Egy fél év alatt a földgáz tőzsdei ára megháromszorozódott. Jelenleg a földgáz árának a kétharmada a szankcióköltségeket tartalmazza. A háborút megelőző napon 87 euró volt a gáz egységára az irányadó holland gáztőzsdén.
Maga a fegyveres konfliktus nem okozott áremelkedést, mert az EU vezetői akkor még azt mondták, hogy a szankciók nem fogják érinteni az energiaszállításokat. Így a háború kirobbanásának a hetében 90 eurón zárt a tőzsde.
Akkor indult be az energiaárak emelkedése, AMIKOR A KORÁBBI ÁLLÁSPONTJAIKAT ELKEZDTÉK MEGVÁLTOZTATNI A POLITIKUSOK, ÉS LEBEGTETNI KEZDTÉK A GÁZEMBARGÓ LEHETŐSÉGÉT.
Ezt követően a kigondolatlan szankciós csomagok és a felelőtlen politikai nyilatkozatok mozgatták az energiaárak alakulását. A földgáz árának meredek emelkedésével együtt a piaci mechanizmusok révén emelkedett az áram ára is, és ennek következtében elszabadult a háborús infláció.
A vizsgált adatokból egyértelműen kiderül, hogy nem a háború miatt szabadult el az infláció, hanem az elhibázott szankciós politika miatt. Az Oroszország ellen elfogadott szankciók nem működnek.
Egyfelől Ororszország rekordbevételeket könyvelhet el, másfelől Európa tüdőn lőtte magát, ami jól látható a brutális mértékű infláción.