Szijjártó Péter: A ciprusi földgázmezők kitermelése hozzájárulhatna az energiaválság enyhítéséhez

SZIJJÁRTÓ Péter Nicosia, 2022. október 24.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Joánnisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Nicosiában 2022. október 24-én.
MTI/AP/Pétrosz Karadjiasz
Nicosia, 2022. október 24. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Joánnisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Nicosiában 2022. október 24-én. MTI/AP/Pétrosz Karadjiasz
Vágólapra másolva!
Szankciók és ársapkák helyett új források bevonására, új szállítási útvonalak építésére lenne szükség az európai energiaellátási válság megoldásához, ezért támogatni kellene a ciprusi partok közelében felfedezett földgázmezők mielőbbi kitermelését is - jelentette ki a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Nicosiában.
Vágólapra másolva!

A tárcavezető a ciprusi kollégájával, Joannisz Kaszulidesszel közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy napjainkban Európa nagy kihívásokkal néz szembe, az ukrajnai háborúra válaszul hozott, "kudarcos" büntetőintézkedések ráadásul még nehezebbé teszik a helyzetet.

Mint közölte, az egyik legsúlyosabb problémát az energiaválság jelenti, és ezt minden olyan lépés csak tovább súlyosbítja, amely csökkenti a kontinens piacán elérhető földgáz mennyiségét.

Szavai szerint ez senkit nem érhet váratlanul, ugyanis közgazdaságtudományi alapvetés, hogy a kínálat szűkülése az árak emelkedésével jár, ezért az Európai Bizottságnak inkább a források bővítésén kellene dolgoznia.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Joánnisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Nicosiában. Forrás: MTI/AP/Pétrosz Karadjiasz

- mutatott rá.

Majd hozzátette, a közösségnek ezért fontos lenne kitalálnia, hogyan segítheti elő a kitermelés minél hamarabbi megkezdését és egy gázvezeték megépítését a szigetországból.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a fegyveres konfliktus negatív hatásai rendkívül súlyosan és közvetlenül érezhetők az Ukrajnával szomszédos Magyarországon.

Kitért az inflációra és a magas energiaárakra, s kiemelte, hogy Magyarország mielőbb békét szeretne, ezért régóta hangoztatja a tűzszünet és a béketárgyalások fontosságát.

Ezzel kapcsolatban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az európai uniós külügyi tanács ülésein az elmúlt hónapokban egyfajta "háborús retorika" uralkodott el, ami "még távolabb visz a béke reményétől".

- fogalmazott, és erre példaként hozta fel a ciprusi vezetést is.

A miniszter végezetül a kétoldalú kapcsolatokat méltatta, és arról számolt be, hogy 70 százalékkal nőtt a magyar turisták száma Cipruson a koronavírus-járvány kirobbanását megelőző évhez képest.

Hozzátette, hogy miután már háromezer magyar él a szigetországban, a kormány a diplomáciai jelenlét megerősítéséről döntött.

Illetve elmondta, hogy a most aláírt felsőoktatási és kutatási együttműködési egyetértési megállapodás nyomán várhatóan nőni fog a Magyarországon tanuló ciprusi diákok száma.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!