Leslie Mandoki: Gorbacsov volt a legnagyobb rocksztár

Leslie Mandoki és Mihail Gorbacsov
Vágólapra másolva!
„Ma sokkal populárisabb a konfrontáció, mint a tárgyalás. Joe Biden, Olaf Sholz vagy Macron nem ment el Gorbacsov búcsúztatására. De ha elmentek volna, lehetőség lett volna egy esetleges tárgyalásra a halotti tor keretében. Ma a tárgyaláshoz sokkal több bátorság kell, mint a háborúhoz. Ez borzalmas. Ezért írtam a búcsúüzenetemben, hogy főleg most hiányzik Mihail Gorbacsov. Az ő életművének - a glasznosztynak, a peresztrojkának, a békének és a szabadságnak - a tanítása az, hogy tárgyalni kell" - mondta Leslie Mandoki, aki jó barátja volt Mihail Gorbacsovnak, Az Origónak beszélt a találkozásaikról, arról, hogy mit gondolt Gorbacsov a rendszerváltásról, az 56-os forradalomról, és hogyan élte meg, amikor Orbán Viktor a Hősök terén elmondta a híres beszédét 1989-ben.Interjú Leslie Mandokival.
Vágólapra másolva!

Ismert, hogy évtizedek óta jó barátságban voltatok Mihail Gorbacsovval. Mikor és milyen alkalomból találkoztatok először?

Talán 26-28 éve lehetett, amikor Raisza Makszimovna Gorbacsova megkeresett, ugyanis Oroszországról Jelcin idejében borzasztó véleménnyel voltak a német, az amerikai és az angol fiatalok.

Azon gondolkodtunk, mit lehetne tenni, hogy ne csak a Jelcin-féle tragikus országvezetés, a szétesés, a korrupció, a bűnözés és a prostitúció jusson eszébe a nyugati fiataloknak Oroszországról.

Kölnben találkoztunk először, hárman ültünk egy asztalnál, Raisza Makszimovna, Mihail Szergejevics Gorbacsov és én.

Arról beszélgettünk, hogy hogyan lehetne a fiatalokkal megértetni a gorbacsovi életművet, aminek az alapja a szabadság és a béke.

Hiszen csak Kelet-Németországból 350 ezer katonát vont ki a rendszerváltás idején - ez hatalmas történelmi tett volt. Egy közös zenei projekten gondolkodtunk, amit később meg is valósítottunk. Így kezdődött a barátságunk. Később többször voltam náluk Moszkvában, és ők is meglátogattak számos alkalommal Németországban. Volt, hogy nem tudott utazni, akkor videóüzenetet küldött nekem - például az 1956-os forradalom évfordulója kapcsán. Én a 90. születésnapjára szerettem volna elutazni Moszkvába, de a Covid miatt ez nem volt lehetséges, így a Soulmatesszel közösen videóban köszöntöttük.

Akik átélték a rendszerváltást, ismerik Gorbacsovot mint politikust. De azt, hogy milyen ember volt, a családján és a közeli barátain kívül senki nem tudja. A barátságotok évtizedei alatt milyen embernek ismerted meg?

Kifejezetten jó ember volt - sugárzott belőle az emberi jóság. Hatalmas szerelemben éltek a feleségével, így nem is szeretek kizárólag Mihail Szergejevicsről beszélni, inkább a kettőjük különleges kapcsolatáról emlékezem szívesen.

Meggyőződésem, hogy Gorbacsov zsenialitásához markánsan hozzájárult Raisza is.

Nemcsak igazi szerelem volt az övék, hanem a végtelen szeretet is összekötötte őket. Közös volt a világnézetük, az eszmeiségük, és azonos volt az emberiséghez való hozzáállásuk is. Amikor 1985-86-ban először megjelent a világpolitikában, éppen az Egyesült Államokban dolgoztam Lionel Richie-vel és Chaka Khannal. A hírekben hallottuk, hogy Gorbacsov meghirdette a glasznosztyt és a peresztrojkát, ami nyíltságot és átalakítást jelentett. Emlékszem, nem hittünk neki. Később, amikor New York-i és Los Angeles-i értelmiségi körökben beszélgettünk erről, egyre inkább kezdtük elhinni, hogy ezt Gorbacsov komolyan gondolja.

