Bayer vlogjában a legfrissebb, nyugati szankciókról számolt be, amelyek már a történelmi Oroszország irodalmi zsenijeit is elérték. Ugyanis, ahogy a videóban elhangzik,
....a milánói egyetem úgy döntött, hogy az irodalomtanszéken felfüggesztik Dosztojevszkij tanítását. Dosztojevszkijét. Dosztojevszkijét, aki egyebek mellett megírta nekünk a Bűn és bűnhődést, A Karamazov testvéreket, a Feljegyzések a holtak házábólt, hadd ne soroljam végig. Azt a Dosztojevszkijt, akit egyébként annak idején, életében, a cári Oroszországban, azért küldtek évekre Szibériába, mert úgynevezett tiltott könyveket olvasott.
A műsorvezető ezután jogosan teszi fel a kérdést:
Kétszáz éve született Dosztojevszkij. Ugyan, vajon mi köze van neki a most zajló orosz-ukrán háborúhoz? És ugyan, vajon mi köze van bárkinek, ezek közül az egyetemes zsenik közül? És miért állunk meg félúton? Hát ha Dosztojevszkijt betiltjuk, akkor miért nem tiltjuk be mindjárt Tolsztojt is? Vagy Bulgakovot? Miért nem tiltjuk be az orosz zeneszerzőket?
Bayer költői kérdésére meg is van a válasz, hiszen a napokban a "fényességes Nyugat "egyik koncerttermében, ahol este Csajkovszkij volt műsoron, a közönség tombolni kezdett, hogy ők nem hajlandók orosz zeneszerzőt hallgatni.
Ide jutott ma a Nyugat. És ahogy Demeter Szilárd oly találóan megjegyezte, azzal, hogy a Nyugat most éppen az orosz kultúra ellen fordult, saját magát heréli ki. Én csak annyit tennék hozzá, szerintem ez a Nyugat már réges-régen kiherélte saját magát
- vonja le a végső következtést Bayer Zsolt.
A videó itt is megtekinthető: