Mint ismert, az átlagfogyasztásig mindenkinek a rezsicsökkentett árat kell majd fizetnie, ami a gáz esetében 1729 m3/év, a villamos energia esetében 2523 kWh/év. A rezsicsökkentett ár 36 forint/kWh az áram esetében, a lakossági piaci ár 70,1 forint/kWh. A földgáz esetében a rezsicsökkentett ár az átlagfogyasztásig 102 forint/m3, afölött pedig 747 forint/m3, míg a versenypiaci ár a villany esetében 268,9 forint/kWh, a földgáz esetében pedig 1020 forint köbméterenként.
Elmondható tehát, hogy a rezsicsökkentés nélküli lakossági ár még így is jóval alacsonyabb a piaci árnál,
vagyis egyértelműen hazugságok voltak azok a baloldali médiában megjelent számok és híresztelések, miszerint a lakosságnak a változtatásokat követően brutális rezsiköltség-emelkedéssel kell majd kalkulálniuk.
A rezsicsökkentés Magyarországon annak ellenére is megmarad, hogy világszerte elszabadultak az energiaárak a szomszédunkban zajló háború, illetve az elhibázott brüsszeli szankciós politika miatt. Hortay szerint egy hónappal korábban az volt a kérdés, hogy mennyibe kerül az energia,
mostanra viszont az elsődleges kérdés az lett, hogy lesz-e egyáltalán elegendő energia.
"Nemzetközi beszámolók alapján látható, hogy számos országban már most ellátáskorlátozásra kényszerültek és várhatóan a fűtési időszak közeledtével a problémák fokozódni fognak" - mondta a szakértő az Origónak. Hozzátette, hogy az energiapiacon egy korábban nem várt mértékű áremelkedés volt tapasztalható.
A földgáz ára jelenleg 150-160 euró/MWh között mozog, ez néhány hónapja még csak 80 euró volt, 1,5-2 éve pedig 20 euró.
Hortay szerint ugyanez a növekedés figyelhető meg a villamosenergia, vagy éppen a szén-dioxid-kvóták esetében is. Tehát valamennyi rezsidíjat befolyásolható elem drasztikusan megdrágult.
Magyarországon viszont átlagfogyasztás alatt valamennyi háztartás továbbra is a korábban megszokott rendkívül alacsony hatósági árakért lesz képes energiát vásárolni, ami egy átlagos háztartásnál az áram esetében havi 50 ezer, a gáz esetében 130 ezer forint megtakarítást jelent, így a két energiahordozó esetében ez éves szinten 2 millió forintnál is több marad egy átlagos háztartásnál, vagyis ennyit spórolnak.
Fontos kiemelni azt is, hogy az új rendelet az átlagfogyasztás fölötti energiamennyiségre vonatkozó tarifákat maximalizálta. Ennek köszönhetően kiszámíthatóbbak lesznek a költségek, bárki egyszerűen ki tudja számolni, hogy mennyi lesz a rezsiszámlája, és ennek köszönhetően tud tervezni is.
Az átlagfogyasztás fölötti árak tehát jóval kedvezőbbek, mint a piaci árak" - húzta alá a szakértő.
Ennek alapján kijelenthető, hogy a magyarokat továbbra is védi a rezsicsökkentés, ráadásul hazánk már évek óta a legolcsóbb EU-tagállam, mind az áram, mind a gáz tekintetében. A kormány viszont nem csak a rezsicsökkentéssel védi a családokat az elszabadult energiaáraktól, hanem
a múlt héten egy hétpontos csomagot is elfogadtak.
"Az intézkedéscsomag két fő célt szolgál. Az egyik, hogy hatékonyabban legyünk képesek kihasználni a belső energiatermelési kapacitásokat. Ennek érdekében a Mátrai Erőmű két új blokkja megnyitásra kerül, növekedni fog a haza földgázkitermelés, és megkezdődik a meglévő paksi blokkok üzemidő-hosszabbításához szükséges munkálatok. Másfelől az intézkedéscsomag a külső erőforrásokból történő minél szélesebbkgörű beszerzést is célozza. Felhatalmazza a külügyminisztert, hogy újabb gázmennyiséget szerezzen be a nemzetközi piacokról, emellett pedig exportkorlátozásokat vezet be az energiahordozókra és a tűzifára" - fejtette ki Hortay Olivér.