Ahogy az Origo is beszámolt róla, jövó hét hétfő éjfélig meghosszabbították a harmadfokú hőségriadót.
Ez azt jelenti, hogy ezzel a hosszabbítással együtt már legalább nyolcnapos lesz ez a rendkívül meleg időszak.
Mit nevezünk harmadfokú hőségriadónak?
Akkor adják ki a harmadfokú hőségriasztást, amennyiben várhatóan legalább három egymást követő napra eléri (vagy meghaladja) a napi középhőmérséklet a 27°C-ot.A napi melegrekordok szerdán és csütörtön is megdőltek,
Berettyóújfaluban 39,6 Celsius-fokot mértek.
Várhatóan ez a tendencia pénteken is folytatódni fog, az Országos Meteorológiai Szolgálat már délelőtt azt közölte, hogy reggel 8 óra után már közel 36 Celsius-fokot mértek Pitvaroson.
Ma már azt is tudjuk, hogy a 2022-es június volt 1901 óta a harmadik legmelegebb június - írja az Országos Meteorológiai Szolgálat a közösségi oldalán.
A jövő héten sem érkezik meg olyan hideg levegő a térségbe, ami számottevő enyhülést hozna.
Várhatóan július első tíz napja a kánikula jegyében fog telni. De előre láthatóan nem lesz már vörös riasztás, 40 Celsius-fok.
Ehelyett várhatóan "csak" narancssárga, sárga riasztás várható, azaz a legmagasabb hőmérséklet 35 fok alatt alakulhat majd - mondta Németh Lajos meteorológus az Origónak.
A globális felmelegedés miatt Európa, Közép-Európa területén a következő években az eddigieknél magasabb nyári hőmérsékletekre és elhúzódó aszályokkal kell számolni.
Ha nem is minden évben, de egyre gyakoribbak lesznek a forró nyarak, akár 35 fok feletti hőmérséklettel
- mondta Németh Lajos.
Arra a kérdésre, hogy az idén nyáron számolnunk kell-e hasonló kánikulával a meteorológus azt mondta, hogy nem kizárt.
Magyarországon a július a legmelegebb hónap. Nem véletlen, hogy július 20-án mérték hivatalosan az eddigi legmelegebbet, Kiskunhalason 41,9 fokot. Ebből kiindulva nem zárható ki, hogy idén júliusban, esetleg augusztusban lesz még hőségriadó.
- mondta a meteorológus.
Korábban az Origo hosszan foglalkozott azzal, hogy milyen problémákat okozhat az óriási hőség.
A tartós hőség megterheli az egészséges szervezet is, de különösen veszélyeztettet helyzetben vannak a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők. Kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetnek, ezért a nagy melegben több folyadékot kell fogyasztani, lehetőség szerint vizet.
A déli órákban semmiképpen nem szabad a tűző napon tartózkodni.
A kánikulát hétvégeken egyre többen töltik vízparton.
A nyári napokon 11-15 óra között extrém magas az UV-sugárzás, ezért nagyon fontos, hogy ebben az időszakban kerülni a napozást.
Ha nem lehet árnyékba húzódni, fehér sapkát vagy széles karimájú kalapot, hosszú ujjú, fehér pamutinget érdemes viselni. A szem védelme érdekében UV-szűrős lencsét, napszemüveget érdemes hordani.
Cikkünk a napszemüvegek helyes használatának fontosságáról:
Gondoskodni kell a bőr védelméről, mindig a bőrtípusunknak leginkább megfelelő fényvédőt kell használni. Napozást követően le kell hűteni a testet, mielőtt a vízbe mennénk, felhevült testtel nem szabad a vízbe ugrani.
Várandós anyák csak mértékkel tartózkodjanak a napon, ha testhőmérsékletük túlzottan felmelegszik, az káros lehet a baba egészségére.
Fokozott óvatossággal vezessenek az autóval közlekedők, vigyenek magukkal több, lehetőleg hűtött folyadékot
- írja a közlemény.
Még néhány percre sem szabad a gyermekeket, házi kedvenceket a parkoló autóban hagyni!
Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot!
A nagy hőségben a növényzet is szárazabb, könnyebben meggyulladhat.
Csak júniusban 1100 tűz keletkezett a szabadban, amelyeknél 17-en sérültek meg, a leégett terület pedig több mint 20 millió négyzetméter.
A hőségriasztás ideje alatt a természetben nem ajánlott tüzet gyújtani, ennek megfelelően szombattól az egész országban tűzgyújtási tilalom lesz. Kerti bográcsozásnál, grillezésnél nem szabad felügyelet nélkükl hagyni a tüzet.