Kiderült: érvénytelenek voltak a szavazólapok, amelyeket Marosvásárhely mellett találtak

Vágólapra másolva!
A Maszol rendőrségi forrásokból arról értesült, hogy összesen tizenhárom levélszavazat és hatvan boríték volt abban a csomóban, amit Marosvásárhely mellett, Jedd közelében találtak meg szerdán este. Fontos adalék az is, hogy egyik borítékban sem szerepelt azonosító nyilatkozat, tehát a kidobott és részben elégetett levélszavazatok eleve érvénytelenek voltak.
Vágólapra másolva!

Marosvásárhely határában, Jedd közelében egy járókelő olyan zsákra bukkant egy elhanyagolt, szemetes területen, amelyben félig-meddig elégetett magyarországi levélszavazatok voltak. A felfedező értesítette a helyi román sajtót is, az esetről így elsőként a Punctul.ro nevű kétnyelvű híroldal számolt be, majd csakhamar a magyar kormánnyal szemben kritikus médiában nagy nyilvánosságot kapott az ügy.

Idő közben a Maszol kiderítette, hogy összesen tizenhárom levélszavazatot és hatvan darab üres borítékot tartalmazott az eldobott és részben elégetett kupac, amit Jedd mellett megtaláltak.

Rendőrségi források megerősítették mind a számadatokat, illetve a hírportál megtudta azt is, hogy egyik borítékban sem szerepelt a levélszavazatot hitelesíteni hivatott, a szavazó személyi adatait tartalmazó nyilatkozat, tehát eleve valamennyi szavazólap érvénytelen volt.

Köztudott az is, hogy Márki-Zay Péter múlt héten erdélyi látogatása során a kolozsvári közönségtalálkozót követően Marosvásárhelyre utazott, ahol másnap reggel sajtóreggelire várt újságírókat, de hogy kiket, az sem akkor, sem azóta nem derült ki. A mértékadó erdélyi magyar szerkesztőségek ugyanis nem kaptak meghívást a találkozóra.

A Maszol kérdésére akkor a baloldali miniszterelnök-jelölt sajtófelelőse azt mondta, azért, mert az e-mail címük lemaradt abból a jegyzékből, amit a helyi szervezők neki összeállítottak. Ugyanígy járhatott a többi magyar szerkesztőség is, és azt is csak névtelenségbe burkolódzó forrásuktól tudták meg, hogy a jelölttel román újságírók találkoztak – egyesek szerint éppen annak a portálnak a képviselője is, amelyik közzétette a Marosvásárhely határában megtalált levélszavazatok hírét.

A témához tartozik az is, hogy Marosvásárhelyen jártakor Márki-Zay Péter egymillió forint jutalmat ajánlott fel azoknak, akik választási csalást lepleznek le a magyarországi országgyűlési választásokon. A politikus azt mondta, míg Magyarországon „a személyesen leadott szavazatokat szavazatszámlálók ellenőrzik, a levélszavazatok fölött semmilyen kontroll nincs".

Korábban a Maszol helyi forrásokból arról értesült, hogy amikor csütörtök reggel a rendőrség kiszállt helyszínelni, egyetlen embert találtak ott, mégpedig Parászka Borókát, a magyar kormányt érintő éles kritikáiról is ismert erdélyi újságírót, aki épp a tetthely közelében lakik.

A Maszol forrásai már csütörtök délelőtt egybehangzóan azt állították, hogy a levélszavazatok eltüntetése, majd felfedezése és az e körül kialakított médiavisszhang nem több olcsó provokációnál.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szólalt meg elsőként az ügyben. „Ma olyan felvételek jelentek meg az erdélyi és magyarországi sajtóban, amelyek a Maros megyei Jedden eldobott szavazólapokat mutatnak zsákokba gyűjtve. Az RMDSZ elítéli azokat a vádakat, amelyek azt sugallják, hogy itt választási csalásról lenne szó" - írta Facebook-oldalán a politikus.

Az elöljáró közölte: „Elfogadhatatlannak és megalapozatlannak tartjuk a magyarországi baloldali pártok kérését is, amely arról szól, hogy meg kell semmisíteni az összes határon túli szavazatot. A képsorok megerősítik, hogy egyértelműen szervezett provokációról van szó, amelynek az a célja, hogy a határon túli szavazatokat hiteltelenítsék."

A székelyföldi politikus hozzátette, „mindannyian tudjuk, akik levélszavazatot töltöttünk ki, hogy minden lezárt borítékban van azonosító nyilatkozat. Anélkül nem érvényes a szavazat. Nyilvánvaló tehát a lejáratási szándék!"

Kovács Mihály Levente, az RMDSZ Marosvásárhelyi szervezetének elnöke az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva leszögezte: a lejárató akció nyilvánvaló módon a határon túli szavazók ellen szól.

„Ez egy előre megfontolt és jól átgondolt akció, egy elterelő művelet. Ezt támasztja alá az a tény, hogy a szavazólapok mellett a választópolgár adatait tartalmazó nyilatkozatnak is kell lennie. Ha ezt a nyilatkozatot helytelenül töltik ki vagy hiányzik, akkor az összes szavazólap érvénytelen. Érdekes módon a szavazólapok mellett nem találtak azonosító nyilatkozatokat. Ez tehát megerősíti a gyanút, hogy ez egy provokatív akció, amely az egész levélszavazási folyamatot, valamint a külhoni választókat akarja lejáratni" – fogalmazott a politikus.

Sokan csakhamar csalást kiáltottak, sőt előbb a baloldali miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter, nem sokkal utána pedig Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke is azt követelte Facebook-oldalán, hogy valamennyi határon túli levélszavazatot semmisítsék meg.

„Választási csalással bukott le a Fidesz. Azonnal semmisítsék meg az összes határon túli szavazatot!" – ezt követeli Facebook-oldalán a magyar baloldali miniszterelnök-jelölt, aki bejegyzésében úgy fogalmaz: „Mindig is tudtuk, hogy csalnak a választáson, de most mindenki láthatja, hogy milyen eszközökkel." Ám csak ezután derült ki az, hogy a szavazólapok érvénytelenek voltak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!