentesen zárható zsákokba tesszük őket legalább fél évre, ők is megmenthetőek!
Mindenképpen nehéz lesz - erre készüljünk fel. Főleg, ha házilag próbáljuk meg először, ám ehhez is adunk lentebb ötleteket!
Bio vagy vegyszeres irtás
A poloska elleni védekezés egyik hatékony módszere lehet, ha ágyi poloskairtó szerrel próbálkozunk. Ehhez azonban a legapróbb zugokat, repedéseket, illesztéseket, csavarokat is be kell fújnunk a szerrel. A kezelést pár naponta meg is kell ismételnünk, a kívánt hatás érdekében. Az ágyneműnket pedig mossuk ki 90°C-on!
Ha pedig inkább a vegyszermentes útra szavazunk, ismert bio irtószer például a teafaolaj ágyi poloska ellen - azonban ennek eredményessége nem garantált.
Ágyi poloska csapdával
Ez a taktika csak akkor lesz hatékony, ha a fertőzés még a kezdeti stádiumában tart - ha sok élősködőről van szó, sajnos nem biztos, hogy mindet el tudja fogni. A csapdát drogériákból, háztartási boltokból vagy kártevőirtásra szakosodott üzletekből szerezhetjük be. Népszerű még az ózongenerátor használata, azonban sajnos az csak a szagokat tünteti el, a poloskákat nem.
A legjobb megoldás
A legbiztosabb megoldás, ha az érintett területek megtisztítását szakemberre bízzuk. Mi ugyanis van, hogy többet ártunk a házi irtással, mint használunk az ügynek - ők azonban egyből tudják, hol és hogyan álljanak neki az irtásnak.
Vegyük számba az összes irtási lehetőséget, és számoljunk azzal is, hogy nem kevés időre és energiára lesz szükségünk addig, amíg újra betolakodómentes, nyugodt éjszakáink lehetnek.