Egy nő 2015 óta élt együtt nyugdíjas édesanyjával egy gyöngyösi négyemeletes társasházban. Nem dolgozott, nem volt munkahelye, az anyja nyugdíjából és testvérétől kapott anyagi támogatásból élt. Az idős asszony 2018-ban és 2019-ben is átesett egy műtéten. Életkora és betegségei miatt csak járókerettel tudott mozogni a lakáson belül, ahonnan egyedül nem tudott kimenni. A lánya ápolta. Emiatt időnként feszült volt köztük a viszony, gyakran veszekedtek, de nagyon ragaszkodtak is egymáshoz. 2020 augusztusának egyik napján
a nő részegen meggyújtotta a szobájában lévő függönyt azzal a szándékkal, hogy öngyilkos lesz.
A tűz átterjedt az ágyneműre, ágyszerkezetre, majd a könyvespolc és a ruhásszekrény is meggyulladt. Leszakadt az álmennyezet, átégett a padlóburkolat, elégtek az ajtó- és ablakkeretek.
A lángok átterjedt az idős asszony szobájára és fürdőszobára is. A nő édesanyja a tűz keletkezésekor átment a lánya szobájába, ahol másodfokú égési sérüléseket szenvedett, ezért kimenekült a fürdőszobába, ahol beesett a zuhanyfülkébe. Onnan már nem tudott felkelni és segítséget sem tudott kérni.
A nyugdíjas asszony olyan súlyosan megégett, hogy a helyszínen meghalt.
Ahogy a tüzet meggyújtotta, a nő már meg is gondolta magát. Úgy döntött, mégsem lesz öngyilkos, kiment az égő lakásból és leült a lépcsőházba. Nem hívta a tűzoltókat. Senkinek sem szólt a lángokról és édesanyja kimentéséhez sem kért segítséget senkitől. Sőt. Azt sem mondta meg a rendőröknek, hol van a lakáson belül. Belenyugodott abba, hogy az anyja akár meg is halhat. Eközben a kisszoba ablakain kilépő lángok függőleges irányban felfelé haladtak a társasház homlokzatán. Legalább 15 ember volt az épületben.
A füst a lépcsőházban is áramlott ezért a lakásokból kimenekülők ki voltak téve a füstmérgezés veszélyének.
Az első fokon eljáró Egri Törvényszék januárban H. E.-t különös kegyetlenséggel, több ember életét veszélyeztetve, a bűncselekmény elhárítására idős koránál és fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett emberölés miatt 4 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az ítélet ellen az ügyészség súlyosításért fellebbezett.
A Debreceni Ítélőtábla a nő fegyházbüntetését és közügyektől eltiltását is 6-6 évre súlyosította.
Az ítélőtábla Origónak küldött közleménye szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást és helyesen következtetett a nő bűnösségére. Megállapítottták, hogy mentálisan beteg, amiről ő nem tudott és nem kezelték, emellett részeg is volt, amikor felgyújtotta a lakásukat. Bűncselekménye háromszorosan minősülő emberölés, hiszen különös kegyetlenséggel, több ember életét veszélyeztetve, a bűncselekmény elhárítására idős koránál és fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követte el. Emiatt a törvény szerint kiszabható legrövidebb időtartam 10 év, ugyanakkor a nő mentális betegségére, közepes fokú korlátozottságára tekintettel indokolt volt a rövidebb büntetés elrendelése. Ugyanakkor az ítélőtábla bírája szerint a törvényszéki bíró túlzott jelentőséggel vette figyelembe az enyhítő körülményeket, ezért súlyosbította a nő büntetését.