36 és 38 fokos kánikula van ma is egész nap. És ennél sokkal hidegebb este sem várható. Ráadásul bizonyos helyeken, a belvárosban, ahol az aszfalt felmelegszik, ennél melegebb, akár 50 fok is lehet.
Egy napon hagyott autóban pedig akár 60-70 fok is. Sokszor elindulni is lehetetlen ilyenkor. Akinek nem kell kocsiba ülnie, az árnyékban próbálja átvészelni a szinte elviselhetetlen hőséget.
„Ez a hőség, az akár 40 fok, rövidtávon is nagyon megterhelő az emberi szervezetnek.
Ilyenkor nem működik a hőleadás, a keringési rendszer terhelés alá kerül. Ezekben a napokban a krónikus betegek, az idősek és a gyerekek vannak legnagyobb veszélyben
– mondja a Meteo Klinika igazgatója.
Pintér Ferenc szerint további veszélyforrást jelent, hogy napok óta tart, a maihoz hasonló kánikula. A szakember azt mondja, egy minimális enyhülés várható a következő napokban, ez azonban hidegfronttal jár, amely szintén lehet rossz hatással a szervezetre, ráadásul a jövő hét elejére visszatérhet a kánikula.
„Mindenkinek a szervezete ki van merülve. Minden körülmények között, ahogy csak tudunk védekezni kell. Nem szabad napra menni reggel kilenc és délután öt óra között. Ebben az időszakban ugyanis plusz hőterhelésnek vagyunk kitéve, amit a szervezet nem tud elviselni.
Pintér Ferenc azt is hozzáteszi,
ebben az időszakban magas az infarktus, és a trombózis veszélye, rengeteg a rosszullét.
„Folyamatosan keresni kell a hűtés lehetőségét, nedves törölközőt tenni a nyakunkba, vizes rongyot a fejünkre vagy lelocsolni a lábunkat.
Ha pedig muszáj kimennünk a szabadba, érdemes azt megszakítani legalább fél órára, és bemenni egy hűvös, klimatizált helyre" – teszi hozzá.
Egy férfi a nyugati pályaudvarnál, miközben a villamosra várt, azt mondta, ő úgy védekezik a hőség ellen, hogy megpróbál minél több vizet inni, és a legmelegebb órákban kerüli a napot.
Otthon sajnos nincsen klíma, amikor reggel eljövünk otthonról, leengedjük a redőnyöket, hogy minél kevesebb hőt engedjünk be
– mondja, majd hozzáteszi, hogy egy ventilátort mindenképpen be fognak szerezni.
Csakhogy nem mindegy, hogy mit iszunk.
A kávé vízhajtó, a nagyon cukros üdítők vízveszteséget okoznak, ahogy az alkohol is, például a nagy korsó hideg sör. Ha pedig valaki túl sok alkoholt ivott, nem szabad magára hagyni a tűző napon. Ez pont olyan veszélyes, mint ugyanezt a téli fagyban megtenni. Mindegy, hogy kinek a hibájából került ilyen helyzetbe, segíteni kell neki, egy árnyékos helyre vinni
– mondja az általunk megkérdezett háziorvos.
Jelinek Benjamin szerint az is nagyon fontos, ha vízközelbe értünk, ne gázoljunk bele azonnal, és főleg ne hirtelen.
„A kánikulában felfrissülni mennek az emberek a strandra. Azonban ennek is rengeteg veszélye van. Például, ha foci, strandröplabda vagy edzés után megyünk be a vízbe, az átlagosnál jobban felhevült szervezettel, a hirtelen hőmérséklet-változás szívritmus zavart válthat ki, vagy akár szívleállást" – mondja.
Jelinek Benjamin azt is mondja, a veszélyt fokozza, ha valaki mindezt egyedül teszi. Ha ugyanis elmerül a vízben, esélye sincs arra, hogy segítséget kapjon.
„A tavak és a folyók különösen veszélyesek lehetnek, nem tudjuk ugyanis, hogy hol milyen mély a víz.
Elképzelhető, hogy néhány lépés után hirtelen nem ér le a lábunk, aki pedig nem tud úszni, hamar pánikba eshet és elmerülhet.
De ugyanilyen pánikhelyzetet jelenthet a szakember szerint az, ha szintén egy két méternél mélyebb részen esik bele a vízbe a gumicsónakról.
„Attól is kifejezetten óvnék mindenkit, hogy olyan helyen ugorjon bele a vízbe, amelyet nem ismer. Itt pont az előbb említett ellentéte jelent óriási veszélyt, vagyis amikor túl sekély a víz.
Különösen veszélyesek még a bányatavak, amelyek nagyon hidegek tudnak lenni, és tele olyan tárggyal, ami sérülést okozhat. Ahogy az erős áramlatú folyók is, például a Duna.
