Kelemen Hunor arra a kérdésre, hogy meglepte-e a választás eredménye, azt válaszolta, hogy
hogy győz a Fidesz, az nem, a mértéke viszont igen. Vasárnap, még délután is, amikor a kollégákkal beszélgettem, akkor azt mondtam, hogy 121 és 129 mandátum között fog nyerni a Fidesz, őszintén szólva erre a kétharmadra vagy kétharmad fölötti eredményre nem számítottunk.
Kelemen szerint
Orbán Viktor pillanatok alatt felismerte, mi a helyzet, még ebben a váratlan, háborús szituációban is, és lépett.
Érthető, hiszen 12 éve van hatalmon ez a kormány, van mögöttük rutin és tapasztalat. Ismerik a társadalmat, úgy mondhatnám, a legjobban, és azokat a válaszokat fogalmazták meg, amiket a felmerülő problémák megkívántak
- tette hozzá. Kelemen Hunor leszögezte:
az ellenzék ezzel szemben egy visszhangkamrában ült, és a saját hangjukat hallotta.Engem igazából az lepett meg – mert olvastam néhány ilyen beszámolót az ellenzéki szavazók, megfigyelők részéről –, hogy milyen mértékben nem ismerik a magyar társadalmat éppen azok, akik meg akarták szerezni a támogatását; hogy rácsodálkoznak, hogy mennyire sokszínű Magyarország.
Az RMDSZ elnöke szerin gyakorlatilag az látszott, legalábbis kívülről, messziről, hogy a baloldal együtt tud „nem"-et mondani: hogy „nem Orbán", „nem Orbán". De igeneket nem tudtak.
A politikában pedig, ha nem tudsz „igent" mondani, akkor a „nem"-ekkel nem jutsz túlságosan messzire. Ez most is bebizonyosodott, ahogy az is, hogy az, aki a társadalmi problémákra hiteles választ ad, az akár még növelni is tudja a támogatottságát
- hangsúlyozta, majd arról is szólt, hogy
Erdélyben is meglehetősen hangos csoportok törtek lándzsát Márki-Zay mellett, ehhez képest körülbelül a voksok 93 százaléka a Fideszre érkezett.
Ezen a részen számunkra semmiféle meglepetés nem volt. Mi pontosan tudtuk – mert élő emberekkel találkozunk nap mint nap vidéken, kistelepüléseken, nagytelepüléseken, falun, városon –, hogy az embereknek 90-nél több százaléka a Fideszre szavaz majd.
Kelemen szerint aki hangos, főleg az online médiában, hangosabb, mint amekkora a társadalmi súlya, ezzel úgy különösebben nem tudnak mit kezdeni. Leszögezte:
a folytonosság és a kiszámíthatóság mellett döntöttek az erdélyi magyarok a nemzetpolitika tekintetében. Azt mondták a voksaikkal, hogy nem kell váltani, nem kell más irányt keresni.
Lehet ilyen-olyan nüanszokat kritizálni persze, de megerősítették azt a nemzetpolitikai irányt, amelyet a kormány képvisel és megvalósít most már bő évtizede. Ennek a folytatását látom minden tekintetben, és így tekintenek erre a szavazók is: biztonságot jelent számukra, hogy
van egy olyan kormány, amelynek fontosak a Magyarország határain kívüli nemzeti közösségek,odafigyelnek a hangjukra, és nem próbálják Budapestről megmondani, hogy mi a jó ezeknek a közösségeknek, amely a szülőföldjén akar maradni, megőrizve identitását.