Közismert, hogy a rovaroknak apró méretük ellenére hatalmas és alapvető szerepük van a mindennapi életben, növényeink beporzásán túl ugyanis segítenek megőrizni a talaj szerkezetét és termékenységét is, de a táplálékláncban is kiemelten fontos szerepet töltenek be.
A városiasodás hatására a rovarok tömegesen veszítik el élőhelyeiket, a rovarpopuláció évek óta rohamosan csökkenő tendenciát mutat.
A Népligetben szeptember 20-án délelőtt a Swisscham Hungary és tagvállalatai által felállított rovarhotel egész évben optimális körülményeket teremt majd lakói számára: sokaknak átmenetit otthont jelent, más rovarok fészekként használják, a növényi részekkel táplálkozó rovaroknak táplálékot is biztosít, egyes fajoknak pedig a téli hibernálódás időszakában nyújt menedéket.
„Nem telik el úgy nap, hogy valami fel ne hívná a figyelmünket a környezetvédelem fontosságára. Alacsonyabb károsanyag-kibocsátás, megújuló energiaforrások, a mindennapi ártalomcsökkentés már mindannyiunk által sokat hallott és jól ismert értékek. Kamaránk ezúttal kicsit más szemszögből szeretné tovább erősíteni a környezettudatos magatartást."
Célunk, hogy a minket körülvevő sokszínű ökoszisztéma megőrzésének jelentőségére is felhívjuk a figyelmet. A rovarok élettere a városiasodás hatására csökken, pedig ezek az élőlények kulcsfontosságú szereplői az élet körforgásának.
– mondta Lipovecz Júlia, a Swisscham Hungary igazgatója.
A rendezvényen szintén beszédet mondó Jean-François Paroz, svájci nagykövet biztosította a jelenlévőket, hogy a Svájci Nagykövetség teljes mértékben támogatja a Swisscham Hungary és tagvállalatai erőfeszítéseit, hogy felhívják a figyelmet a fenntartható fejlődés fontosságára.
Az eseményt a Technológiai és Ipari Minisztérium klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete, Dr. Botos Barbara is méltatta: „A környezetszennyezés, az éghajlatváltozás és a biodiverzitás csökkenése képviselik korunk három legnagyobb természeti kihívását. A sokféleség védelme azért is fontos, mert a különböző élőlények pótolhatatlan genetikai információbázisként, élelmiszerforrásként vagy gyógyszer alapanyagként is szolgálhatnak a jövőben. A kialakított rovarhotel pontosan ezt a célt szolgálja. A mindennapi életünknek újra a részét kell, hogy képezzék a természetközeli, ökoszisztéma alapú megoldások."
Az ipari ökoszisztémáknak is a természeti ökoszisztémákhoz hasonlóan, körforgásos gazdaságként kell felépülniük, nem gondolkodhatunk többé lineárisan.
- fogalmazott.
„Ma már tudjuk, hogy a hétköznapi tevékenységek mindegyikéhez kapcsolódik károsanyag-kibocsátás, és ezek mindegyikének van alacsonyabb kibocsátással járó, a környezetet kevésbé terhelő alternatívája. Hogy mi történik az éghajlattal és az életfeltételeinkkel, az jelentős mértékben a személyes döntéseinken, választásainkon múlik."
A jövő héten induló Füstmentes Városért kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a mindennapi ártalomcsökkentésre, ami akár apró változtatások révén is megvalósulhat, hiszen ezen az úton minden megtett lépés számít!
"Nagyon örülünk neki, hogy a Swisscham is támogatja ezt a kezdeményezést, és csak remélni tudjuk, hogy minél többen csatlakoznak ehhez a felhíváshoz, legyen szó úgy az üzleti élet, mint a közszféra szereplőiről, politikai és szakmai döntéshozókról, vagy diplomatákról." – tette hozzá Hajdu Márton, a Philip Morris Magyarország szóvivője, akik a rendezvény fő támogatói és partnerei is egyben.