Karácsony Gergely nem hiszi, hogy teljesen otthagyja az országos politikát, de úgy érzi, hogy a Párbeszédnek dinamizálni kell magát ebben a helyzetben. (A párt támogatottsága egyébként az egy százalékot sem éri el.) A főpolgármester az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arról beszélt: a döntését már korábban meghozta, a választás eredménye ebben csak megerősítette.
Mint mondta, nem csak az eredménnyel kellett megbirkóznia.
Húsz éve nem volt ilyen választás, amit ennyire benéztem volna, ezt intellektuálisan is fel kell dolgoznom
fogalmazott. Száz százalékig biztos volt abban, hogy 35-40 körzetet meg tud nyerni az ellenzék. Mint mondta, valószínűleg nem értett valamit az ellenzék abból, ami körbevesz minket. (Karácsony korábban egyébként 60 baloldali egyéni kerületi győzelmet is elképzelhetőnek tartott, a szerk.)
Nem gondolja, hogy érdemes lenne nagyon gyorsan megtalálni a magyarázatot és kilábalni ebből a helyzetből,
a tanácstalanságot javasolja maguknak.
Abban biztos, hogy a hat pártot össze kell fogni. Az, hogy a pártvezetők összefogtak, nem eredményezte azt, hogy a szavazók is összefogtak - vélekedett.
Úgy látja, hogy a Jobbik egykori szavazóit veszítették el, ami nem a Jobbik politikusainak hibája, hanem közös hiba, mert volt egy nagyon jelentős szavazói réteg, aki nem ment az ellenzékkel, pedig 2018-ban a Fidesz ellen szavaztak.
Arról is beszélt, hogy nem hiszi, hogy lenne még egyszer miniszterelnök-jelölt, de ez ma nagyon távolinak tűnik.
Tehát nem zárta ki ennek a lehetőségét.
Nem bánta meg, hogy visszalépett Márki-Zay Péter javára, de amikor visszalépett is tudta, hogy egy olyan jelöltben, aki a semmiből jön, van kockázat. Hozzátette, hogy az elkötelezettséget és a belerakott munkát el kell ismerni, akkor is, ha bizonyos ügyekben nem értettek egyet. Karácsony a mandátumát nem veszi fel, a listás jelölése szimbolikus volt, a Párbeszéd döntése értelmében Szabó Rebeka fog a parlamentben dolgozni.
Összességében Karácsony Gergely számára a mostani országgyűlési választás egy hatalmas kudarc volt. Míg 2019 őszén Karácsony még a fővárosiak szavazatának 50,86 százalékát szerezte meg, addig a baloldali lista csupán 47,30 százalékot ért el. Karácsony korábban nem zárta ki azt sem, hogy valahol 60 százalék közelében lesz a baloldali lista támogatottsága. A főpolgármester hatalmas bukásában több tényező játszott szerepet.
Az egyik az volt hogy máig nem sikerült pontosan megmagyaráznia, hogy miért lépett vissza a második helyről a harmadik javára. Októberben meglehetősen összevissza kommunikációt folytatott a főpolgármester, aki először bejelentette, hogy semmilyen körülmények között nem lép vissza. Sőt azt közölte, hogy
legfeljebb akkor lép vissza, ha elüti a villamos.
Később mégis kénytelen volt félreállni, mivel a bukott baloldali kormányfőjelölt, Márki-Zay Péter rávette, hogy őt támogassa a második körben. Akkor nagyon sokan a felháborodásuknak adtak hangot Karácsony közösségi oldalán, jól láthatóan a főpolgármester támogatottsága megroggyant.
Ennél is nagyobb botrányt okozott, hogy Karácsonyék titokban akarták eladni a Városházát. A főpolgármester az ügy kirobbanásakor mindent tagadott, majd egy hét alatt eljutott a részleges beismerésig, utána az újabbnál újabb részletek napvilágra kerülését követően hosszú ideig hallgatott, nem kommunikálta az eseményeket. A fordulatot a Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnökről nyilvánosságra került felvétel hozta el, amiben a baloldali városvezetés körüli maffiahálózatról rántotta le a leplet.
Később nevét és arcát vállalva szólalt meg a Városháza-gate koronatanúja, Csák Imre, aki arról beszélt, hogy a Fővárosi Önkormányzat jutalékos embere, Berki Zsolt az ő kapcsolatrendszerét felhasználva próbált vevőt találni a budapesti Városháza épületegyüttesére. A Csák által hozott amerikai és arab befektetőkkel való tárgyaláson Berki előre kétmilliárd forintnyi „jutalékot", vagyis korrupciós pénzt kért az ügylet tető alá hozásáért, ami miatt a potenciális vevők inkább elálltak az üzlettől. A koronatanú szerint Berki azt mondta, hogy ő közvetlenül Barts Balázsnak, a fővárosi vagyonkezelő vezetőjének dolgozik, amit vissza is igazoltak.
A Városháza eladási botrányát egyébként a mai napig nem sikerült megmagyaráznia Karácsonynak. A budapesti baloldali visszaesés minden bizonnyal ennek is köszönhető. Bár korábban úgy tűnt, hogy több súlyos vereség után Karácsony háttérbe szorul, de ahogyan az ATV-nek fogalmazott csütörtökön: alapvetően nem zárta ki, hogy egyszer még kormányfő-jelölt lesz.