A fiataloknak el kell mondanom, hogy a Szovjetunióban és az akkori kommunista államokban - így Magyarországon is - a progresszív rockot eltiporták. Nem jelenhetett meg egyetlen progresszív rockzenekarnak lemeze. Gorbacsov viszont feloldotta ezt a cenzúrát, és a szovjet állami lemezcéggel megjelentette a Beatles és a Jethro Tull egy-egy albumát. Ahogy elmondta, azért, hogy a világ lássa: komolyan gondolja a békés átalakulást.

Néhány nappal ezelőtt éppen a BBC-nek adtam interjút, ahol a riporter azt mondta: Gorbacsov egy valódi rocksztár volt. Én pedig elmeséltem egy történetet, és be is bizonyítottam, hogy valóban így volt. Ötvenéves volt a rockzene, amikor a német televízió a Mandoki zenekart kérte fel, hogy készítsünk egy szombat esti műsort, valamint adjunk egy hatalmas koncertet. Összeállt a műsor teljes anyaga; a legnagyobb sztárokkal zenéltem akkor is, Jack Bruce, Bobby Kimball, Ian Anderson, és még sok világsztár volt a zenekaromban. A producer megkérdezte, hogy szeretnék-e még egy világsztárt a színpadra. Ő Bruce Springsteenre gondolt - ahogy később kiderült. Azt válaszoltam, hogy persze, nagyon szeretnék. Mihail Szergejevics Gorbacsovot. Meglepetten nézett rám és megkérdezte: hülyéskedsz? Mondtam, hogy nem, nagyon komolyan gondoltam. Megvalósult,

Gorbacsov volt tehát a Soulmates színpadán a legnagyobb rocksztár.

Kiállt a színpadra, és azt mondta, hogy a rockzene döntötte le a berlini falat. Ez persze nem így volt, de kedves volt tőle ez a mondat. Aztán beszélt arról, hogy a progresszív rock és a jazz-rock hogyan hatott a Szovjetunió ifjúságára.

Mihail Gorbacsov a Mandoki Soulmates tagjaival Forrás: Red Rock Production

A műsort egyébként 12 millióan nézték meg, a sportcsarnokban pedig 18 ezren voltak Hannoverben. Lényegében ez a fellépés volt a barátságunk egyik alapja. A kérdésedben említetted, hogy Gorbacsovot az a generáció ismeri, aki átélte a rendszerváltást. Fontos, hogy azok az olvasók, akik most 25-30 évesek, beleszülettek a jóba, és nem ismerik a cenzúrát, nem ismerik azt, hogy az ember nem hagyhatta el az országhatárt, nem mehetett el Mallorcára nyaralni, mert agyonlőtték volna, fogalma sincs arról, hogy mit jelent az, ha a baráti társaságban egy ügynök jelent róla, szóval: nem tudják, milyen volt az a borzasztó diktatúra, tisztában legyenek azzal, hogy Gorbacsovnak köszönhetjük a békét és a szabadságot. És ami ennél is fontosabb: békésen adta nekünk a szabadságot. Egyetlen emberélet sem veszett el, úgy alakult át az egész világ 1989-ben. Óriási tett volt.

Ha ma az ukrán háborúról beszélünk, gondoljunk arra, hogy Gorbacsov mindig azt mondta: tárgyalni kell. Minden konfrontációt meg kell előzni tárgyalásokkal. A tárgyalás mindennél fontosabb.

Arról álmodtam, hogy talán most, Gorbacsov búcsúztatásán ott lesz mindenki: Biden, Macron, Olaf Sholz, és hajnalig tárgyalnak majd a halotti tor alatt, aminek eredményeként befejeződik ez az eszement öldöklés, az anyák nem veszítik el a fiaikat, a fiúk nem veszítik el az apjukat, nem lesz több áldozata ennek a háborúnak. Talán Gorbacsov emlékére le kellett volna ülniük. Nem így történt.

Egyetlen miniszerelnök volt jelen a búcsúztatón az Európai Unióból, a nyugati világból, Orbán Viktor.

Ő vett végső búcsút Gorbacsovtól, az egyik legnagyobb történelmi személyiségtől, aki az utolsó halottja az ő generációjának, amelynek jeles tagja volt Ronald Reagan, Helmuth Kohl, Giscard d'Estaing vagy Margaret Thatcher. Mind közük volt ahhoz, hogy békés volt az átmenet. Gorbacsov volt az, akinek Ronald Reagan azt mondta: Mr. Gorbacsov, please, open the gate.

