A Kontra cikksorozatában feleleveníti a rendszerváltás előtti időszak egyik legnagyobb hatalommal bíró családjának történetét, akiknek sikerült átmenteniük mind a gazdasági, mind a politikai befolyásukból a rendszerváltás utáni időszakra.
Elsőként az egykor kormányzó, vezető politikai pozícióban lévő, mára pedig az ellenzéki oldalon döntő befolyással bíró Gyurcsány–Dobrev házaspár és a mögöttük lévő, az előző rendszerből induló hátszelet jelentő Apró Antal és Apró Piroska életét és múltját tekintjük végig.
Apró Piroska a baloldal politikai és üzleti világának egykor megkerülhetetlen alakjává nőtte ki magát. A Gyurcsány–Dobrev házaspár politikai hatalmának megszerzésében pedig elévülhetetlen érdemei vannak.
Édesapja árnyékából kilépve előbb a politikai színtéren jutott egészen magasra. Szófiai külszolgálattal kezdte a pályafutását, majd kis kitérő után már a kereskedelmi kirendeltség helyettese lett. Olyan embereknek indult itt a karrierje, mint például Horn Gyula vagy Juszt László. A rossznyelvek szerint Apró Piroska már ekkor is titkosszolgálati feladatokat látott el.
Titkosszolgálati gyanú nem csak ekkor merült fel vele kapcsolatban. Mező Gábor kutató-újságíró beszámolt egy Balatonszéplakról származó, Apró Piroska nevével ellátott titkosszolgálati jelentésről. De Dobrev Klára édesapjáról, Petar Dobrevről a bolgár Izotimpex nevű elektronikai külkereskedelmi mamutcég vezetőjéről is hasonló szóbeszédek jártak.
Apró Piroska már a rendszerváltás előtt is a politika magaslatára jutott, hiszen 1988 és 1990 között a kereskedelmi miniszter helyetteseként dolgozott. Ez a KGST-kapcsolatok és a tervgazdaság szempontjából kiemelt jelentőségű minisztérium volt, ahol Piroska édesapjához hasonlóan megismerte a legfontosabb gazdasági húzóágazatokat. Az itt szerzett tudását a rendszerváltás után hasznosította is. Később sem hullott ki a legfelsőbb körökből, hiszen a rendszerváltás utáni első baloldali kormányfő, Horn Gyula miniszterelnök kabinetfőnöke lett.
A családilag felhalmozott kapcsolatrendszer és a miniszterelnök mellett töltött időszak biztosan nem hátráltatta abban, hogy a Magyar Hitelbank vezetőjeként el tudjon intézni egy gigahitelt az akkori vőjelöltje, Gyurcsány Ferenc cégének, az Altusnak. Gyurcsányék így csinálták meg életük üzletét, amikor megszerezték az évente sokmilliárdos hasznot hozó MOTIM-ot.
Az üzletasszony Apró Piroska politikai befolyását jól mutatja, hogy a rendszerváltás utáni baloldali miniszterelnökök közül mindegyikkel – kivéve talán Bajnait – szoros kapcsolatban volt, de nála és lányánál kilincseltek a Gyurcsány-kormány jövőbeli miniszterei is.
A teljes cikket a Kontra oldalán a linkre kattintva olvashatják.