A nagy melegben az ételek sokkal hamarabb romlanak meg, egyáltalán nem mindegy, hogy azokat hol, és hogyan tároljuk. Pont ezért Jelinek Benjamin szerint ilyenkor sokkal gyakrabban fordulnak elő gyomorbélrendszeri megbetegedések.
„ Az autó is egy nagyon komoly veszélyforrás.
Senkit sem szabad a kocsiban magára hagyni, egyetlen percre sem.
Azt szoktam mondani, mi van, ha amikor egy pillanatra kiugrom, mondjuk egy fagyiért, történik valami, elesek, rosszul leszek, és nem tudok visszamenni, vagy akár csak szólni, hogy a kocsiban maradt a gyerek?! De a lakásában magára hagyott idős emberek is komoly veszélyben lehetnek, ha nem isznak eleget, ki is száradhatnak. Ha a környezetünkben látunk zavart, idős embert, gondolni kell erre is" - teszi hozzá.
Az emberek persze tudják, hogy a mostani kánikula egyáltalán nem veszélytelen. Egy idős férfi vásárlásból tartott hazafelé a húzós bevásárlókocsijával. Elmondása szerint nap közben már nem is megy ki a lakásból.
Mindent megcsinálok korán reggel, amit meg kell. Most a Lehel piacon voltam vásárolni, hazamegyek, és már nem igazán fogok kimozdulni, nagyon meleg lesz
– mondta a férfi.
Azt mondja, nincs klímája, de a lakásában így is 10 fokkal hűvösebb van, mint kint, ami neki elég.
„Elmúltam 75 éves, de edzésben tartom magam és odafigyelek az étkezésemre is, szerintem ez nagyon fontos. Aki fitt, az a hőséget is jobban viseli" - teszi hozzá.
Egy fiatal lány abban a szerencsés helyzetben van, hogy klímájuk és medencéjük is van otthon.
„Van otthon medencénk, abba bele szoktam menni, ha nagyon meleg van, akkor az jól tud esni. A házban klíma is van, szóval ha otthon vagyok, akkor azért ki lehet bírni" – mondta a lány, aki egyébként sokkal több vizet iszik meg ilyenkor, mint általában, és próbál mindig árnyékban lenni.
Szerinte máshogyan nem is igazán lehetséges védekezni a kánikula ellen.
A Szabadság térnél lévő szökőkútnál most is sok a turista, sok fiatal pedig le is hűtötte magát a vízben, igaz, végül a legtöbben csak a kezüket tették bele, így próbálták meg magukat lehűteni egy kicsit. A leggyakoribb azonban az, hogy többször átszaladnak a vízoszlopokon.
Egy anyuka a közeli játszótéren hintáztatta a lányát. Szerinte nincs baj azzal, hogy a szülők engedik játszani a gyereküket ennél a szökőkútnál.
„Én is meg szoktam engedni neki, hogy ott játsszon, nem régen jöttünk el onnan.
Azt nem, hogy mezítláb legyen, azért van rajta gumi szandál, annak nem árt a víz. Nem biztos, hogy egy strandon sokkal tisztább lenne a víz
– mondja, miközben gyorsan hozzáteszi, hogy mielőtt elindultak, vastagon bekente a lányát naptejjel, nehogy leégjen, valamint volt nála egy sapka is, amivel a fejét védi a kislánynak.
A hőség a háziállatokat is megviseli, egy kutyát sétáltató férfi szerint az ő kutyája pár perc után már nagyon elfárad.
„Kevesebbet sétáltatom, mint egyébként, akkor is főleg reggel és este, de hát így is a séták végére nagyon elfárad."
Azt is mondja, próbálja árnyékban, vagy füves részen sétáltatni a kutyáját, hogy ne égesse meg a lábait a forró beton. Tapasztalati szerint a környező éttermek teraszain tesznek ki vizet az állatoknak, így az ő kutyája is tud útközben több helyen is inni.
Egy másik gazda elmondása szerint az ő kutyája nagyon nehezen viseli a hőséget, ezért nap közben ő sem viszi le sétálni, csak korán reggel és este, amikor már nincs olyan meleg.
„Szoktam nézni a kamerán, hogy mit csinál otthon, szerencsére fekszik, alszik egész nap" – mondta a férfi, aki még a klímát és a tévét is bekapcsolva hagyja a kutyájának, hogy jól érezze magát, amíg ő nincs otthon.
„A parkban, ahova mindig járunk sétálni, az egyik nyilvános kúthoz tette ki egy kutyatálat, szóval ha esetleg séta közben megszomjazna, akkor arra is van megoldás. De vannak olyan gazdák is, akik hoznak magukkal tálat és vizet is, ők sem bánják, ha más kutya beleiszik" – tette hozzá.