Ahogy azt már korábban megírtuk, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és az Országos Kórházi Főigazgatóság másfél hónapos nyomozás után egy komplex bizonyítékrendszert állított össze. Amely alapján eddig 8 embert gyanúsítanak azzal, hogy fiktív adatok alapján gyártattak le gyógyászati segédeszközöket, általában gyógycipőket, és megigényelték az azok után járó támogatást a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől.
A kiadott vényeken olyan emberek adatai szerepeltek, akik nem is voltak jogosultak a segédeszközökre.
A gyanúsítottak szervezetten és összehangoltan követték el a különösen nagy, illetve jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalást, több ezer rendbeli különleges adatra elkövetett személyes adattal visszaélést és hamis magánokirat felhasználását. December 19-én elfogtak egy 50 éves, ortopdéust, aki a gyanú szerint tevékenyen részt vett a csalásban.
Összesen 454 alkalommal írt fel hamis adatok alapján vényt. A legyártott cipők után darabonként 50 ezer forintot igényelt vissza, ami összesen 22 millió forint támogatást jelent.
A budapesti férfit hajnalban lakásán fogták el a nyomozók. Átkutatták az otthonát és munkahelyét is, végül a laptopját és mobiltelefonját lefoglalták, emellett vagyonvisszaszerzési eljárás keretében zárolták a bankszámláit.
A korábbi esetekben azért rendeltek el letartóztatást, mert fennállt a szökés-elrejtőzés esélye, a bizonytás megnehezítés esélye és a bűnismétlés esélye. Ez alkalommal azt is hozzátették, hogy előfordulhat, hogy az orvos bizonyítékokat tüntetne el, mert amikor a társait őrizetbe vették, akkor erre adott utasítást az asszisztensének.