Tóth Máté a Híradó.hu kérdésére elmondta, hogy az Európai Unió február 24-től, a háború kezdete óta látványosan kapkod és következetlen, ugyanis már ekkortól elkezdte lebegtetni a szankciókat.
Ezzel együtt azonban önsorsrontó folyamatokat indítottak el, hiszen a szankciók látványosan megemelték a földgáz és a kőolaj világpiaci árait. Mindezt tették úgy, hogy az orosz földgáz- és olajellátás az elmúlt időkben akadálytalan volt.
A szakértő szerint nincs egy szakmai gépezet az Európai Bizottság mögött, amely felmérné a szankcióknak, vagy akár csak a politikai üzengetésnek az árát. Most elértünk oda, hogy az olaj- és a földgázkorlátozás is napirenden van a Bizottság részéről
- hangsúlyozta
– A Bizottság nagyon bátran mondja, hogy Európa, illetve az európai uniós tagállamok tudják kezelni ezt a helyzetet - tette hozzá.
Ez azonban azért nem igaz a szavatoló infrastruktúra irányából, mert Európának sem állnak rendelkezésre rövid távon kellő mennyiségben az orosz kőolaj, illetve földgáz kiváltására alkalmas alternatív szállító- és tárolóeszközök. Ráadásul a mi régiónk csővezetéken kapja a kőolajat és a gázt, tehát nekünk nincs is alternatívánk. Mennyiségi oldalról nézve pedig az EU oroszolaj-importszükséglete 25 százalék, ami nagyon magas arány, és ez Kelet-Közép-Európában még magasabb, Magyarországon 66 százalék. Tehát az orosz olaj mennyiségét sem tudjuk pótolni sehonnan, a Mol finomítóinfrastruktúrája pedig nagyjából 30 százalékban képes nem Urál típusú kőolajat finomítani
- fejtette ki a szakértő.
Az EU energiaembargós szándékairól csak spekulációk léteznek az energiajogász szerint, de érzékelhető a kérdésben a Bizottság politikai és ideológiai motiváltsága, amellyel már az Egyesült Államok kezdeti politikai nyomása során kijelölt határokat is átlépték. A volt amerikai jegybankelnök két hete ugyanis kiadott egy nyilatkozatot, amelyben mind a világgazdaság, mind Európa számára kimondottan károsnak nevezi a tervezett európai olajembargót - fejtette ki.
Tóth Máté szerint az Európai Unió sem a szövetségeseire, vagy adott esetben a szakmára sem feltétlenül hallgat.
Ismerve az európai, illetve a magyar olaj- és földgázfüggőséget, a lakossági és az ipari dimenziókban egyaránt súlyos helyzetet teremtene az olaj- és földgázembargó, sőt, még az eredeti terv szerint elképzelt többlépcsős embargó bevezetése is.
Az embargó következtében az olaj ára nagymértékben elszabadulna - hangsúlyozta Tóth Máté, de ez csupán az embargó rövid távú hatása, ami mindenkit, egész Európát érintené - tette hozzá. Lenne ugyanis egy nagyon magas világpiaci ár az alternatív beszerzési forrásokból, körülbelül duplája a mostani árnak. Ez azonnal beállna, mihelyst elfogadják a szankciókat. Az olajembargó középtávú hatása pedig a súlyos ellátási válság itt, Európában - fejtette ki.
A hírportál kérdésére Tóth Máté elmondta, hogy Európa 25 százalékos orosz olajimport-szükséglete a teljes kőolajellátás esetében olyan hatalmas mennyiség, amely a világ többi részén nem áll rendelkezésre. Világviszonylatban ráadásul egy, a keleti piacok által felhajtott keresletoldali növekedés mellett határozott kínálatoldali csökkenést látunk, a világ olajkitermelő országai pedig egyáltalán nem igyekeznek a kitermelés növelésével.
Németországot nagyon gyorsan megütné az olajembargó, és ez igaz a többi nyugat-európai országok esetében is, hiszen elsősorban a szállítás területét, minden ország gazdaságának az alapját érintené
- hangsúlyozta Tóth Máté.
A szakértő elmondta, hogy az oroszoknak fontos az európai piac, a földgázpiacuknak nagyjából a tíz százalékát jelenti Európa, az olajpiac esetében pedig 15 százalékát. Viszont Oroszország Európából érkező bevétele valamivel több mint 40 százalék.
A földgázt – némi technikai nehézségek árán – el tudja adni Ázsiában, a kőolajat pedig szinte másodpercek alatt, és lényegesen magasabb áron, mint most. Oroszország lazán eladja a kőolaját, nagyjából egy hónap késéssel pedig a földgázát is az ázsiai piacokon, ráadásul tovább is növelné a bevételeit, hiszen a világpiaci árak ebben az esetben emelkednének
- fejtette ki.
A szakértő hozzátette, hogy ráadásul nemcsak a földgáz, de az orosz olaj is olcsóbb a világpiacon már most is, az orosz olaj több mint 30 százalékkal, mint a Brent kőolaj. Így a világban megkettőződnek a nyersanyagpiacok, és az egész rájuk épülő ellátási lánc, Európa pedig az olcsóbbikból iratkozik ki most, önként bezárva magát a drágábba.