Leslie Mandoki és Mihail Gorbacsov Forrás: RedRock Production

Sokat beszélgettetek a rendszerváltás idejéről?

Természetesen. Így fogalmazott: barátom - mert általában a barátjának szólított -, amikor az a fiatal diák, aki illegalitásban megalapította a pártját, hazajött Angliából, miután befejezte a tanulmányait, és azt mondta a Hősök terén, hogy a szovjet katonáknak ki kell vonulniuk Magyarországról, tudtam, hogy az így is lesz. Oskar Lafontaine, az akkori német kormánypárt vezetője nem hitte el, hogy valaha ledőlhet a fal. Orbán Viktor beszédére úgy reagált: hogy lehet ilyet mondani? Az a fal állni fog. Tudod, én mint pesti srác végtelenül büszke vagyok a szülőhazámra, hogy a magyar szabadságvágy ütötte ki lényegében az első téglát a berlini falból. És arra is büszke vagyok, hogy Gorbacsov segítségével a németek újra egyesülni tudtak egyetlen puskalövés nélkül. Mihail Szergejevics azt mondta: Leslie, mindig annyi jót mondasz rólam, de azt tudni kell, hogy a békés átmenetnek lényegében ketten voltunk a főszereplői: Ronald Reagan és én.

Komolyan elismerte Reagant.

Mesélt arról a napról is, amikor ketten ültek a helikopteren, mindkettőjükkel utazott egy-egy asszisztens is. Azt mondta: az asszisztensek ölében volt egy bőrönd - valamiféle atomfegyverrel kapcsolatos berendezés. Így utaztak a helikopteren. Gorbacsov elmondása szerint Reagan egy idő után megszólalt: Nem vagyunk mi teljesen nevetségesek, Mihail Szergejevics? Gorbacsov azt válaszolta: de, igen. Ez valóban nevetséges. Ennek véget kell vetnünk.

Mihail Gorbacsov és Leslie Mandoki Forrás: Red Rock Production

A rendszerváltáson kívül milyen politikai eseményekről beszélgettetek még? Milyen magyar vonatkozású témák érdekelték?

Rengeteget beszélgettünk 1956-ról.

Szemrehányóan meséltem neki a forradalomról, mire ő azt válaszolta, azért vonultak be 1956-ban a szovjet katonák, mert mindenki úgy tudta a Szovjetunióban, hogy Magyarországon vérengzés zajlik.

Ők így tudták. Így tájékoztatták őket. Ahogy fogalmazott: a KGB-ben akkor még Hruscsov és Brezsnyev emberei ültek, és a félretájékoztatás volt az eszközük.

Mihail Gorbacsov és Leslie Mandoki Forrás: Red Rock Production

A búcsúüzenetedben azt írtad: hiányozni fog....főleg most...

Igen, mert ma sokkal populárisabb a konfrontáció, mint a tárgyalás. Joe Biden, Olaf Sholz vagy Macron nem ment el a búcsúztatásra. Ha elmentek volna, lehetőség lett volna egy esetleges tárgyalásra.

Ma a tárgyaláshoz sokkal több bátorság kell, mint a háborúhoz.

Ez borzalmas. Erre értettem, hogy főleg most hiányzik Gorbacsov. Az ő életművének - a glasznosztynak, a peresztrojkának, a békének és a szabadságnak - a tanítása az, hogy tárgyalni kell. Alapvető kérdés, hogy egy politikus hogyan gondolkodik a generációs igazságról - gondol-e a következő generációra.

Gorbacsov szem előtt tartotta a fiatalok sorsát. Ezért vagyok szomorú, hogy nem tódult a világ a búcsúztatójára.

Hálás vagyok a sorsnak, hogy a barátja lehettem, hogy megismerhettem a gondolatait, beleláthattam abba, hogy mi volt valójában 1989-ben. Hogy mit gondolt Orbán Viktorról, amikor elhangzott a Hősök terén a híres beszéd. Milyen volt a viszonya Reagannal. Mit gondolt, amikor az Egyesült Államok elnöke azt mondta neki: Mr. Gorbacsov, please, open the gate. Hálás vagyok azért, hogy a barátomnak mondhattam Gorbacsovot, a béke és a szabadság emberét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!