Az európai bölény (Bison bonasus) kisebb csordákban élő növényevő patás, a bikák testsúlya elérheti akár az 1 tonnát is. Mindkét ivar visel szarvat, bár a bikáknak az erősebb, vastagabb.
Az impozáns megjelenésű patás egykor kipusztult a természetben és állatkerti állományból sikerült megmenteni a fajt a tényleges kipusztulástól.
1923-ban a Dr. K. Primel alapította Nemzetközi Bölényvédelmi Társaság számba vette az összes, állatkertekben fellelhető állatot, majd 56 fogságban élő egyedet összegyűjtött és elkezdték őket szaporítani.
A visszatelepítési program igen sikeres, hiszen napjainkban mintegy 6000 európai bölény él szabadon.
Az állatkertek nemcsak megmentették Európa legnagyobb testű szárazföldi emlősét a kipusztulástól, hanem esélyt adtak a szabadon élésre is.
Bulgáriában, a Rodope hegység lábánál él például egy nyíregyházi születésű bölény, aki 2020 novemberében került vissza a természetbe egy vadonélő bölénycsordához.
A nyíregyházi csorda legifjabb tagja, a decemberben világra jött bikaborjú születése után 1,5 órával már felállt, és biztos léptekkel csatlakozott a vele együtt már 6 főt számláló európai bölény csordához.
A kis borjú jelenleg anyatejjel táplálkozik, de hamarosan elkezdi majd a szálas takarmány fogyasztását is.